Bieszczady fascynują dziką przyrodą i pięknymi widokami. Kraina ta intryguje jednocześnie historią, o której przypominają nam liczne zabytki, ruiny cerkwi oraz stare cmentarze. To dzięki nim możemy pamiętać o dziejach bieszczadzkich miejscowości, w których nie brak wydarzeń tragicznych. Jedną z tych wsi, którym w czasie wycieczki po Bieszczadach warto poświęcić swój czas, są Lutowiska. Jakie zabytki przyciągają tutaj turystów?

Lutowiska w pigułce
Lutowiska są miejscowością dobrze znaną turystom. Wynika to z faktu, iż wieś ta leży na tzw. dużej obwodnicy bieszczadzkiej – popularnej wśród miłośników krajoznawstwa trasie, umożliwiającej kontakt z najciekawszymi zakątkami tej krainy. Jest to jednocześnie popularne letnisko, na terenie którego można znaleźć tanie noclegi w licznych gospodarstwach. Przyciąga kameralna atmosfera oraz piękna okolica, kuszą też miejsca, dzięki którym można poznawać przeszłość tego regionu.

Lutowiska i ich dzieje
Historia tej miejscowości jest długa i burzliwa. Co wiemy o losach dawnych mieszkańców Lutowisk? Dzieje tej miejscowości sięgają XVI wieku. Założona na ziemi należącej do rodu Kmitów, po raz pierwszy wspominana jest w dokumentach z lat 80-tych XVI stulecia. Nazwa wsi wywodzi się z ukraińskiego słowa „litowyszcze”, oznaczającego miejsce wypasu bydła. W rejonie Lutowisk przecinały się jednocześnie ważne szlaki handlowe, co również przyczyniało się do rozwoju tej miejscowości. Dzięki temu w 1742 roku ówczesny właściciel Lutowisk, Ludwik Urbański, mógł nadać miejscowości prawa miejskie, a jednocześnie zmienić na pewien czas jej nazwę na Urbanice. Prawami miejskimi Lutowiska mogły się cieszyć aż do 1919 roku. Przed wojną Lutowiska stały się własnością Mendla Randa – jednego z najbogatszych kupców żydowskich nad Sanem. Warto tu dodać, że ponad połowę mieszkańców przedwojennych Lutowisk stanowili właśnie Żydzi.
Lata II wojny światowej były dla Lutowisk (podobnie jak i dla wielu innych miejscowości leżących w Bieszczadach) okresem bardzo trudnym. W 1939 roku miejscowość tę zajęły wojska sowieckie, w 1941 roku zaczęła się tu okupacja niemiecka. W dniu 22 czerwca 1941 roku zamordowano tu 650 Żydów z Lutowisk oraz z okolicznych miejscowości, spalono też synagogę oraz drewniane domy żydowskie, skupione w rejonie rynku. Od 1944 roku zaczynają się walki polsko-ukraińskie. W tym roku również znaczna część Polaków z Lutowisk opuszcza rodzinną ziemię i szuka dla siebie miejsca w innych regionach kraju. Same Lutowiska stają się do 1951 roku częścią ZSRR i noszą nazwę Szewczenkowo. Lata 50. I 60. XX wieku to czas ponownego rozwoju Lutowisk oraz stopniowej przemiany dawnego miasteczka w popularne letnisko. Co warto tutaj zobaczyć?

Lutowiska i ich atrakcje
W czasie wycieczki po tej miejscowości warto odwiedzić te miejsca, które najpiękniej przypominają o długiej i burzliwej historii tej miejscowości. Jednym z ważniejszych punktów na mapie Lutowisk jest miejsce, w którym jeszcze nie tak dawno stała cerkiew. Zachowały się tu resztki cmentarza oraz krzyż. Materiał z rozebranej w 1980 roku cerkwi został wykorzystany podczas budowy kościoła w Dwerniku, z kolei część ikon z Lutowisk trafiła do cerkwi w Rabem. Ciekawie prezentuje się neogotycki kościół katolicki stojący w centrum wsi. Powstał on w okresie międzywojennym, jednak ze względu na spore zniszczenia, w latach 60. XX wieku dokonano jego gruntownego remontu. Przy kościele można zobaczyć grób księdza Michała Hucińskiego – pierwszego proboszcza w Lutowiskach. Warto wybrać się też na cmentarz żydowski, leżący w odległości około 400 metrów od głównej drogi prowadzącej przez Lutowiska. Jest on cenną pamiątką z XVIII wieku oraz drugim pod względem wielkości cmentarzem żydowskim w Bieszczadach.

Lutowiska to piękna miejscowość, którą z pewnością warto uwzględnić w programie krajoznawczej wycieczki po Bieszczadach. Nie brak tu pięknych widoków oraz pamiątek, które przypominają o wielokulturowym charakterze tej miejscowości.

Więcej o Bieszczadach na stronie www.wycieczka.tv

undefined

agencja

Recent Posts

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co…

9 godzin ago

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na…

10 godzin ago

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości…

10 godzin ago

Quiz TOZ Jaworzno na Światowy dzień Ziemi – nagrodzeni

Z okazji Światowego Dnia Ziemi jaworznicki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przygotował quiz, na który…

11 godzin ago

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw…

12 godzin ago

IX Dyktando Żonkilowe jaworznickiego Hospicjum

W czwartkowe słoneczne popołudnie 25 kwietnia uczniowie jaworznickich szkół podstawowych zmierzyli się z zawiłością pisowni…

13 godzin ago