Categories: NewsŻycie miasta

Wszy w jaworznickich szkołach. Rodzice mają dość

W jaworznickich szkołach rozprzestrzeniają się wszy — donoszą nam zaniepokojeni i zmęczeni z nimi walką rodzice.

W jaworznickich szkołach pojawiły się wszy, które stały się zmorą dla rodziców, którzy muszą z nimi walczyć. Co gorsza, walka ta nie trwa od kilku dni czy nawet tygodni, a od początku roku szkolnego, czyli od września 2022 roku.

Do naszej redakcji zadzwoniły mamy dzieci chodzących do szkół na terenie Jaworzna, które są już zmęczone ciągłą walką z wszawicą u swoich dzieci i proszą o nagłośnienie tego problemu. Ich dzieci od początku roku szkolnego zdążyły zarazić się tą chorobą już kilkukrotnie – od 5 do 7 razy – przekonują mamy.

Za każdym razem podejmują walkę z wszami, którą wygrywają, jednak po kilku tygodniach ich dzieci znowu wracają do domów z tymi insektami na głowach. Zmęczenie i frustracja spowodowana nawracającym problemem jest ogromna.

Sprawę rodzice zgłaszali tak do wychowawców, jak i dyrektorów placówek, ale nie wiele to dało. Szkoły wystosowały kilkukrotnie apel poprzez platformę Librus do rodziców i na tym interwencja się skończyła — dodają mamy. Jak same się dowiedziały, aby szkoła mogła zgłosić problem gdzieś dalej, to zarazić się wszami musiałyby dzieci z powyżej trzech klas w całej placówce. Tylko nie da się zweryfikować dokładnie, ile dzieci w szkole jest zarażonych jednocześnie, ponieważ higienistki szkolne mają zbyt rzadko dyżury. Ponadto, aby móc sprawdzić dzieciom głowy na obecność tych pasożytów, potrzebna jest zgoda rodziców, a nie wszyscy tak ową wyrażają — dowiedzieliśmy się w jaworznickim Sanepidzie.

Problemem też są ci rodzice, którzy kłopotu we wszach nie widzą i pozwalają, aby ich pociechy je miały. Jak mówią nam rodzice — kłopoty ze wszami były w latach ubiegłych, jednak nie na taką skalę i częstotliwość jak teraz.

Wszy wśród dzieci to trudny temat, ponieważ nikt nie chcę, aby rówieśnicy naśmiewali się z jego pociechy, która zmaga się z tą chorobą. Co gorsza, jest się nią bardzo łatwo zarazić, nie zależnie od tego, jak bardzo będziemy dbać o higienę naszego dziecka.

Walka z nią również do prostych nie należy, kosmetyki co prawdą są łatwo dostępne w aptekach, jednak trzeba na nie wydać całkiem pokaźną sumę, kiedy uświadomimy sobie, że trzeba nie tylko pozbyć się ich z głowy naszego dziecka, ale trzeba także wyprać wszystkie jego ubrania, zabawki, a nawet rzeczy, z którymi miało kontakt. Do tego dochodzi dezynfekcja całego mieszkania.

Dlatego mamy apelują do wszystkich rodziców w Jaworznie, aby uważnie się przyglądać swoim dzieciom, sprawdzać, czy nie mają wszy, a jeżeli już tak, to podjąć z nimi skuteczną walkę.

W jaworznickim Sanepidzie w tym roku nikt jeszcze nie zgłaszał tego problemu, ale w roku ubiegłym były pojedyncze sygnały. Pracownicy mogą podjąć działania dopiero po zgłoszeniu takiego problemu przez dyrektora danej placówki, który z racji pełnienia swojej funkcji jest zobowiązany do zapewniania czystości i higieny swoich podopiecznych — dowiadujemy się od jaworznickiego Sanepidu.

Co robić, gdy twoje dziecko ma wszy?

Nie zwlekaj z rozpoczęciem leczenia, ponieważ wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko. W aptece można kupić preparat na wszy bez recepty, w postaci szamponu, płynu lub pianki. Te produkty zawierają silnie działające substancje chemiczne lub składniki roślinne. Pamiętaj, że te produkty są trujące i należy uważać, aby preparat nie dostał się na inne części ciała podczas mycia głowy. Po zabiegu skóra na głowie może swędzieć, ale to normalne i powinno ustąpić samoistnie.

Zastosowanie środka na wszy nie oznacza automatycznego pozbycia się problemu. Dorosłe pasożyty powinny zginąć, ale gnidy są trudniejsze do usunięcia. Po wymyciu głowy należy dokładnie wyczesać włosy, a następnie przeszukać każde pasmo, aby usunąć jajeczka ręcznie. Są one szaro-beżowe, co utrudnia ich zauważenie na blond włosach. Najwięcej znajduje się za uszami i nad karkiem. Pozostawienie gnid może prowadzić do nawrotu infekcji, dlatego tak ważne jest dokładne wyczesywanie. Wymaga to jednak cierpliwości i czasu, szczególnie u dziecka. Wystarczy wykonywać tę czynność co wieczór przez dziesięć dni, aby upewnić się, że problem został rozwiązany. Nawroty zdarzają się często, dlatego warto uczynić z oglądania głowy dziecka rytuał.

Zgromadź wszystko, co dziecko miało w kontakcie (odzież, pościel, ręcznik, narzutę na łóżku) i wypierz w wysokiej temperaturze, co najmniej 60 stopni. Jeśli to możliwe, dodatkowo susz w suszarce lub prasuj gorącym żelazkiem. Upierz także ulubione zabawki dziecka, jak choćby pluszaki. Jeśli istnieją rzeczy, których nie można wyprać, starannie je odkurz. Umyj dokładnie meble takie jak sofy, fotele, dywany i fotele samochodowe. Po sprzątaniu, umieść worki z odkurzacza w torbie foliowej, zawiąż ją i wyrzuć. W gorącej wodzie dokładnie umyj szczotki i grzebienie do włosów.
[vc_facebook]
Michał Kirker

Recent Posts

Rozpoczął się sezon ogrodniczy. Co sadzimy w ogródkach?

Sezon ogrodniczy już się rozpoczął, a co za tym idzie – wzmożone prace na ogródkach.…

8 godzin ago

Piotr Regulski nowy prezes zarządu ElectroMobility Poland S.A.

Rada Nadzorcza ElectroMobility Poland S.A. ogłosiła powołanie Piotra Regulskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Regulski…

9 godzin ago

Nowe centrum stomatologiczne w Jaworznie oferuje kompleksowe leczenie w jednym miejscu

W Jaworznie powstało nowoczesne centrum stomatologiczne, jakiego w mieście jeszcze nie było. Uśmiechnij Mi Się!…

9 godzin ago

Podsumowanie policyjnej akcji „Prędkość”

Policjanci z jaworznickiej drogówki prowadzili czynności w zakresie działań krajowych „Prędkość”. Kontrole prowadzone były przez…

9 godzin ago

Dr Iwona Brandys o jaworznickiej architekturze

W muzealnym cyklu pt. „Z Historią na Ty” 7 spotkanie, które odbyło się 8 maja,…

10 godzin ago

Zaproszenie na I Biesiadę Poetycko-Muzyczną

Jaworznicka poetka Renata Batko w ramach swojego cyklu Jaworowe Artystyczne Spotkania organizuje w maju I…

11 godzin ago