Darmowe autobusy dla dzieci i uczniów? To jest możliwe

Bezpłatna komunikacja miejska w Jaworznie dla dzieci i młodzież? Taki wniosek na ostatniej sesji rady miejskiej przedstawił radny Marcin Kozik. – Tego typu rozwiązania z powodzeniem wprowadzane są w ościennych miastach. Dla budżetu nie będzie to duże obciążenie, natomiast na pewno wprowadzi to udogodnienia dla jaworznickich uczniów – argumentował radny.

To jest możliwe i opłacalne. W województwie śląskim takie rozwiązanie sprawdza się m.in. w Częstochowie, gdzie wprowadzono darmowe przejazdy autobusami dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (w najbliższym czasie debatowania będzie także bezpłatna komunikacja dla uczniów szkół średnich). Z kolei w Jastrzębiu-Zdroju z darmowej komunikacji korzystają uczniowie, studenci i seniorzy. Tychy wprowadziły takie udogodnienie dla dzieci, które są pod opieką pomocy społecznej. Władze Żor poszły o krok dalej i wprowadziły bezpłatną komunikację dla wszystkich mieszkańców.

Pomysł sprawdza się także w województwie małopolskim. Kraków wprowadził darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uczniów szkół podstawowych. W Tarnowie z kolei dla bezrobotnych, opiekujących się osobami niepełnosprawnymi i dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

Informacje o kampanii TAK DLA BEZPŁATNEJ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ znajdziecie TUTAJ

Wykaz miast i gmin w Polsce gdzie funkcjonuje bezpłatna komunikacja

Bezpłatna komunikacja miejska wbrew pozorom opłaca się wszystkim. Organizatorzy kampanii promującej ideę bezpłatnej komunikacji miejskiej argumentują:
Zalety społeczne:
1. Koniec z biletami – to koniec gapowiczów.
2. Brak gapowiczów – wszyscy mamy pełne prawo do korzystania z takiej komunikacji.
3. Koniec z wykluczaniem biednych – nie wszystkich na to stać by płacić, zwłaszcza jeśli chodzi o rodziny wielodzietne.
4. Szybsze poruszanie się po mieście – brak korków oznacza, że każdy dostanie się szybciej w miejsce docelowe, zarówno pasażer autobusu, jak i kierowca samochodu.
5. Mniejszy ruch samochodowy – mniejszy hałas i zanieczyszczenie powietrza, a co za tym idzie lepsze zdrowie mieszkańców miasta.

Zalety ekonomiczne:
1. Spadek ruchu na drogach – mniejsze wydatki miasta na naprawę rozjeżdżanych dróg, a drogi są drogie.
2. Brak korków – oznacza brak potrzeby rozbudowywania parkingów i dróg. Nie trzeba także budować nowych dróg i parkingów, które są niezwykle kosztowne
3. Inwestycja to oszczędność – każda złotówka dołożona do komunikacji miejskiej daje dwa złote oszczędności w przyszłości wg badań wykonanych w Niemczech.
4. Lepsze zdrowie mieszkańców miasta – mniejsze wydatki na służbę zdrowia.

Zalety ekologiczne:
1. Mniejszy ruch = mniejsze zanieczyszczenie powietrza.
2. Mniejszy ruch = więcej terenów zielonych, parków, zagajników.
3. Brak biletów = mniej zużytego papieru.
4. Mniejszy ruch = mniej nowych dróg = mniejszy problem z fragmentacją terenów zielonych.

Akcja jest prowadzona od 2012 roku przez Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” oraz Polską Partię Pracy – „Sierpień 80”. W 2012 były tylko dwa miasta, które wprowadziły ograniczoną formę bezpłatnej komunikacji miejskiej. Po starcie kampanii lista miast zwiększyła się wielokrotnie.

Czy dzieci i uczniowie z Jaworzna będą mogli korzystać także z bezpłatnej komunikacji? Tego prawdopodobnie dowie się na listopadowej sesji rady miejskiej, ponieważ prezydent ma 21 dni na udzielenie odpowiedzi na wniosek radnego.

[vc_facebook]

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

View Comments

  • Miło przeczytać, że radny Marcin Kozik dostrzegł pozytywne strony komunikacji publicznej i negatywne strony nadmiernego ruchu samochodowego. Rozumiem, że poprze też inne środki poprawiające warunki do jazdy autobusem (np. przystanki bezpośrednio na jezdni zamiast w zatokach), a będzie przeciwny zachętom do większej liczby podróży autem (np. rozbudowa parkingów samochodowych w centrum).

    A przy okazji - to nie cena biletów szkolnych jest główną przeszkodą w korzystaniu z komunikacji miejskiej. To długi czas przejazdu, mała liczba kursów czy tłok na długich trasach. Szczególnie na połączeniach międzymiastowych komunikacja publiczna ma szansę być realną alternatywą dla samochodu. Oczywiście wymaga to nakładów (również ze strony miast sąsiednich, a więc potrzebne są negocjacje), ale przecież "każda złotówka dołożona do komunikacji miejskiej daje dwa złote oszczędności w przyszłości wg badań wykonanych w Niemczech". Czy ten problem radny Kozik również poruszy na sesji Rady Miejskiej?

Recent Posts

Co nowi radni w Radzie Miejskiej planują?

W IX kadencji Rady Miejskiej w Jaworznie jest siedmiu nowych radnych. Pomimo ich pierwszej kadencji,…

6 minut ago

Innowacyjne Zastosowania Plexi w Aranżacji Wnętrz

Plexi, znane również jako akryl czy pleksi, to wszechstronny materiał, który rewolucjonizuje świat aranżacji wnętrz.…

10 godzin ago

Tuby plastikowe w branży kosmetycznej — gdzie zamówić własne opakowania?

Tuby plastikowe w branży kosmetycznej — gdzie zamówić własne opakowania? W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się…

10 godzin ago

Proste Kroki do Zdrowego Stylu Życia: Dieta i Ćwiczenia z Wsparciem Online

Zacznij Nowy Rozdział: Twoja Droga do Zdrowia i Idealnej Sylwetki z Profesjonalnym Wsparciem Online Witaj…

10 godzin ago

Szkoła Pływania „Champion” w Korzennej

Jeśli szukasz miejsca, gdzie Twoje dziecko nauczy się pływać, doskonalić techniki i czerpać przyjemność z…

10 godzin ago

LKS Ciężkowianka Jaworzno w 3. lidze tenisa stołowego

We wtorek 7 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Jaworznie rozegrany został…

13 godzin ago