sobota, 20 kwietnia, 2024

Kotły na biomasę dla rolnictwa i ich opłacalność

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneKotły na biomasę dla rolnictwa i ich opłacalność

Kotły na biomasę dla rolnictwa i ich opłacalność

- Advertisement -

Tradycyjne systemy centralnego ogrzewania doskonale sprawdzają się w budynkach mieszkalnych. Jednak nie zawsze są odpowiednie wtedy, gdy trzeba utrzymać odpowiednią temperaturę w stajni, oborze czy kurniku. Produkcja ciepła nie jest tania, co pośrednio wpływa też na koszty wytworzenia produktów rolnych. Na ich obniżenie mogą wpłynąć biomasowe instalacje grzewcze dla rolnictwa.

Biomasa i jej dostępność w rolnictwie

Biomasa jest materiałem opałowym produkowanym z resztek roślinnych i zwierzęcych, jakie powstają w procesie realizacji upraw, hodowli czy przetwórstwa w leśnictwie. Z tego względu jedną z jej największych zalet dla rolnika jest dostępność. Teoretycznie w zakresie jej produkcji właściciel gospodarstwa nastawionego na uprawy, mógłby być samowystarczalny. W rzeczywistości jednak wyłączne uprawianie roślin wysokoenergetycznych na własne potrzeby negatywnie wpłynęłoby na opłacalność gospodarstwa.

Nie oznacza to jednak, że kotły na biomasę dla rolnictwa nie mogą być zasilane opałem z własnej produkcji. Specyfiką gospodarki rolnej jest optymalizacja, czyli maksymalne wykorzystanie odpadów i produktów ubocznych przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów. Pozostałości roślinne mogą być kompostowane, przeznaczane na pasze dla zwierząt czy podściółkę. Natomiast słoma, trawa czy odpady kukurydziane świetnie sprawdzą się w roli opału. Wykorzystanie biomasy do celów grzewczych pozwala na wykorzystanie jej potencjału i produkcję darmowej energii.

Biomasowe instalacje grzewcze dla rolnictwa i ich zalety

Spalanie biomasy w celu produkcji energii cieplnej w gospodarstwie jest sposobem na racjonalne gospodarowanie i obniżanie kosztów produkcji. Jest ono szczególnie korzystne przy prowadzeniu hodowli drobiu czy uprawach roślin, które wymagają przetworzenia w suszarni. Zapotrzebowanie na ciepło jest w nich bardzo duże, a kotły na biomasę dla rolnictwa są znacznie tańsze w eksploatacji.

Inwestycja w biomasowe instalacje grzewcze dla rolnictwa jest opłacalna zarówno wtedy, gdy buduje się je od podstaw, jak i przy wymianie kotła węglowego na ten przystosowany do spalania biomasy. Co przemawia za takim rozwiązaniem? Przede wszystkim warto wiedzieć, że:

  • kotły na biomasę dla rolnictwa są tylko nieznacznie droższe od węglowych,
  • wymiana urządzenia zazwyczaj nie wymaga przebudowy czy dostosowywania instalacji,
  • obsługa kotła na biomasę jest łatwa i nie wymaga dużego nakładu czasu,
  • materiał opałowy jest dostępny lokalnie, co ogranicza koszty transportu i czas oczekiwania na dostawę,
  • biomasowe instalacje grzewcze dla rolnictwa są przystosowane do spalania różnych typów odpadów własnych, co pozwala na produkcję darmowego ciepła.

Jednym z bardzo niewielu ograniczeń związanych z przejściem na biomasę jest konieczność wygospodarowania miejsca na składowanie opału. Słoma czy odpady roślinne mają niższą wartość energetyczną, więc do wyprodukowania określonej ilości ciepła potrzeba ich więcej. Jednak w gospodarstwach rolnych raczej nie ma problemu z wolną przestrzenią. Natomiast ekologiczne ogrzewanie stawia rolnika w gronie nowoczesnych i świadomych producentów.

- Advertisment -

Pana Andrzeja kłopotów ciąg dalszy

W materialne pt. „Człowiek śpi jak na bombie”, który ukazał się 8 kwietnia, opisywaliśmy niełatwą sytuację pana Andrzeja, mieszkańca Ciężkowic. Jego posesja od dłuższego...

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...