Categories: Życie miasta

Reaktory jądrowe w Polsce. Dwa reaktory niedaleko Jaworzna

7 małych reaktorów jądrowych ma powstać w Polsce. Najbliższe dwa położone będą o 18 i 31 kilometrów od Jaworzna.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE), spółka będąca własnością Orlenu i Synthosu, podała informacje, że planuje uruchomić pierwsze małe reaktory jądrowe (SMR) w Polsce w siedmiu miejscach.

Lokalizacje te to: Włocławek, Ostrołęka, Kraków Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, SSE Tarnobrzeg-Stalowa Wola, Stawy Monowskie (w pobliżu Oświęcimia) oraz okolice Warszawy. Dwie z nich położone są w niedalekiej odległości od Jaworzna, Dąbrowa Górnicza oddalona jest o 18 kilometrów, a Stawy Monowskie o 31 kilometrów od naszego miasta.

Jak tłumaczy Prezes Orlenu Daniel ObajtekWybrane obszary charakteryzują się m.in. wysokoenergochłonnymi zakładami produkcyjnymi oraz są idealne dla potrzeb ciepłownictwa.

Do końca bieżącego roku mają zostać wybrane kolejne lokalizacje, łącznie będzie to 20 wstępnych miejsc dla małych reaktorów jądrowych (SMR). Zasadniczo mają one zamiar zastąpić bloki energetyczne oparte na węglu oraz być zlokalizowane w pobliżu stref przemysłowych i miast. W dłuższej perspektywie SMR mają także wspomagać produkcję zielonego wodoru.

Blok 910 MW w Jaworznie

Nie tylko jednak analizy geofizyczne, ale także rozmowy z lokalnymi mieszkańcami będą decydować o ostatecznym wyborze lokalizacji. Daniel Obajtek podkreśla, żeistotne jest uzyskanie poparcia społeczności lokalnych, dlatego zamierza prowadzić otwarty dialog z nimi.

Każdy z reaktorów ma potencjalnie przynieść około 100 miejsc pracy w elektrowni i około tysiąca w regionie, a także zapewnić bezpieczną i niedrogą energię oraz dodatkowe środki dla lokalnych budżetów.

Prace badawcze oraz konsultacje z mieszkańcami mają trwać mniej więcej dwa lata. Orlen Synthos Green Energy planuje zakończyć budowę pierwszego małego reaktora jądrowego na przełomie lat 2028 i 2029. Daniel Obajtek przewiduje, że pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w 2029 roku.

Nowe instalacje to reaktory BWRX-300, opracowane przez GE-Hitachi Nuclear Energy. Budowa tych reaktorów trwa jedynie około jednej trzeciej czasu w porównaniu do tradycyjnych dużych elektrowni jądrowych. Mały reaktor jądrowy o mocy około 300 MW może rocznie wygenerować wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania miasta liczącego 150 tysięcy mieszkańców. Koszt wytworzenia 1 MWh energii elektrycznej ma być o 30% niższy niż w przypadku bloków gazowo-parowych.

Źródło: PAP

[vc_facebook]

Michał Kirker

Recent Posts

E-papierosy na receptę to nie mit

Czy e-papierosy powinny być przepisywane na receptę? Z takiego założenia wychodzą Brytyjczycy, którzy traktują wspominane…

11 minut ago

Konkurs matematyczny w nietypowej formie

Zakończył się drugi etap konkursu matematycznego w jaworznickiej placówce Mathriders, którego organizacja była jednak nietypowa.…

16 minut ago

Członkowie Jaworznickiej Izby Gospodarczej walczyli o puchar Prezydenta Miasta

Członkowie JIG rywalizowali w zawodach strzeleckich o puchar Prezydenta Miasta w dniu 8 maja na…

1 godzinę ago

Rozmowa z prof. Sławomirem Brzoską, czyli co nie jest zabawą

Galeria Sektor I przy Muzeum Miasta Jaworzna prezentuje wystawę prac prof. Sławomira Brzoski. Artysta nadał…

2 godziny ago

Bluzy z własnym nadrukiem – znajdź swój styl!

Bluzy z własnym nadrukiem to nie tylko modny dodatek do garderoby, ale również wyjątkowy sposób…

11 godzin ago

Kategorie przejazdów kolejowych – klasyfikacja

Skrzyżowania dróg z torami kolejowymi stanowią miejsca wymagające szczególnej uwagi i ostrożności ze strony kierowców…

11 godzin ago