Geosfera szykuje się do rozbudowy

2

Muzeum w starym magazynie prochu, punkt obserwacyjny na szczycie Sadowej Góry i kompleks edukacyjny to tylko niektóre z planowanych atrakcji i projektów edukacyjnych, które zostaną zrealizowane w drugiej części kamieniołomu Sadowa Góra. Szczegóły dotyczące rozbudowy jaworznickiej GEOsfery zostały ujawnione.

Dyrektor Agnieszka Chećko z Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera na spotkaniu, które odbyło się 15 grudnia, przedstawiła plany rozbudowy wraz ze specjalistami z dziedziny geologii, nauki i architektury.

Projekt zakłada utworzenie szlaków, w tym podwieszonych ścieżek, punktów widokowych, miejsc odpoczynku, lapidarium, alpinarium, placów zabaw, parku starych maszyn, ogrodu terapeutycznego oraz parku edukacyjnego. Planowana jest także rozbudowa infrastruktury GEOsfery, w tym budowa kampusu studenckiego.

Dodatkowo, przestrzeń kamieniołomu zostanie wzbogacona o infrastrukturę rekreacyjną. Wśród atrakcji znajdzie się zagospodarowanie dawnej „Prochowni” z trasą turystyczną i muzeum. Z tego miejsca, położonego 30 metrów pod ziemią, winda zabierze odwiedzających na wieżę widokową, skąd roztacza się przepiękna panorama, w dobrej pogodzie widoczne są nawet Tatry.

Wnioski o finansowanie unijne na te inwestycje są składane w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.

Przewidywane do realizacji zadania:

  • Stara prochownia – rekultywacja północno-wschodniej części kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie,
  • Centrum konferencyjno-naukowe w wyrobisku po eksploatacji wapieni i dolomitów – rekultywacja płn-wsch części kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie,
  • Budowa trasy geologiczno-przyrodniczej HISTORIA ZIEMI – rekultywacja północno-wschodniej części kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie.

Teren porzuconego po eksploatacji kamieniołomu zachowa pół naturalny charakter, jego utrzymywanie i pielęgnacja będzie prowadzona w duchu czwartej przyrody. To podejście zapewnia przywracanie wartości przyrodniczych terenom poprzemysłowym z wykorzystaniem ich naturalnego potencjału do regeneracji, ograniczając nakłady na ich utrzymanie, zapewnia również możliwość obserwacji procesów przyrodniczych w ciągłej zmienności i co dla nas najważniejsze w harmonii z otoczeniem geologicznym – tłumaczy dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Agnieszka Chećko.

Projekt architektoniczny kładzie nacisk na bezpieczeństwo użytkowania terenu, ochronę cennych siedlisk i unikalnych stanowisk geologicznych oraz na harmonijne połączenie z Parkiem Gródek, równoważąc żywą przyrodę, nieożywione walory przyrodnicze i przemysłowe dziedzictwo regionu.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE