Categories: Felieton

Na jednym biegunie nowoczesność i historia – polemika

Artykuł Pani Radnej Barbary Sikory i jej wcześniejsze wystąpienie na sesji rady miejskiej mocno mnie zaniepokoiły. Zdziwiło mnie, że tak światła i kulturalna osoba, walcząca od lat o kulturę, pamięć historii i zachowanie tradycji w naszym mieście, tak łatwo zaakceptowała i uznała za uzasadniony zamiar Pana Prezydenta wyburzenia w całości, lub w części budynków dworca PKP w Szczakowej.

Dworzec w Szczakowej

Bezkrytycznie i bez słowa komentarza przytoczyła Pani Radna słowa Pana Prezydenta dotyczące stanu prawnego budynku dworca oraz historii wieloletnich zabiegów urzędników o jego „wyprostowanie”. Jak widać, trwający latami chocholi taniec Pana Prezydenta i jego urzędników wokół budynku dworca przyniósł zamierzony (jak sądzę) propagandowy skutek. Spowodował powstanie powszechnego wrażenia, że stan prawny dworca nadal jest nieuregulowany, że dworzec stoi niewykorzystany i niszczeje, a miasto nie ma żadnego wpływu na jego dalszy los.

Pan Prezydent stara się przekonać opinię publiczną do swego pomysłu wyburzenia w całości, lub w części zabudowań dworca (zwłaszcza największego budynku) i postawienie w to miejsce przez PKP nowoczesnej konstrukcji wzorowanej na nowym dworcu w Oświęcimiu (z ewentualną stylizacją na czasy miłościwie nam panującego Cesarza Franciszka Józefa). Pan Prezydent, mówiąc o dworcu kolejowym w Szczakowej tak dobiera informacje i fakty, by służyły potwierdzeniu jego tezy o jedynym możliwym rozwiązaniu problemu dworca, poprzez jego wyburzenie.

Nie mówi, że stan prawny jest już uregulowany lub będzie uregulowany przez PKP w najbliższym czasie, gdyż w przeciwnym razie jakiekolwiek prace związane z przebudową budynku nie byłyby możliwe. Pan prezydent nie informuje mieszkańców o tym, że już w 2018 roku Pan minister infrastruktury Adamczyk w trakcie wizyty na dworcu w Szczakowej zaproponował, że przywróci obsługę pasażerów na dworcu, pod warunkiem, że miasto przejmie duży budynek dworca PKP i go zagospodaruje. Mieszkańcy nie dowiedzą się od Pana Prezydenta, że miasta Wadowice, Chełmek, Zator przejęły za darmo od PKP budynki dworcowe na własność, że remontują i zagospodarowują je we własnym zakresie (Chełmek z pomocą środków unijnych). Że Tychy, Zabrze, Cieszyn odnowiły i zagospodarowały dworce we własnym zakresie, a Dąbrowa Górnicza współuczestniczy w rewitalizacji dwóch ważnych dworców kolejowych i ma zagospodarować większość ich powierzchni.

Nikt z mieszkańców nie uświadamia sobie, że zabudowania dworca w Szczakowej mają wartość historyczną, zabytkową i objęte są ochroną konserwatora zabytków. Wbrew opinii przytoczonej przez Panią Radną, że dworzec „stoi i niszczeje”, budynki są dobrze zabezpieczone i w dobrym stanie. Absolutnie nie kwalifikują się do ewentualnego wyburzenia z powodu złego stanu technicznego.

Jedyne czego dworzec w Szczakowej i mieszkańcy potrzebują, to dobrego gospodarza, który przejmie budynek na rzecz miasta i zadba o przebudowę, adaptację i wyposażenie wnętrza budynku, by jak najlepiej spełniał potrzeby mieszkańców Jaworzna i podróżnych.

Przedstawione przesłanki dają nadzieję, że wyburzenie dworca nie dojdzie do skutku, ale w państwie, w którym obowiązuje hasło: „wszystko mogę” – Obajtek, z wersją jaworznicką: „wszystko mogę” – Silbert, nic nie jest pewne i różne scenariusze są możliwe. Miejmy nadzieję, że jednak rozsądek zwycięży.
Jerzy Nieużyła
Radny RM w latach 1994-98, 2011-2018
Inicjatywa „Ratujmy Dworzec PKP w Szczakowej”

Jerzy Nieużyła
Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

View Comments

  • Może pan były radny przypomni nam jakie to partie i premierzy rządzili na przełomie 1999 i 2000 roku gdy rozkładano PKP na łopatki(rozdzielono PKP na wiele spółek) i budynek przejmowała spółka PKP Nieruchomości która doprowadziła do obecnego stanu?

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

14 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

16 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

17 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

19 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

19 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

1 dzień ago