Zobacz, co może dolegać Twojemu królikowi?

Gdy nasz królik izoluje się od otoczenia, traci zainteresowanie światem zewnętrznym i popada w apatię, zyskujemy pierwszy sygnał, że zwierzątko na coś zachorowało. Nie czekajmy, aż złe samopoczucie przejdzie samo i zabierzmy pupila do lekarza weterynarii.

Szczepienie królików

Najlepszym sposobem zabezpieczania królika przed chorobami są szczepienia, np. w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej. Część schorzeń, na które zapadają te zwierzątka, są dla nich śmiertelne w skutkach, dlatego lepiej z góry ubezpieczyć się na ewentualność wystąpienia choroby. W przeciwnym razie czeka nas długi, męczący, a często nieskuteczny proces leczenia. Program szczepień królika domowego obejmuje preparaty ochronne przeciwko myksomatozie, pomorowi królików oraz katarowi królików.

Jakie są objawy myksomatozy, na którą zapadają króliki?

Choroba powodowana przez wirusa nazywanego Pox Virus, która dotyka wszystkie gatunki królika, między innymi zwierzęta dziko żyjące, hodowlane, trzymane w domu, wystawowe czy króliki-miniaturki. Myksomatoza rozprzestrzenia się razem z owadami pijącymi krew – komarami czy pchłami. Gdy zakażony insekt zaatakuje królika, wirus przedostaje się na skórę zwierzęcia, a następnie wnika do układu limfatycznego i krwi, zarażając cały organizm. Pierwsze objawy choroby to wodnisty obrzęk występujący w okolicach pyszczka zwierzęcia. Oczy królika stają się półprzymknięte i senne, a w uszach i bezpośrednim sąsiedztwie genitaliów pojawia się opuchlizna. Choroba rozwija się niezwykle szybko – już w ciągu 48 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów doprowadzić może do trwałej ślepoty. Badania wskazują, że myksomatozę przeżywa jedynie 10% zarażonych królików, dlatego tak ważne jest zapobieganie chorobie. Najważniejszymi środkami zaradczymi jest pilnowanie, aby w pobliżu nie rozwijały się insekty oraz szczepienie ochronne. Preparat przeciwko myksomatozie podaje się zwierzętom, które ukończyły 6 tydzień życia. Aby szczepionka pozostała skuteczna, należy powtarzać ją raz do roku.

Czym jest pomór królików?

Pomór królików to choroba znana także jako RHD, krwotoczna bronchopneumonia czy też wirusowe zapalenie wątroby. Za jej występowanie odpowiedzialny jest wirus z rodziny Caliciviridae. Pomór królików to niezwykle niebezpieczna, często śmiertelna choroba, którą przeżywa jedynie od 1 do 30% zakażonych zwierząt. Wirus błyskawicznie się rozprzestrzenia – wystarczy kontakt z innym zarażonym zwierzęciem, jego ściółką, pożywieniem czy też odchodami. Choroba przenoszona jest także przez insekty oraz sierść innych zwierząt domowych czy ubrania ludzi. Pomór królików przybiera trzy postaci:

nadostrą – brak klinicznych objawów, choroba zwieńczona niezwykle szybką śmiercią królika.
Ostrą – objawy narastają w błyskawicznym tempie; zwierzę ma wysoką temperaturę, cierpi na duszności, pojawia się krwawa wydzielina z nosa, pyszczka, a nawet dróg rodnych. Zwierzątko staje się obojętne na otoczenie, może popiskiwać, dziwnie wyginać głowę i poruszać się w nieskoordynowany sposób. To najczęściej występująca postać choroby.
Podostrą – najrzadziej występująca odmiana pomoru królików. Jej objawy to przekrwione spojówki, dokuczliwa biegunka, duszności oraz utrata apetytu. Jeśli królik przeżyje tę postać choroby, nabywa trwałą odporność na wirusa. Należy jednak pamiętać, że zwierzę pozostaje nosicielem choroby na okres ponad miesiąca.
Choroba nie przewiduje leczenia przyczynowego. Jedyne, co można zrobić, to walczyć z jej objawami. Jeśli nasz zwierzak zachorował, należy natychmiast poinformować o tym fakcie odpowiedniego lekarza weterynarii, a następnie niezwykle dokładnie zdezynfekować bezpośrednie otoczenie królika.

Szczepienie przeciwko pomorowi wykonujemy jedynie na zdrowych zwierzętach. Moment podania szczepionki zależy od rodzaju preparatu, zwykle wynosi od 5 do 10 tygodnia życia. W przypadku króliczków miniaturek poczekać należy, aż osobnik ukończy 3 miesiące i osiągnie wagę 0,5 kilogramów.

Publikacja: insane.agency

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

9 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

11 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

12 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

14 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

14 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

1 dzień ago