Categories: Życie miasta

Geosfera szykuje się do rozbudowy

Muzeum w starym magazynie prochu, punkt obserwacyjny na szczycie Sadowej Góry i kompleks edukacyjny to tylko niektóre z planowanych atrakcji i projektów edukacyjnych, które zostaną zrealizowane w drugiej części kamieniołomu Sadowa Góra. Szczegóły dotyczące rozbudowy jaworznickiej GEOsfery zostały ujawnione.

Dyrektor Agnieszka Chećko z Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera na spotkaniu, które odbyło się 15 grudnia, przedstawiła plany rozbudowy wraz ze specjalistami z dziedziny geologii, nauki i architektury.

Projekt zakłada utworzenie szlaków, w tym podwieszonych ścieżek, punktów widokowych, miejsc odpoczynku, lapidarium, alpinarium, placów zabaw, parku starych maszyn, ogrodu terapeutycznego oraz parku edukacyjnego. Planowana jest także rozbudowa infrastruktury GEOsfery, w tym budowa kampusu studenckiego.

Dodatkowo, przestrzeń kamieniołomu zostanie wzbogacona o infrastrukturę rekreacyjną. Wśród atrakcji znajdzie się zagospodarowanie dawnej „Prochowni” z trasą turystyczną i muzeum. Z tego miejsca, położonego 30 metrów pod ziemią, winda zabierze odwiedzających na wieżę widokową, skąd roztacza się przepiękna panorama, w dobrej pogodzie widoczne są nawet Tatry.

Wnioski o finansowanie unijne na te inwestycje są składane w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.

Przewidywane do realizacji zadania:

  • Stara prochownia – rekultywacja północno-wschodniej części kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie,
  • Centrum konferencyjno-naukowe w wyrobisku po eksploatacji wapieni i dolomitów – rekultywacja płn-wsch części kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie,
  • Budowa trasy geologiczno-przyrodniczej HISTORIA ZIEMI – rekultywacja północno-wschodniej części kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie.

Teren porzuconego po eksploatacji kamieniołomu zachowa pół naturalny charakter, jego utrzymywanie i pielęgnacja będzie prowadzona w duchu czwartej przyrody. To podejście zapewnia przywracanie wartości przyrodniczych terenom poprzemysłowym z wykorzystaniem ich naturalnego potencjału do regeneracji, ograniczając nakłady na ich utrzymanie, zapewnia również możliwość obserwacji procesów przyrodniczych w ciągłej zmienności i co dla nas najważniejsze w harmonii z otoczeniem geologicznym – tłumaczy dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Agnieszka Chećko.

Projekt architektoniczny kładzie nacisk na bezpieczeństwo użytkowania terenu, ochronę cennych siedlisk i unikalnych stanowisk geologicznych oraz na harmonijne połączenie z Parkiem Gródek, równoważąc żywą przyrodę, nieożywione walory przyrodnicze i przemysłowe dziedzictwo regionu.

Artur

View Comments

Recent Posts

Zaginęła kotka Diabolina

Doszło do zaginięcia kotki rasy mainecoon. Jest leczona na serce. Poszukiwana jest zaginiona kotka rasy…

15 minut ago

Śmieci witają podróżnych na dworcu w Jaworznie-Szczakowej

Stosy śmieci zalegają w okolicy dworca w Szczakowej. Taki widok napotykają podróżni przyjeżdżający do Jaworzna.…

24 minuty ago

Zaproszenie na Noc Muzeów 2024

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na Noc Muzeów 2024. Zarezerwujcie sobie sobotę – 18 maja –…

27 minut ago

Wniosek o motoambulans został złożony

Motoambulans może ratować życie w Jaworznie! Wniosek do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego został ponownie złożony. Również,…

30 minut ago

Nauka, wiedza, książki w utworach Anny Sokół = Patriotyzm

Kwiecień to miesiąc pisarzy, poetów i wydawnictw książek szczególnie dla tych najmłodszych. Ciąg świąt związanych…

1 godzinę ago

Otwarcie wodnego placu zabaw jeszcze w maju

Od 30 maja będzie można ponownie korzystać z wodnego placu zabaw na jaworznickich plantach. Od…

12 godzin ago