Kotły na biomasę dla rolnictwa i ich opłacalność

Tradycyjne systemy centralnego ogrzewania doskonale sprawdzają się w budynkach mieszkalnych. Jednak nie zawsze są odpowiednie wtedy, gdy trzeba utrzymać odpowiednią temperaturę w stajni, oborze czy kurniku. Produkcja ciepła nie jest tania, co pośrednio wpływa też na koszty wytworzenia produktów rolnych. Na ich obniżenie mogą wpłynąć biomasowe instalacje grzewcze dla rolnictwa.

Biomasa i jej dostępność w rolnictwie

Biomasa jest materiałem opałowym produkowanym z resztek roślinnych i zwierzęcych, jakie powstają w procesie realizacji upraw, hodowli czy przetwórstwa w leśnictwie. Z tego względu jedną z jej największych zalet dla rolnika jest dostępność. Teoretycznie w zakresie jej produkcji właściciel gospodarstwa nastawionego na uprawy, mógłby być samowystarczalny. W rzeczywistości jednak wyłączne uprawianie roślin wysokoenergetycznych na własne potrzeby negatywnie wpłynęłoby na opłacalność gospodarstwa.

Nie oznacza to jednak, że kotły na biomasę dla rolnictwa nie mogą być zasilane opałem z własnej produkcji. Specyfiką gospodarki rolnej jest optymalizacja, czyli maksymalne wykorzystanie odpadów i produktów ubocznych przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów. Pozostałości roślinne mogą być kompostowane, przeznaczane na pasze dla zwierząt czy podściółkę. Natomiast słoma, trawa czy odpady kukurydziane świetnie sprawdzą się w roli opału. Wykorzystanie biomasy do celów grzewczych pozwala na wykorzystanie jej potencjału i produkcję darmowej energii.

Biomasowe instalacje grzewcze dla rolnictwa i ich zalety

Spalanie biomasy w celu produkcji energii cieplnej w gospodarstwie jest sposobem na racjonalne gospodarowanie i obniżanie kosztów produkcji. Jest ono szczególnie korzystne przy prowadzeniu hodowli drobiu czy uprawach roślin, które wymagają przetworzenia w suszarni. Zapotrzebowanie na ciepło jest w nich bardzo duże, a kotły na biomasę dla rolnictwa są znacznie tańsze w eksploatacji.

Inwestycja w biomasowe instalacje grzewcze dla rolnictwa jest opłacalna zarówno wtedy, gdy buduje się je od podstaw, jak i przy wymianie kotła węglowego na ten przystosowany do spalania biomasy. Co przemawia za takim rozwiązaniem? Przede wszystkim warto wiedzieć, że:

  • kotły na biomasę dla rolnictwa są tylko nieznacznie droższe od węglowych,
  • wymiana urządzenia zazwyczaj nie wymaga przebudowy czy dostosowywania instalacji,
  • obsługa kotła na biomasę jest łatwa i nie wymaga dużego nakładu czasu,
  • materiał opałowy jest dostępny lokalnie, co ogranicza koszty transportu i czas oczekiwania na dostawę,
  • biomasowe instalacje grzewcze dla rolnictwa są przystosowane do spalania różnych typów odpadów własnych, co pozwala na produkcję darmowego ciepła.

Jednym z bardzo niewielu ograniczeń związanych z przejściem na biomasę jest konieczność wygospodarowania miejsca na składowanie opału. Słoma czy odpady roślinne mają niższą wartość energetyczną, więc do wyprodukowania określonej ilości ciepła potrzeba ich więcej. Jednak w gospodarstwach rolnych raczej nie ma problemu z wolną przestrzenią. Natomiast ekologiczne ogrzewanie stawia rolnika w gronie nowoczesnych i świadomych producentów.

agencja

Recent Posts

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele…

2 godziny ago

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

17 godzin ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną…

19 godzin ago

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny…

23 godziny ago

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czy jaworznianie świętują?

My Polacy szczególnie lubimy wszelkie święta patriotyczne. Nic więc dziwnego, że 2 maja świętujemy wespół…

1 dzień ago

Prezydent Silbert zaprosił na spotkanie radnych opozycji

Opozycyjni radni KO zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Silbertem. Skład Rady Miasta po wyborach…

1 dzień ago