Czyste powietrze i zdrowa ziemia. Polska jest eko!

Czyste powietrze i żyzna, wolna od zanieczyszczeń ziemia to wyraz troski o własne zdrowie. Zamiana aut spalinowych na elektryczne, oszczędzanie wody, segregacja odpadów i sadzenie roślin, to tylko niektóre z czynności mających pozytywny wpływ na stan środowiska.

Pięć kroków do zdrowszej ziemi i czystszego powietrza

O środowisko powinniśmy dbać każdego dnia. Wystarczy, że rozejrzymy się wokół i wprowadzimy zmiany do najbardziej podstawowych dziedzin naszego życia, np. komunikacji i zarządzania odpadami.

1. Segregacja i ponowne wykorzystanie surowców

Segregując śmieci mamy szansę na przetworzenie i ponowne wykorzystanie surowców, np. z odpadów organicznych możemy wytworzyć kompost – ekologiczny i bezpieczny dla środowiska nawóz, a z aluminiowych puszek garnki lub rowery. „Polska gospodarka odpadami wymaga prostej zmiany. Wymaga tego, żebyśmy zaczęli myśleć o bioodpadach i ich potencjale do nawożenia ziemi. I przede wszystkim ten materiał odzyskiwali”, poinformował Michał Paca, ekspert branży bioodpadów, ekolog i właściciel firmy Ziemia Polska kompostowania.

2. Więcej roślin – więcej tlenu

Rośliny zmniejszają ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Absorbują dwutlenek węgla, przyczyniają się do zwiększenia wilgotności powietrza i produkują tlen. Jedno drzewo jest w stanie w ciągu roku wyprodukować tyle tlenu, ile zużywa człowiek w trakcie 2 lat życia.

3. Auta elektryczne zamiast spalinowych

Samochody z silnikami elektrycznymi są bardziej przyjazne środowisku niż auta spalinowe. Nie wydzielają do atmosfery zanieczyszczeń, szczególnie dwutlenku węgla i nie wymagają częstych serwisów i wymiany olejów silnikowych.

4. Ekologiczna żywność lokalna, czyli smacznie, zdrowo i w zasięgu ręki

Żywność ekologiczna jest zdrowsza i smaczniejsza. Zawiera więcej witamin, minerałów i jest wolna od genetycznych modyfikacji. Bio żywność produkowana jest na gospodarstwach, które pracują w zgodzie z rytmem natury. Kupując produkty u lokalnych przedsiębiorców, skracamy drogę transportu produktów i zmniejszamy ilości zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery.

5. Woda pod kontrolą

Każdy Polak zużywa dziennie średnio 150 litrów wody – 1-2 litry zużywamy podczas picia, a pozostała ilość trafia do kanalizacji. Myjąc zęby, naczynia lub włosy, powinniśmy zakręcać kurek z wodą (z odkręconego przez 5 minut kranu, wypływa około 50 l wody) a kąpiel w wannie zastąpić szybkim prysznicem (kąpiel pod prysznicem zużywa do 25% mniej wody).

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13…

3 godziny ago

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach,…

10 godzin ago

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek.…

11 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 5 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

12 godzin ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele…

1 dzień ago

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

2 dni ago