Jak przygotować się na podróż do Tajlandii?

Tajlandia od lat jest numerem 1 wśród wybieranych przez turystów egzotycznych kierunków. Cieszy się sławą „najłatwiejszej” destynacji, jeśli chodzi o kraje Azji Południowo-Wschodniej, genialnego street foodu, fascynującej kultury, rajskich plaż i hoteli na każdą kieszeń. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata, zabierając ze sobą i malutkie dzieci i wiekowych dziadków. W Tajlandii absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie. Jak przygotować się na podróż?

Kiedy jest sezon na Tajlandię?

Uważa się, że Tajlandia jest kierunkiem całorocznym, bo ze względu na tropikalny klimat temperatura nie spada poniżej 24 st. C. w ciągu dnia, a pora deszczowa przebiega łagodnie. Trzeba wziąć pod uwagę, że to duży i różnorodny kraj, a pogoda może się różnić w zależności od regionu. W centralnej i północnej Tajlandii, czyli w okolicach Bangkoku oraz porośniętych lasami deszczowymi regionów Chiang Mai, pora sucha trwa od listopada do maja. W górzystych rejonach jest zimniej, a temperatura w nocy może spaść nawet do 5 st. C., więc pakując walizki trzeba rozważyć cieplejsze ubranie. W grudniu rozpoczyna się pora gorąca, która trwa mniej więcej do maja – można wtedy odczuć wpływ południowo-zachodniego monsunu. Planując podróż do północnej i centralnej części Tajlandii najmniej preferowanym miesiącem będzie wrzesień. Jeśli chodzi o wybrzeże zachodnie, w tym rajskie i uwielbiane przez turystów Phuket, Krabi, wyspy Koh Lanta, Koh Ngai i Koh Yao Yai, sezon zaczyna się od listopada i trwa do marca.

Temperatura powietrza oscyluje na poziomie 30 st. C., a plaże wypełnione są opalającymi się ludźmi. Dlatego warto przyjechać tu trochę przed sezonem, np. w październiku, lub po sezonie, czyli w kwietniu. Najmniej korzystna pogoda jest we wrześniu. Natomiast wybrzeże wschodnie, czyli wyspy przylegające do Zatoki Tajskiej – Koh Samui i Koh Pangan, zachwycają pogodą od lutego do sierpnia. Temperatura w tych miesiącach sięga 30 st. C., a przyjemny wiatr zachęca do uprawiania sportów wodnych. Pora deszczowa zaczyna się na przełomie września i października, kończąc się w listopadzie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w Tajlandii panuje klimat tropikalny, co wiąże się z możliwością opadów nawet podczas pory suchej. Pada głównie wieczorami i nocami, co nie przeszkadza ani w plażowaniu, ani w zwiedzaniu.

Szczepienia, malaria, dokumenty

„Na co szczepić się przed podróżą do Tajlandii” oraz „jakie dokumenty są potrzebne przed wycieczką do Tajlandii” to chyba najczęściej pojawiające się frazy w wyszukiwarce. Egzotyczne podróże zawsze wzbudzają w nas potrzebę szukania i sprawdzania szansy na ziszczenie się różnych scenariuszy. Nie bez powodu jednak Tajlandia jest polecanym kierunkiem na pierwszą podróż do Azji Południowo-Wschodniej. Nie ma tu szczepień wymaganych, a jedynie zalecane – te szczepienia, które obowiązują na całym świecie. Rozsądnie jest sprawdzić swoją książeczkę szczepień i uaktualnić np. tężec i błonicę, odszczepić się na WZW A, jeśli nigdy nie byliście przeciwko temu szczepieni. Innym sen z powiek spędza malaria, choroba przenoszona przez ugryzienia komarów. W Tajlandii ryzyko zarażenia się malarią jest realne wyłącznie na północy, przy granicy z Kambodżą. Dość łatwo jednak temu zapobiec, odpowiednio się ubierając (zakrywając jak najwięcej części ciała wieczorami i rano), śpiąc pod moskitierą oraz stosując środek przeciwko komarom z dużą zawartością substancji DEET (można je kupić w Polsce i w Tajlandii). To, czy powinniście brać leki przeciwmalaryczne zostawicie do dyskusji lekarzowi specjaliście od chorób tropikalnych. Jeśli chodzi o dokumenty, obywatele Polski nie potrzebują wiz do Tajlandii. Po przekroczeniu granicy, można pozostać na obszarze państwa przez 30 dni w celach turystycznych za okazaniem paszportu ważnego m.in. 6 miesięcy od daty wjazdu. Dla własnego bezpieczeństwa, istotne jest wykupienie polisy podróżniczej na całą podróż. Polecamy również skan paszportu w chmurze lub na urządzeniu offline, w razie niespodziewanej sytuacji.

Jaką walutę zabrać do Tajlandii?

Tajom bardzo zależy na zainteresowaniu turystów, nie robią więc żadnych problemów podczas wymiany waluty. Do Tajlandii spokojnie można zabrać banknoty euro oraz dolarów amerykańskich (ważne, by były wydrukowane po roku 2007). W Polsce w większych miastach jest dostęp do bahtów tajskich, a jeśli dany kantor nie ma na stanie tej waluty, można ją zamówić. Pamiętajcie, by traktować tajskie banknoty z szacunkiem (nie rwać ich, używać wyłącznie do płatności), bo znajduje się na nich wizerunek króla, do którego Tajowie są bardzo przywiązani. Jeśli chodzi o bankomaty, trzeba uważać. O ile w Bangkoku nie ma z tym problemów, to już na wyspach może nas spotkać rozczarowanie. Część bankomatów nie działa lub nie ma regularnych dostaw pieniędzy. Należy wziąć uwagę także prowizje oraz zawiadomić bank, że odbywa się egzotyczną podróż (w innym wypadku bank może zablokować nasze konto podejrzewając próbę wyłudzenia pieniędzy lub kradzież).

agencja

Recent Posts

Atak dzika na spacerującą kobietę. Konieczna była interwencja na SOR

Dzik zaatakował i poturbował kobietę spacerującą z psem w rejonie Podwala. Ofiara ataku z obrażeniami…

7 godzin ago

Matury 2024. 9 maja – pisemne języki obce.

Trzeciego dnia egzaminów, maturzyści zmierzyli się z językami w formie pisemnej. Zapytaliśmy ich o opinie…

7 godzin ago

Jaworzniccy bilardziści z jedenastoma medalami

Zawodnicy UKS Fair Play Jaworzno wystąpili w Mistrzostwach Polski Juniorów w Kielcach, zdobywając 11 medali.…

12 godzin ago

Co nowi radni w Radzie Miejskiej planują?

W IX kadencji Rady Miejskiej w Jaworznie jest siedmiu nowych radnych. Pomimo ich pierwszej kadencji,…

13 godzin ago

Innowacyjne Zastosowania Plexi w Aranżacji Wnętrz

Plexi, znane również jako akryl czy pleksi, to wszechstronny materiał, który rewolucjonizuje świat aranżacji wnętrz.…

22 godziny ago

Tuby plastikowe w branży kosmetycznej — gdzie zamówić własne opakowania?

Tuby plastikowe w branży kosmetycznej — gdzie zamówić własne opakowania? W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się…

22 godziny ago