Jak rozkręcić firmę w branży produkcyjnej?

Założenie własnej firmy produkcyjnej to szansa na zbudowanie projektu od podstaw, niezależność finansową i czasową. Żeby jednak osiągnąć sukces, nie wystarczy dobry pomysł. Istotne jest również planowanie wydatków – w tym na sprzęt niezbędny do pracy, a w perspektywie także na rozwój przedsiębiorstwa. Sprawdź, jak możesz ułatwić sobie start.

Jak wynika z danych GUS, w Polsce jest zarejestrowanych ponad 4 mln firm z różnych branż. Codziennie powstają kolejne. Tylko w styczniu 2018 roku rozpoczęło działalność niemal 37 tysięcy nowych podmiotów gospodarczych (źródło: http://www.coig.com.pl/nowe-firmy-w-polsce_2016_2015_2014_2013.php). Wiele z nich szybko zakończy swoją działalność, ale będą też takie, które się rozwiną, zyskując stabilną pozycję na rynku. Jednym z sekretów sukcesu jest nastawienie na rozwój i sprawne zarządzanie finansami. Pomaga w tym leasing – sprawdź, jak możesz go wykorzystać.

Leasing – klucz do sukcesu?

Prowadzenie firmy, niezależnie od branży, wiąże się z koniecznością wyposażenia jej w sprzęt. To szczególnie ważne w przypadku działalności produkcyjnej – odpowiedni park maszynowy stanowi podstawę jej prężnego funkcjonowania. Problem w tym, że nowo powstałe firmy nie zawsze mają odpowiednio wysoki kapitał. Zdarza się, że nie mają też szans na uzyskanie kredytu inwestycyjnego – banki mogą nie udzielić wsparcia finansowego przedsiębiorstwom rozpoczynającym działalność.

Alternatywnym rozwiązaniem jest leasing – zewnętrzna forma finansowania, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców.

W firmach, gdzie do prowadzenia biznesu niezbędne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, sprawdzi się leasing maszyn. Pod leasing możesz wziąć niemal wszystko: dźwig, drukarkę czy wózek widłowy.

Leasing szansą dla nowych firm?

Chociaż leasing, podobnie jak kredyt bankowy, należy do zewnętrznych form finansowania, rządzi się nieco innymi prawami. Dzięki swojej specyfice stanowi wsparcie przedsiębiorstw dopiero rozwijających się w branży produkcyjnej.

Za leasingiem przemawia m.in.:

  • większa szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji ,
  • łatwiejsza dostępność – leasing często udzielany jest już od 1 dnia prowadzenia działalności,
  • brak konieczności angażowania dużego kapitału własnego.

Leasing maszyn umożliwia więc szybkie rozpoczęcie działalności i generowanie zysków – bez zbędnych przestojów.

Jak wybrać leasing dla branży produkcyjnej?

Właściciel przedsiębiorstwa, który chce zawrzeć umowę leasingu, powinien przede wszystkim szukać odpowiedniego leasingodawcy. Chodzi o firmę leasingową, która sfinansuje potrzebny sprzęt w różnych walutach: złotówkach, dolarach, euro, funtach czy frankach szwajcarskich.

W związku z tym, że nie wszystkie urządzenia dostępne są na polskim rynku, firma leasingowa powinna umożliwiać sfinansowanie maszyn nabywanych za granicą.

Warto też zastanowić się nad formą samego leasingu. Może to być na przykład leasing operacyjny. Jest on podobny do najmu, ponieważ maszyna pozostaje częścią majątku leasingodawcy i to on może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca może zaś wliczyć koszt raty leasingowej (część odsetkową i część kapitałową) w koszty działalności. Ponadto może zdecydować, czy po zakończeniu umowy wykupi użytkowany przedmiot. Z kolei w leasingu finansowym przedmiot umowy zostaje przypisany do majątku leasingobiorcy i to on może zaliczać do swoich kosztów odpisy amortyzacyjne i odsetki od rat leasingowych.

Leasing na maszyny i urządzenia umożliwia szybkie uruchomienie własnej działalności i pozwala na jej rozwój. Nie wymaga przy tym angażowania środków własnych, co jest ważne dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku. Warto więc rozważyć leasing jako formę zewnętrznego finansowania – to rozwiązanie, które pozwoli na wyposażenie firmy bez jednoczesnego ryzyka utraty płynności finansowej.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Jaworzno mało znane – Wojny o grody

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabierze Państwa do epoki średniowiecza. Opowie jednocześnie o tym,…

8 godzin ago

Motywacja – Klaudia Pietrzyk

W artykule rozwinięto szerokie spektrum podejścia do zagadnienia motywacji. Jest to dziedzina, która wymaga jeszcze…

9 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 12 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

11 godzin ago

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej Wstęp: W dzisiejszym świecie, utrzymanie czystości w miejscu pracy jest nie…

20 godzin ago

Nieoficjalne wyniki badania zanieczyszczenia powietrza w Jaworznie po pożarze składowiska chemikaliów

Jednostka Straży Pożarnej z Krakowa badała powietrze w Jaworznie. Są już nieoficjalne wyniki pomiaru jakości…

1 dzień ago

Izera dostała pozwolenie na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę fabryki samochodów elektrycznych marki Izera w Jaworznie. Co oznacza,…

1 dzień ago