poniedziałek, 6 maja, 2024

Otwieranie spółki w Singapurze – wady i zalety

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneOtwieranie spółki w Singapurze - wady i zalety

Otwieranie spółki w Singapurze – wady i zalety

- Advertisement -

Singapur coraz częściej wybierany jest jako miejsce prowadzenia działalności przez osoby, które szukają lepszych rozwiązań dla swojego biznesu. Jakie wady i zalety ma otwieranie spółki w Singapurze? Poznaj je wszystkie!

Wysokie koszty kupna i wynajmu

Singapur położony jest na wyspie, która ma jedynie 710 kilometrów kwadratowych powierzchni, a prawie w całości pokryta jest zabudowaniami (grunty rolne to zaledwie 1,4% powierzchni wyspy). Nic więc dziwnego, że ceny wynajmu biur czy powierzchni sklepowych są nawet dwa razy wyższe niż w innych azjatyckich krajach. Na szczęście bez problemów można znaleźć tam atrakcyjne oferty wirtualnych adresów.

Niewielka powierzchnia i gęsta zabudowa Singapuru mają także inną wadę – większość surowych materiałów musi być na wyspę przywożona, co przekłada się na wyższe ich ceny.

Problemy ze znalezieniem pracowników

Problemy ze znalezieniem pracowników dotyczą tylko pracowników fizycznych, szczególnie pracujących w usługach i sprzedaży. Singapur postawił bowiem na edukację i propagowanie zdobywania specjalistycznego, technicznego wykształcenia. Bez problemów można znaleźć tam inżynierów, programistów i biotechnologów, ale można mieć kłopoty z znalezieniem sprzedawcy w sklepie.

Teoretycznie odpowiedzią na ten problem mogliby być imigranci z mniej rozwiniętych azjatyckich krajów, ale w praktyce Singapur wprowadził większe składki za zagranicznych pracowników, które podnoszą koszty zatrudnienia o co najmniej 15%. Tym samym rząd chce zachęcić do zatrudniania singapurczyków, z tym, że nie chcą oni wykonywać prostych prac fizycznych i koło się zamyka.

Korzystne podatki

Jeśli mowa o podatkach, to Singapur może pochwalić się bardzo atrakcyjnym system podatkowy. To właśnie powód dla którego, tak wielu obcokrajowców decyduje się na założenie tam spółki – stwierdza właściciel strony spolkawsingapurze.pl. Szczególnie korzystnie przedstawia się system podatkowy dla nowych przedsiębiorstw.

W ciągu pierwszych trzech lat działalności zysk do 100 tysięcy dolarów singapurskich nie jest opodatkowany, a po okresie trzech lat od takiej kwoty płaci się 4,25% podatku. Najwyższa kwota podatku to 17%, a singapurski odpowiednik VAT to 7%. Osoby zarabiające rocznie do 20 tysięcy są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Możliwość skorzystania z dotacji

W Singapurze skorzystać można z rządowych dotacji. Agencje rządowe takie jak SPRING, IDA, IPOS czy IE Singapore oferują nowych przedsiębiorcom możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych programów. Każda z agencji specjalizuje się w innej dziedzinie i tak na przykład IE Singapore umożliwia uzyskanie dotacji na badania i zagraniczną ekspansję, a SPRING ma atrakcyjne programy dla startupów.

Ciągły wzrost gospodarczy

Wzrost gospodarczy w Singapurze w ostatnich latach lekko wyhamował, ale wciąż azjatyckie państwo-miasto króluje w rankingach najlepszych miejsc do prowadzenia biznesu. Wzrost PKB wynosi od 3 do nawet 19%, a gospodarcze kryzysy są tam mniej odczuwalne niż w innych krajach. Jest to głównie zasługa przemyślanej polityki, która mocno ukierunkowana jest na rozwój gospodarczy.

Brak korupcji

Największą bolączką wielu krajów azjatyckich (i nie tylko) jest korupcja. W Singapurze problemu tego prawie się pozbyto. W rankingach najmniej skorumpowanych krajów świata znacznie wyprzedza inne azjatyckie kraje i znajduje się w czołówce tuż za Danią, Finlandią, Nową Zelandią oraz Szwecją. W jaki sposób stało się to możliwe?

Singapurski rząd wprowadził radykalne przepisy antykorupcyjne już w 1960 roku – jeśli polityk lub urzędnik miał majątek, którego nie mógł osiągnąć z oficjalnych dochodów, było to automatycznie brane za dowód korupcji. Znacznie podniesiono także kary za korupcję. Dzięki indeksacji pensji w sektorze publicznym urzędnicy zarabiają tak, jak osoby zatrudnione w sektorze prywatnym, dzięki czemu pokusa brania łapówki jest znacznie mniejsza.

Podsumowanie

Nie bez powodów Singapur od lat króluje w rankingach najlepszych miejsc do prowadzenia własnego biznesu. Przejrzyste przepisy, brak korupcji, atrakcyjne podatki i wzrost gospodarczy sprawiają, że warto tam otworzyć spółkę!

- Advertisment -

Pożar samochodu w Byczynie

Pożar w Jaworznie Byczynie. Palił się samochód osobowy. Do zdarzenia doszło około godz. 16.30. Dokładnie o 16.36 dyżurny jaworznickiej straży pożarnej przyjął zgłoszenie o pożarze...

9. Rajd Nordic Walking w Ciężkowicach – wystartowały zapisy

Ruszyły rejestracje na 9. Rajd Nordic Walking w Ciężkowicach, który odbędzie się 18 maja. Limit uczestników został ustalony na 200 osób, dlatego warto nie...

Korty przy ul. Krakowskiej otwarte

MCKiS Jaworzno otwarło na ten sezon korty do tenisa ziemnego przy ul. Krakowskiej 8. Korty są dostępne od godziny 8:00 do 20:00. Kort można zarezerwować...