Jak przebiega zapalenie rogówki oka?

Rogówka to niewielka błona, która pokrywa oko nad tęczówką. To bardzo delikatny narząd, który jest bardzo wrażliwy na wszelkie urazy czy schorzenia. Zapalenie rogówki to groźna choroba, która w znacznym stopniu może utrudnić widzenie i prowadzić do groźnych powikłań, jeżeli nie wdroży się odpowiedniego leczenia. Jak zatem ją leczyć? Czym objawia się zapalenie rogówki? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie są przyczyny zapalenia rogówki?

Zapalenie rogówki może występować w wyniku urazu mechanicznego, infekcji o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym, ale zdarza się, że towarzyszy innym chorobom lub stanom zapalnym na tle autoimmunologicznym. Dokładną przyczynę i rodzaj choroby określa lekarz, który na tej podstawie tworzy plan leczenia.

Zapalenie rogówki oka – objawy

Na zapalenie rogówki może wskazywać wiele objawów i nie zawsze chory musi doświadczać wszystkich z nich. Najbardziej charakterystycznym z nich jest prawdopodobnie wyraźne zaczerwienienie oczu (tzw. czerwone oko). Oprócz tego często występuje:

  • Silny ból oka, a także pieczenie oraz kłucie tego narządu,
  • Obrzęk spojówek,
  • Światłowstręt,
  • Uczucie ciała obcego w oku,
  • Łzawienie,
  • Pogorszenie ostrości widzenia,
  • Kurcz powiek,
  • Obecność wydzieliny w oku.

Wszystkie wymienione objawy powinny być impulsem do niezwłocznej wizyty u okulisty. Tylko specjalista może rozpoznać ich przyczynę i wdrożyć leczenie, dzięki któremu ustąpią.

Leczenie zapalenia rogówki oka

Leczenie zależy oczywiście od indywidualnego przypadku i postaci choroby, a przede wszystkim – jej przyczyny. Czasem sprowadza się ono do usunięcia ciała obcego z oka, a niekiedy trzeba wdrożyć specjalistyczną terapię polegającą na podawaniu leków przeciwwirusowych lub antybiotyków. Leki najczęściej podawane są w formie kropli do oczu lub doustnie. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie na oko opatrunku. Innowacyjnym sposobem leczenia rogówki jest jej przeszczepienie – jest ono wskazane, zwłaszcza jeśli na oku powstało bielmo. Pamiętaj, że nieleczone zapalenie rogówki może prowadzić do wielu powikłań – chociażby zmętnienia rogówki czy wytworzenia się na jej powierzchni blizn.

Czy zapaleniu rogówki oka można zapobiec?

Profilaktyka w największej mierze polega na przestrzeganiu zasad higieny oczu. Należy również utrzymywać w sterylności wszelkie leki, akcesoria i narzędzia okulistyczne. Ważne jest również dbanie o ogólną kondycję oczu, a więc przede wszystkim zdrowy sposób życia i odżywiania, a także o odporność organizmu.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

9 godzin ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną…

11 godzin ago

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny…

15 godzin ago

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czy jaworznianie świętują?

My Polacy szczególnie lubimy wszelkie święta patriotyczne. Nic więc dziwnego, że 2 maja świętujemy wespół…

17 godzin ago

Prezydent Silbert zaprosił na spotkanie radnych opozycji

Opozycyjni radni KO zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Silbertem. Skład Rady Miasta po wyborach…

17 godzin ago

9. Memoriał Mirosława Ciołczyka w piłce nożnej

LKS Ciężkowianka Jaworzno po raz dziewiąty zorganizował Memoriał Mirosława Ciołczyka w piłce nożnej. Na liście…

18 godzin ago