Categories: Biznes

Czy wytną las? Wszystko zależy od radnych

Gdyby radni pozwolili na eksploatację piasku ze złoża Jaworzno-Podłęże, to do budżetu miasta wpłynęłoby z tytułu opłaty eksploatacyjnej 14 tys. zł rocznie, czyli jakieś 1166 zł miesięcznie oraz podatek od nieruchomości.

Tego dowiedzieliśmy się 17 maja br. na spotkaniu mieszkańców z firmą BUD-LAS oraz urzędnikami, którzy jawnie wspierali pomysł eksploatacji piasku, a co za tym idzie wycinkę kilkunastu hektarów lasu.

Moderatorem spotkania był naczelnik wydziału urbanistyki i architektury Teobald Jałyński. Może i dlatego spotkanie było bardzo emocjonujące. Już od samego początku mieszkańcy nie chcieli słuchać przedstawiciela BUD-LAS, który mówił o eksploatacji piasku, jaką prowadzą w Okradzionowie. Mieszkańcy, szanując swój czas, nie chcieli tego słuchać: – Przyszliśmy tutaj dowiedzieć się o jaworznickim złożu, a nie o Okradzionowie – głośno mówili. Naczelnik Jałyński uspakajał i przywoływał do porządku: – Nie jesteśmy na wiecu, dyskutujmy w cywilizowany sposób – nawoływał.

Po prezentacji jaworznickiego złoża oraz planów jego eksploatacji wywołała się ostra dyskusja. Głos zabrał Antoni Walus, który sięgnął do 29 października 2015 roku, kiedy to radni dali zielone światło firmie BUD-LAS, uchwalając przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod eksploatację piasku ze złoża Jaworzno-Podłęże, co wywołało to protesty społeczne w mieście. Inż. Walus zaproponował więc, aby na tym terenie utworzyć park krajobrazowy, co raz na zawsze zamknęłoby dyskusję na temat wyrębu kilkunastu hektarów lasu z tego obszaru. Podkreślił, że złoża piasku w Polsce występują powszechnie i można piasek pozyskiwać z innych miejsc, które nie szkodzą przyrodzie.

Swoje krytyczne stanowisko na temat planowanej eksploatacji piasku po wycince lasu w strefie ochronnej wyrażali także leśnicy, których przedstawicielem był inż. leśnik Władysław Rak. Ten jasno stwierdził, że taki sposób eksploatacji – poprzez wycinkę lasu – jest szkodliwy dla przyrody.

O radnych ostro wypowiedział się Kamil Lorenc, który podkreślał, że radni w sposób niefrasobliwy podjęli uchwałę, która ostatecznie zmierza do pozwolenia na wycinkę kilkunastu hektarów lasu. Zarzucał im, że nie zastanowili się nad tym, co uchwalają, a że ostatecznie uchwała była potrzebna tylko firmie BUD-LAS do zarabiania pieniędzy.

Wystąpiła też geolog powiatowy Agnieszka Bartyzel-Chećko, która stwierdziła, że głos powinny zabierać osoby kompetentne. Wzbudziło to duże emocje wśród mieszkańców, bo poczuli się potraktowani niczym przysłowiowi durnie. A to przecież mieszkańcy współdecydują o życiu w mieście.

Za urzędnikami, a przeciwko mieszkańcom i zarazem swoim wyborcom wystąpiła radna Anna Lichota. Wzburzenie zebranych było wielkie, toteż radna Lichota opuściła zebranie.

Kamil Lorenc skomentował wypowiedź radnej, jako karygodną.

Głos zabrała też kierowniczka Referatu Ochrony Środowiska Diana Kościuk, która stwierdziła, że wykonano waloryzację zasobów przyrodniczych na terenie Jaworzna i las na Podłężu nie znalazł się w niej jako obszar cenny przyrodniczo. Tą wypowiedzią kolejnej urzędniczki wzburzeni byli leśnicy.

Przedstawiciele BUD-LASU przekonywali zebranych o potrzebie eksploatacji piasku, dając argumenty o wpływach pieniężnych do budżetu gminy, o możliwości kupna piasku za obniżoną cenę przez mieszkańców Jaworzna. Mówili o sposobie eksploatacji, która jest postępująca, a za nią idzie rekultywacja. Zebrani dowiedzieli się, że roczna eksploatacja piasku będzie na poziomie 40 tys. ton, że będzie pracowała 1 ładowarka przez 8 godzin. I że będzie to działalność prowadzona z poszanowaniem ochrony środowiska.

Ale te argumenty nie przemawiały do zebranych. Po dwu i półgodzinnej dyskusji naczelnik Jałyński zakończył zebranie.

Nadal podostaje otwarte pytanie:

Czy eksploatacja piasku poprzez wycinkę lasu jest potrzebna miastu czy to tylko interes firmy BUD-LAS?

Dla przypomnienia:

Na sesji 29 października 2015 r., kiedy głosowano uchwałę o zmianie planu zagospodarowanie przestrzennego w taki sposób, aby umożliwić eksploatację piasku z terenów leśnych, spośród 23 radnych obecnych było 20, 3 było nieobecnych.

Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych: Grażyna Bogacz-Sokół, Mariusz Burczy, Janusz Czarny, Dawid Domagalski, Renata Gacek, Mariusz Kowalski, Marcin Kozik, Anna Lichota, Marek Migas, Nikodem Motyka, Jerzy Nieużyła, Jolanta Smoliło-Żabińska, Janusz Papuga, Sebastian Pycia, Barbara Sikora, Andrzej Weglarz, Wiesław Więckowski, Ewa Zuber.

Od głosu wstrzymali się radni: Grzegorz Piętak i Krzysztof Lehnort.

Nieobecni na sesji byli: Renata Chmielewska, Janusz Ciołczyk i Paweł Bańkowski.

Uzasadnienie uchwały, które otrzymali radny:

Przedstawiona uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla eksploatacji piasku ze złoża „Jaworzno-Podłęże” w Jaworznie obejmuje teren udokumentowanego złoża piasku zlokalizowanego w formie powierzchniowej wydmy w rejonie ul. Promiennej i Martyniaków o powierzchni ok. 18,7 ha. Niniejszy plan ma umożliwić powierzchniową eksploatację złoża piasku oraz określić zasady zagospodarowania terenu i ochrony środowiska. Obszar obejmuje w przeważającej części grunty o użytku leśnym, co wymaga przeprowadzenia procedury uzyskania zgody na przeznaczenie gruntów leśnych na cele nieleśne w planie miejscowym i określenia sposobu rekultywacji terenu. Przystąpienie do planu następuje na wniosek Przedsiębiorstwa Budowlano-Usługowego BUD-LAS, z którym to zawarto porozumienie dotyczące finansowania kosztów sporządzenia planu. Podjęcie uchwały jest fakultatywne. Niniejsza uchwała nie powoduje wzrostu zatrudnienia w urzędzie. Środki finansowe na realizację zadania zostały zabezpieczone w budżecie gminy i zostaną zwrócone przez Przedsiębiorstwo BUD-LAS na mocy zawartego porozumienia.

M. Matysik

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

View Comments

  • Las który tam jest obecnie nie spełnia już swojej funkcji jako "producenta" świeżego powietrza (tym bardzie funkcji estetycznych - biorąc pod uwagę ile tam jest śmieci), swoje lata świetności ma już za sobą, może więc lepiej że stary zostanie wycięty a w jego miejsce, po wybraniu piasku zasadzony zostanie nowy, który znacznie efektywniej produkuje tlen. Do tego wielkim przekłamaniem jest nazwanie tego terenu Podłęże-Las.... Nasz las jest od Wilczej do OST, posługiwanie się tą nazwą może mylić ludzi i sugerować że to właśnie las między wilczą a OST zostanie wycięty...

    • Redaktor tej zabawnej strony Osiedle Podłęże ustalił, że produkowane przez ten las powietrze jest nieświeże, gorszego gatunku :-)
      Autor! Autor!! Autor!!!

    • Las nie spelnia funkcji lasu?
      Toż to Korea a nie Jaworzno - klakierzy wladzy pozakladali profile i pieją bałwochwalcze peany..

    • Mamy demokrację usunięto mój komentarz a nie był polityczny ?

    • Janusz Nowacki Widzę że czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją specjalnością, a w dobie powszechnego dostępu do źródeł wiedzy (podpowiem - nie tylko wikipedia) trzeba być zwykłym ignorantem ... a może zwykłym debilem, żeby pleść takie jak ty głupoty! Nie jest jaką specjalną wiedzą tajemną że drzewa liściaste tlenu produkują znacznie więcej niż iglaste, co więcej, na produkcję tlenu wpływa także wiek drzewa, gdyż w wieku wzrostu są znacznie lepszymi generatorami tlenu niż stare drzewa... a z takimi właśnie w tym miejscu mamy do czynienia (70-100 lat).

    • Zdzisław Boroński widzę że Pan także ma problemu ze zrozumieniem tekstu... może przeczyta pan jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz .. no i może pan wtedy zrozumie.

    • Według jaworznickich "sługusów" - wszystkich nas ogarnęła pomroczność jasna??
      Wszyscy źle czytamy, lub co gorsza, nie rozumiemy tego co czytamy??
      Lasek się sprząta - administracja samorządowa, ma do tego odpowiednie instrumenty!
      Lasek można patrolować - samorząd ma ku temu odpowiednie narzędzia!
      Gdyby nie złoża piasku, pewnie nadal byłby laskiem a nie nieuzytkiem..?!
      Jakiekolwiek zaklinanie rzeczywistości, daje nam mieszkańcom do myślenia - kto ma w tym interes?!

    • Zdzisław Boroński sługusów to bym na twoim miejscu poszukał przed lustrem, może zobaczysz tam także niejakiego maksimusa. Napiszę ci jeszcze raz, czytaj ze zrozumieniem... o ile potrafisz.

    • Osiedle Podłęże, nie jesteśmy na Ty i nigdy nie będziemy więc proszę spodziewać się do zasad dobrego zachowania.
      A tak przy okazji, nie wiedziałem że sluzycie Urzędu miejskiemu, ale nie zaprzeczajcie, to nie wstyd, jeśli intencje i działania są czyste. A dlaczego urzędowi zależy na tym wydobyciu piasku? To taka istotna inwestycja?

    • Osiedle Podłęże bez twarzy każdy może obrażać, zmień styl bo retoryki ci zabrakło!

    • Zaiste, wycięcie lasu, który rósł prawie wiek to bardzo dobry pomysł. Bardzo logicznym też jest wycięcie tego lasu, bo rzekomo drzewa w nim produkują mniej tlenu. Na pewno po wycince jakość powietrza się poprawi xD O reszcie zalet jakie daje las i konsekwencji jakie niesie ze sobą jego zniszczenie pisać po raz tysięczny mi się nie chce. Z resztą po co zadbać o las i narazić się na koszty z tym związane, jak mozna go w pizdu wyciąć, znów zryć ziemię i cieszyć się mamoną. Z punktu widzenia puchnących kieszeni urzędasków i ich znajomków, posunięcie idealne.

    • Ktoś jednak pod przykryciem, reprezentując cała dzielnicę, stara się na siłę przekonać mieszkańców do takiej decyzji. Jaki ma w tym interes?

  • Lasy powinny być nietykalne, zauważyłem w jakim tempie ubywa drzew jeszcze trochę i na spacer będziemy chodzić tylko do galerii :)

  • Jaworzno to jedno z najbardziej zielonych miast jakie w życiu widziałem. Wszędzie indziej jest betonowa dżungla ale wycinka pewnej części lasu wcale nie jest tragedią. Po wybraniu złoża piasku można ponownie zalesić ten obszar i to w dodatku różnymi gatunkami drzew tak aby była bioróżnorodność

    • Właśnie że nie, im większe zróżnicowanie w ekosystemie tym lepiej. Nie może być dominacji jednego gatunku bo to zaburza prawidłowy rytm ekosystemu. Zaraza uderzy w sosnę, najpospolitsze polskie drzewo, i nie ma 80% drzew.
      Prawda że wycinka nie jest dobrym zjawiskiem ale na dłuższą metę późniejsza rekultywacja w kierunku leśnym przyniesie wystarczająco dużo korzyści a i ludzie skorzystają na stworzeniu kopalni poprzez miejsca pracy

  • 14 tys? Rocznie? Wow! Jaworzno w końcu spłaci wszystkie kredyty! I nawet dla mieszkańców coś zostanie :-)

  • Niektórzy w dziwny sposób postrzegają parki, lasy i widzą tam tylko własne korzyści.

    • W tym wypadku? 14 tys rocznie? Tu nawet nie ma o czym dyskutować! Wyciąć las i tak niewiele dostać? To kpina. Rozumiem gdyby był mowa o milionach... można byłoby rozważać jak się mają korzyści do kosztów. A 14 tys, na co? Na waciki?

  • Byłam na tym spotkaniu i trochę dziwne te konsultacje skoro wiadomo jaki będzie finał?

    • Konsultacje w tym mieście właśnie tak wyglądają. Z chwilę dowiemy się, że od pół roku w piwnicy urzędu wisiał jakiś plan zasłonięty szmatą i jakby ktoś chciał to by go zobaczył ale nie było chętnych żeby go poszukać. A tak poleci las, Martyniaków rozsypie się do końca a jak dobrze pójdzie to zalane będzie wysuszone. Trochę mi się przypomina guru urzędu Goli. Panie z urzędu stwierdziły, że szkodliwy dym z jego biznesu nie doleci do linii drzew a w stonę budynków nie będzie wiało.

      • Jak wyglądają konsultacje w mieście właśnie ta sprawa najlepiej pokazuje. Mimo iż prawo nie przewiduje takiego spotkania na początku prac nad planem zagospodarowania to UM go zorganizowało, aby dać możliwość społeczeństwu zapoznać się z tematem. Jesteśmy na początku prac, planu w tym miejscu nie ma i jeszcze długo nie będzie. Przed nami wiele etapów i wiele możliwości do składania swoich uwag. UM niczego nie chowa w piwnicy, wszystkie prace nad mpzp są jawne.

Recent Posts

Ruszyły zapisy na półkolonie dla dzieci z MathRiders

Wakacje są tuż tuż, a Centrum Nauczania Matematyki MathRiders w Jaworznie przygotowało specjalną ofertę półkolonii…

3 godziny ago

Ogłoszono wyniki naboru w programie „Mieszkanie za remont”

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie opublikował wykaz osób uprawnionych do wynajmu lokali w ramach…

15 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 2 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 2 maja. 2…

19 godzin ago

Miasto sprzedaje działki przy ulicy Jesionowej

Miasto Jaworzno oferuje na sprzedaż działki budowlane, które znajdują się przy ul. Jesionowej. Na sprzedaż…

20 godzin ago

Oleje do ochrony podłóg zewnętrznych: Czy warto inwestować w ich zastosowanie?

Podłogi zewnętrzne narażone są na różnorodne czynniki atmosferyczne, w tym deszcz, śnieg, promieniowanie UV oraz…

20 godzin ago

Klucz do sukcesu: Jak badania rynku wpływają na rozwój twojej firmy

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów jest fundamentem skutecznego zarządzania…

20 godzin ago