Rozliczanie centralnego ogrzewania. Skąd bierze się nadpłata lub niedopłata za ogrzewanie?

Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik z uwagi na bardzo duże zainteresowanie mieszkańców sposobem rozliczania kosztów za energię cieplną przedstawia odpowiedzi na poszczególne najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania w tym temacie.

Jako zarządca budynku, w którym stosowane są podzielniki kosztów ogrzewania, zobowiązani jesteśmy podzielić koszt centralnego ogrzewania dla danego okresu rozliczeniowego pomiędzy użytkowników lokali w danym budynku. Wstępnie koszty centralnego ogrzewania dzielone są na koszt stały oraz zmienny według zasady: – koszt stały: 60% całkowitego kosztu centralnego ogrzewania, – koszt zmienny: – 40% całkowitego kosztu centralnego ogrzewania. Część zmienna rozliczenia ma stymulować energooszczędne zachowania użytkowników.– oznajmił pan Dariusz Hrabia, kierownik serwisu ciepłowniczego SM Górnik.

Zapytaliśmy więc pana Darka, jak wygląda dokładnie schemat podziału kosztów?

Całkowity koszt ogrzania budynku jest składową faktur wystawionych przez dostawcę ciepła. Podział kosztów zgodnie z regulaminem wygląda w sposób następujący. Koszty Stałe są odniesione do m2, a to oznacza, że 60% całkowitych kosztów ogrzania budynku jest dzielone przez sumę powierzchni użytkowych wszystkich lokali i wymnażana przez powierzchnię każdego z nich. Pozostałe koszty stanowią koszty indywidualne i powierzchnię ryczałtowe. Koszty indywidualne wynikają ze wskazań podzielników kosztów, wyliczone są w sposób analogicznie, czyli 40% kosztu ogrzania budynku pomniejszone o koszt ryczałtów, zostaje podzielone przez sumę wszystkich i w ten sposób otrzymujemy cenę jednej jednostki.– wyjaśnił pan Dariusz Hrabia.

Po każdym zakończonym sezonie grzewczym każdemu użytkownikowi przysługuje prawo do otrzymywania indywidualnego rozliczenia (rachunku) za zużyte ciepło w sezonie grzewczym. Pan Dariusz prezentuje i opisuje wzór indywidualnego rozliczenia dla użytkownika tak, aby go można było bez problemów odczytać i zrozumieć.

W przypadku podejrzenia nieprawidłowości w rozliczeniu możemy złożyć reklamację, a termin jej składania to 14 dni od otrzymania rozliczenia. Jednak najpierw upewnijmy się i fizycznie sprawdźmy stan podzielników, czy ich wartość na pewno nie zgadza się z wartościami z rozliczenia.

[vc_facebook]

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele…

6 godzin ago

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

21 godzin ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną…

23 godziny ago

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny…

1 dzień ago

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czy jaworznianie świętują?

My Polacy szczególnie lubimy wszelkie święta patriotyczne. Nic więc dziwnego, że 2 maja świętujemy wespół…

1 dzień ago

Prezydent Silbert zaprosił na spotkanie radnych opozycji

Opozycyjni radni KO zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Silbertem. Skład Rady Miasta po wyborach…

1 dzień ago