Otwieranie spółki w Singapurze – wady i zalety

Singapur coraz częściej wybierany jest jako miejsce prowadzenia działalności przez osoby, które szukają lepszych rozwiązań dla swojego biznesu. Jakie wady i zalety ma otwieranie spółki w Singapurze? Poznaj je wszystkie!

Wysokie koszty kupna i wynajmu

Singapur położony jest na wyspie, która ma jedynie 710 kilometrów kwadratowych powierzchni, a prawie w całości pokryta jest zabudowaniami (grunty rolne to zaledwie 1,4% powierzchni wyspy). Nic więc dziwnego, że ceny wynajmu biur czy powierzchni sklepowych są nawet dwa razy wyższe niż w innych azjatyckich krajach. Na szczęście bez problemów można znaleźć tam atrakcyjne oferty wirtualnych adresów.

Niewielka powierzchnia i gęsta zabudowa Singapuru mają także inną wadę – większość surowych materiałów musi być na wyspę przywożona, co przekłada się na wyższe ich ceny.

Problemy ze znalezieniem pracowników

Problemy ze znalezieniem pracowników dotyczą tylko pracowników fizycznych, szczególnie pracujących w usługach i sprzedaży. Singapur postawił bowiem na edukację i propagowanie zdobywania specjalistycznego, technicznego wykształcenia. Bez problemów można znaleźć tam inżynierów, programistów i biotechnologów, ale można mieć kłopoty z znalezieniem sprzedawcy w sklepie.

Teoretycznie odpowiedzią na ten problem mogliby być imigranci z mniej rozwiniętych azjatyckich krajów, ale w praktyce Singapur wprowadził większe składki za zagranicznych pracowników, które podnoszą koszty zatrudnienia o co najmniej 15%. Tym samym rząd chce zachęcić do zatrudniania singapurczyków, z tym, że nie chcą oni wykonywać prostych prac fizycznych i koło się zamyka.

Korzystne podatki

Jeśli mowa o podatkach, to Singapur może pochwalić się bardzo atrakcyjnym system podatkowy. To właśnie powód dla którego, tak wielu obcokrajowców decyduje się na założenie tam spółki – stwierdza właściciel strony spolkawsingapurze.pl. Szczególnie korzystnie przedstawia się system podatkowy dla nowych przedsiębiorstw.

W ciągu pierwszych trzech lat działalności zysk do 100 tysięcy dolarów singapurskich nie jest opodatkowany, a po okresie trzech lat od takiej kwoty płaci się 4,25% podatku. Najwyższa kwota podatku to 17%, a singapurski odpowiednik VAT to 7%. Osoby zarabiające rocznie do 20 tysięcy są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Możliwość skorzystania z dotacji

W Singapurze skorzystać można z rządowych dotacji. Agencje rządowe takie jak SPRING, IDA, IPOS czy IE Singapore oferują nowych przedsiębiorcom możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych programów. Każda z agencji specjalizuje się w innej dziedzinie i tak na przykład IE Singapore umożliwia uzyskanie dotacji na badania i zagraniczną ekspansję, a SPRING ma atrakcyjne programy dla startupów.

Ciągły wzrost gospodarczy

Wzrost gospodarczy w Singapurze w ostatnich latach lekko wyhamował, ale wciąż azjatyckie państwo-miasto króluje w rankingach najlepszych miejsc do prowadzenia biznesu. Wzrost PKB wynosi od 3 do nawet 19%, a gospodarcze kryzysy są tam mniej odczuwalne niż w innych krajach. Jest to głównie zasługa przemyślanej polityki, która mocno ukierunkowana jest na rozwój gospodarczy.

Brak korupcji

Największą bolączką wielu krajów azjatyckich (i nie tylko) jest korupcja. W Singapurze problemu tego prawie się pozbyto. W rankingach najmniej skorumpowanych krajów świata znacznie wyprzedza inne azjatyckie kraje i znajduje się w czołówce tuż za Danią, Finlandią, Nową Zelandią oraz Szwecją. W jaki sposób stało się to możliwe?

Singapurski rząd wprowadził radykalne przepisy antykorupcyjne już w 1960 roku – jeśli polityk lub urzędnik miał majątek, którego nie mógł osiągnąć z oficjalnych dochodów, było to automatycznie brane za dowód korupcji. Znacznie podniesiono także kary za korupcję. Dzięki indeksacji pensji w sektorze publicznym urzędnicy zarabiają tak, jak osoby zatrudnione w sektorze prywatnym, dzięki czemu pokusa brania łapówki jest znacznie mniejsza.

Podsumowanie

Nie bez powodów Singapur od lat króluje w rankingach najlepszych miejsc do prowadzenia własnego biznesu. Przejrzyste przepisy, brak korupcji, atrakcyjne podatki i wzrost gospodarczy sprawiają, że warto tam otworzyć spółkę!

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw…

29 minut ago

IX Dyktando Żonkilowe jaworznickiego Hospicjum

W czwartkowe słoneczne popołudnie 25 kwietnia uczniowie jaworznickich szkół podstawowych zmierzyli się z zawiłością pisowni…

1 godzinę ago

Siódme spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na siódme spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”, pod tytułem…

2 godziny ago

Poznaj zalety cyfrowego druku etykiet i broszur reklamowych

Rozwój technologii poligraficznej znacząco wpłynął na sposób, w jaki firmy projektują i produkują materiały marketingowe.…

13 godzin ago

W podróży z czworonogiem – jak bezproblemowo podróżować z psem samochodem, pociągiem i samolotem?

Planowanie wspólnych wyjazdów z psem nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie,…

13 godzin ago

Worek stomijny – czym jest, jakie są jego rodzaje i jak można go zakładać?

Stomia nie jest wyrokiem – to rozwiązanie umożliwiające dalsze godne życie po ciężkiej operacji układu…

14 godzin ago