Categories: Archiwum

Długowieczny student – dlaczego nie?

Kształcenie ustawiczne może się odbywać w różnych formach, np. poprzez szkolenia, kursy zawodowe, studia podyplomowe czy konferencje i seminaria. Można również pobierać naukę samemu wykorzystując samokształcenie. Osoby starsze trudno jednak namówić na poszerzanie swoich horyzontów. A szkoda, bo specjalnie dla nich powstają Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Pomysł pochodzi z Francji, gdzie powstał pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Utworzył go w 1973 roku profesor nauk społecznych Pierre Vellas. Wkrótce zaczęły powstawać inne placówki tego typu we Francji i w innych krajach Europy i świata.

Francuskie początki
Ów profesor zaprosił na spotkanie grupę 40 seniorów – absolwentów Uniwersytetu w Tuluzie. Zapytał, czego by oczekiwali po tej uczelni teraz, kiedy stali się rentierami. Rezultaty tamtego spotkania zrewolucjonizowały myślenie o starości. W nowożytnej kulturze trudno szukać równie celnego uderzenia w stereotyp. Bo oni powiedzieli: „Chcemy nadal się uczyć! Chcemy, żeby młodsi korzystali z naszego doświadczenia. Chcemy, żeby uniwersytet propagował wiedzę na temat zachowania zdrowia w starszym wieku”. Zawołali: „Chcemy żyć!”
W 1975 roku powstała z organizacja o nazwie Association International des Uniwersites du Traisem Age (AIUTA), co w tłumaczeniu na język polski oznacza Międzynarodowe Stowarzyszenie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ta organizacja, działająca na rzecz ludzi starszych, w skali międzynarodowej skupia uniwersytety trzeciego wieku z całego świata. Jej celem jest promowanie edukacji osób starszych, wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy uniwersytetami z różnych krajów, również prowadzenie badań na temat edukacji dorosłych.

UTW dociera nad Wisłę
Polska jest w ówczesnej awangardzie, bo zaledwie dwa lata po francuskim – powstaje pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warszawie, na Marymoncie, do dziś największy i najprężniejszy w Polsce. Założyła go prof. Halina Szwarc, gerontolog. Uniwersytet działa do dziś i liczy sobie około grubo ponad tysiąc członków. Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają blisko 25 tysięcy słuchaczy. Najliczniejszą grupą słuchaczy może się poszczycić UTW z Krakowa, w którym liczba słuchaczy wynosi ponad 1800. Najbliższy Uniwersytet działa w Sosnowcu i jest pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego. Wkrótce na łamach naszego portalu przyjrzymy się jego działalności. UTW mogą działać pod patronatem wyższej uczelni, mogą być powoływane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową, a także przy domach kultury, bibliotekach, domach dziennego pobytu, ośrodkach pomocy społecznej itp.

Podstawowymi celami działalności tego typu Uniwersytetów jest upowszechnianie inicjatyw edukacyjnych – wszelako rozumianych. Chodzi tu gównie o aktywizację intelektualną, psychiczną, społeczną i fizyczną osób starszych, poszerzanie wiedzy i umiejętności seniorów, a także ułatwianie kontaktów z instytucjami takimi jak służba zdrowia, ośrodki kultury, ośrodkami rehabilitacyjnymi i innymi, ogólnie mówiąc – dążenie do utrzymania życia psychofizycznego seniora na stabilnym poziomie. Uniwersytety Trzeciego Wieku nie są wcale jedynie formą przekazywania wiedzy. Stanowią podobną formę, jaką są zwykłe uczelnie dla młodych studentów. Na studiach młody człowiek poznaje nowych ludzi. W przypadku seniorów również duże znaczenie przypisuje się podtrzymywaniu więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej. Ponadto, podobnie jak studenci włączają się w działania różnego typu organizacji akademickich, tak samo osoby starsze mogą zaangażować się w aktywność na rzecz otaczającego ich środowiska.

Publikacja sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu
Społecznego. Projekt „Szkoła nie tylko dla dzieci” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego
Funduszu Społecznego.
[url=”http://www.szkolanietylkodladzieci.eu”]http://www.szkolanietylkodladzieci.eu

UWAGA: Archiwum dyskusji na forum znajdziesz tutaj.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Share
Published by
Redakcja jaw.pl

Recent Posts

Członkowie Jaworznickiej Izby Gospodarczej walczyli o puchar Prezydenta Miasta

Członkowie JIG rywalizowali w zawodach strzeleckich o puchar Prezydenta Miasta w dniu 8 maja na…

54 minuty ago

Rozmowa z prof. Sławomirem Brzoską, czyli co nie jest zabawą

Galeria Sektor I przy Muzeum Miasta Jaworzna prezentuje wystawę prac prof. Sławomira Brzoski. Artysta nadał…

2 godziny ago

Bluzy z własnym nadrukiem – znajdź swój styl!

Bluzy z własnym nadrukiem to nie tylko modny dodatek do garderoby, ale również wyjątkowy sposób…

10 godzin ago

Kategorie przejazdów kolejowych – klasyfikacja

Skrzyżowania dróg z torami kolejowymi stanowią miejsca wymagające szczególnej uwagi i ostrożności ze strony kierowców…

10 godzin ago

Spotkania Networkingowe – Czas na Twój Sukces

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, umiejętność nawiązywania nowych relacji biznesowych i pielęgnowania istniejących stała się…

11 godzin ago

Jak wybrać rower dla 10-latka?

Jazda na rowerze to wyjątkowa aktywność, którą mogą cieszyć się nawet najmłodsi. Jeśli chcesz zarazić…

11 godzin ago