Categories: Zwierzęta

Dziś Wielki Dzień Pszczół. Co wiemy ciekawego o pszczołach?

Nikt nie wątpi, że pszczoły mają dla człowieka wielkie znaczenie. Zapylają aż 71 ze stu gatunków roślin, dzięki którym uzyskujemy 90 proc. żywności na świecie. W Europie od zapylania m.in. przez pszczoły uzależnionych jest ponad 4 tys. odmian warzyw.

Zapylenia przez pszczoły wymagają m.in. cebula, fasola, bób, owoce jagodowe, śliwki, kawa a nawet bawełna. Szacuje się, że co trzecia łyżka spożywanego przez nas jedzenia zależy od procesu zapylania. Ponadto miód pszczeli jest niezwykle zdrowym produktem wspomagającym człowieka w zapobieganiu chorobom lub w zdrowieniu.

Jedna z jaworznickich pasiek – na Niedzieliskach

W Jaworznie mamy 69 zarejestrowanych pszczelarzy. Są zrzeszeni w dwóch kołach należących do Śląskiego Związku Pszczelarzy. Są to Miejskie Koło Pszczelarzy oraz Koło Pszczelarzy „Ciężkowice”. Część jaworznickich pszczelarzy zrzeszona jest w Kole Pszczelarzy „Cabanka” w Chrzanowie. Mamy w mieście też niekreśloną liczbę osób niezrzeszonych posiadających od jednego do czterech uli.
Ilość uli w Jaworznie na koniec 2020 r. szacuje się na 976. Jaworzniccy pszczelarze prowadzący sprzedaż miodu badali miód na obecność pozostałości środków chemicznych i innych zanieczyszczeń. W wyniku tych badań nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Albertowi Einsteinowi przypisuje się znane twierdzenie: „kiedy z powierzchni ziemi znikną pszczoły, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia”. Kłopot w tym, że słowom tym przyjrzał się dokładnie Vincent Valk, dziennikarz magazynu „Gelf”. W wyniku  śledztwa, które prowadził w izraelskim Archiwum Alberta Einsteina, jednoznacznie stwierdził, że Einstein nigdy nie wspomniał o pszczołach w żadnym kontekście naukowym. Dla utrzymania wiarygodności tego słynnego zdania, uznano, że jest ono autorstwa genialnego biologa Karola Darwina. Jednak Darwin, który wprawdzie zajmował się pszczołami, tego zdania również nigdy nie wypowiedział.
Mniejsza o autorstwo lub całkowitą fikcyjność tego stwierdzenia, jedno jest pewne – bez pszczół ani rusz.
Ela Bigas

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

View Comments

  • W tym kontekście pozwolę sobie zacytować ostatni akapit wykładu doktora Edwarda Strasburgera zatytułowanego „Dwupłciowość, wielokształtność i krzyżowanie się roślin”. Rzecz w duchu teorii Darwina wyłożona. To było w 1869 roku i dotyczy nie tylko pszczół. Zachowuję polszczyznę oryginału z posiadanej książki
    Dajmy na to, że owady zaginęłyby nagle i na zawsze z powierzchni świata, jakieby to zmiany wywołało w świecie roślinnym. Wiele tych roślin, u których własne zapłodnienie przestało być możliwem wyginąćby musiało, inne rozmnażałyby się słabo tylko, wiodąc nędzne życie, aż po wielu, wielu latach powstałyby może inne korzystne odmiany, i zastąpiły dawne. Rośliny nie potrzebując już nęcić owady, postradałyby powoli zapach swój i nektar, swoje piękne i wielkie korony, a miejsce ich zastąpiłyby może odmiany o małych i nieznacznych kwiatach. Po kilku periodach geologicznych organa płciowe u jawno kwitnących roślin otoczyłyby się może, jak u skrytopłciowych małemi zielonemi listkami; lecz wskutek walki o istnienie i naturalnego wyboru, powstaćby tu mogły, nowe jakie, nieznane nam dziś urządzenia, któreby zastąpiły dawne i znów zapewniły krzyżowanie się roślinom.
    Tak natura stwarza coraz to nowe kształty: co dziś jest nigdy nie było, co było, nie będzie. Natura wiecznie jest młodą, a jednak wiecznie tą samą. Jedne istoty giną, inne zajmują ich miejsce, coraz nowi zwycięzcy wstępują na widownię świata, a choć walka jest straszną, ta myśl pocieszyć nas może, że zawsze lepsi, mężniejsi, ostatecznie odnoszą w niej zwycięztwo.

    Generalnie z pszczołami czy bez rośliny jakoś sobie poradzą. Tylko miodu, pierzgi i propolisu będzie żal.

Recent Posts

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw…

9 minut ago

IX Dyktando Żonkilowe jaworznickiego Hospicjum

W czwartkowe słoneczne popołudnie 25 kwietnia uczniowie jaworznickich szkół podstawowych zmierzyli się z zawiłością pisowni…

60 minut ago

Siódme spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na siódme spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”, pod tytułem…

1 godzinę ago

Poznaj zalety cyfrowego druku etykiet i broszur reklamowych

Rozwój technologii poligraficznej znacząco wpłynął na sposób, w jaki firmy projektują i produkują materiały marketingowe.…

13 godzin ago

W podróży z czworonogiem – jak bezproblemowo podróżować z psem samochodem, pociągiem i samolotem?

Planowanie wspólnych wyjazdów z psem nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie,…

13 godzin ago

Worek stomijny – czym jest, jakie są jego rodzaje i jak można go zakładać?

Stomia nie jest wyrokiem – to rozwiązanie umożliwiające dalsze godne życie po ciężkiej operacji układu…

13 godzin ago