Pracowałeś w Holandii? Sprawdź, jak zyskać zwrot podatku!

Około 100 tysięcy Polaków przebywa w Holandii tymczasowo, jedynie w celach zarobkowych. Podpowiadamy, jak wygodnie rozliczyć podatki w tym kraju.

Rozliczenie podatku z Holandii

Większość Polaków wyjeżdżających do Holandii robi to w celach zarobkowych. Najczęściej są zatrudniani głównie w branży ogrodniczej, rolnej, budowlanej, przemyśle spożywczym, a także w centrach dystrybucyjnych oraz zakładach produkcyjnych. Zwykle są to osoby legalnie zatrudnione, a ich pracodawcy odprowadzają w ich imieniu zaliczki na podatek dochodowy. Oznacza to, że obowiązuje ich rozliczenie podatku z Holandii. Warto też pamiętać, że o zwrot podatku można ubiegać się do 5 lat wstecz.

W Holandii rok podatkowy jest taki sam jak w Polsce – trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Podatek trzeba rozliczyć do 1 lipca roku następującego po tym, którego dotyczy okres rozliczenia. Jeśli dokumenty rozliczeniowe trafią do holenderskiego urzędu skarbowego (Belastingdienst) zbyt późno, trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia grzywny administracyjnej.

Podatki w Holandii – niezbędne dokumenty

Aby rozliczyć podatek, w Holandii należy złożyć odpowiednie formularze, zawierające precyzyjne informacje, m.in. o wysokości dochodów, a także odprowadzanych zaliczkach na podatek dochodowy. Do tego konieczne jest załączenie karty podatkowej Jaaropgave. Niezbędna jest także kopia paszportu lub dowodu osobistego wraz z oryginałem do wglądu.

Istotne jest to, że rozliczenie podatku w Holandii powiązane jest również z koniecznością dostarczenia dokumentów, w których zawarte są informacje o uzyskanych dochodach w innych krajach. Trzeba dostarczyć także zaświadczenie UE/WE, które wystawia przed polski urząd skarbowy. Aby je uzyskać, należy wcześniej złożyć zeznanie podatkowe PIT 36 z załącznikiem ZG. To właśnie w nim będą zestawione dochody uzyskane w Holandii.

Formalności warto zlecić specjalistom

Jeśli jednak w naszym imieniu rozliczeniem podatku z Holandii zajmuje się profesjonalna firma, wystarczy jej podać dane adresowe swojego pracodawcy w tym kraju, a także Sofinummer, czyli indywidualny i unikalny numer identyfikacyjny nadawany każdej osobie legalnie przebywającej i pracującej w Holandii. Jego polskim odpowiednikiem jest numer NIP. Mając te dane, specjaliści uporają się z całą resztą formalności.

Rozliczenie podatku z Holandii zależy od wielu czynników

W Holandii nie wszyscy otrzymują zwrot podatku na tym samych warunkach. Jego wysokość zależy m.in. od roku podatkowego, gdyż w każdym kolejnym roku mogą wystąpić inne progi podatkowe, które mają bezpośredni wpływ na wysokość wypłacanego podatku. Znaczenie ma tu także status rezydenta. Każdy, kto go posiada, może liczyć na ulgę, która zwiększa wysokość zwrotu nadpłaconego podatku. Istotny jest też rodzaj dochodu – czy jest to wynagrodzenie za pracę, czy też zasiłek chorobowy. Pod uwagę brany jest także wiek podatnika. W Holandii na specjalne ulgi mogą liczyć np. seniorzy.

Podatek z Holandii – warto skorzystać z ulg

Osobom pracującym w Holandii przysługują różnego rodzaju ulgi. Wśród tych najczęściej wykorzystywanych, związanych ze zwrotem podatku są rozłąkowe i ulga na dziecko. Dzięki temu pierwszemu można uzyskać dodatkowe dochody dla partnera fiskalnego, który pozostał w Polsce. Może to być współmałżonek, konkubent, z którym posiada się wspólne mieszkanie lub fundusz emerytalny, a także partner, z którym mamy wspólne dziecko.

Aby ubiegać się o rozłąkowe, dochody osoby pracującej w Holandii muszą być wyższe niż 10 tys. euro, a zarobki partnera fiskalnego nie mogą przekroczyć 6 tys. euro. Trzeba jednak pamiętać, że partner fiskalny również musi posiadać Sofinummer oraz dokument informujący o jego zarobkach, który powinien wystawić jego pracodawca.

Z kolei wysokość holenderskiej ulgi na dziecko uzależniona jest od wysokości zarobków podatnika pracującego w Holandii, starającego się o ten dodatek. Aby z niego skorzystać, trzeba posiadać dziecko, być jego opiekunem prawnym oraz posiadać ten sam adres zameldowania.

Wypłata najczęściej po dwóch miesiącach

Trudno dokładnie określić, kiedy zostanie wypłacona nadpłata podatku. Najczęściej trwa to około dwóch miesięcy. Termin ten jednak znacznie się wydłuża, gdy podatnik spóźni się ze złożeniem deklaracji podatkowej – zwykle do około 4 miesięcy, jednak może on potrwać nawet 3 lata.

Wypłata nadpłaconego podatku odbywa się zwykle niedługo po otrzymaniu decyzji podatkowej. Jednak możliwa jest również taka sytuacja, gdy holenderski urząd skarbowy wysyła do podatnika formularz Opgaaf rekeningnummer, do którego należy wpisać numer swojego konta bankowego. Po dostarczeniu go do tamtejszego urzędu skarbowego pieniądze wpływają na konto bankowe w ciągu około 8 tygodni.

Warto starać się o zasiłki rodzinne w Holandii

Warto także pamiętać, że w urzędzie skarbowym można nie tylko rozliczyć swoje podatki, ale również ubiegać się o zasiłki rodzinne (sprawdź szczegóły: zasiłek rodzinny w Holandii). Aby wygodnie i szybko rozliczyć podatek z zagranicy warto powierzyć to zadanie specjalistom. Profesjonalna pomoc pozwala przeprowadzić formalności w najkrótszym możliwym terminie, mamy również pewność, że otrzymamy maksymalną dostępną kwotę.

agencja

Recent Posts

5. kolejka Jaworznickiej Ligi Szóstek Salos 2024

Za nami 5. seria zmagań w ramach rozgrywek JLS Salos 2024, co oznacza, że znajdujemy…

7 godzin ago

5 korzyści z dostaw kawy ziarnistej do biura

Współczesne biuro to nie tylko miejsce pracy, to przestrzeń, która zapewnia komfort i motywację do…

10 godzin ago

Co położyć zamiast płytek w kuchni na ścianę nad zlewem?

Ściana nad zlewem w kuchni jest dość newralgicznym miejscem. Obszar ten narażony jest na działanie…

10 godzin ago

Powerbanki reklamowe: Jak nowoczesne gadżety wpływają na wizerunek firmy?

Zwiększ rozpoznawalność dzięki nowoczesnym gadżetom reklamowym. Powerbanki z logo firmy to nie tylko praktyczne gadżety,…

10 godzin ago

Jak znaleźć i zatrudnić większą grupę pracowników na produkcję?

W dobie rosnącej konkurencji na globalnym rynku zdolność do szybkiego i efektywnego zwiększania zasobów ludzkich…

10 godzin ago

Pilates – w zdrowym ciele zdrowy duch

Aktywność fizyczna stała się w dzisiejszych czasach niezwykle popularna. Wynika to z faktu, że mamy…

10 godzin ago