środa, 1 maja, 2024

Jak utrzymać wysoką sprawność sprężarki?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak utrzymać wysoką sprawność sprężarki?

Jak utrzymać wysoką sprawność sprężarki?

- Advertisement -

Obsługa maszyn i urządzeń jest priorytetowym zagadnieniem, na którym swoją uwagę powinni skupić inżynierowie we wszystkich zakładach przemysłowych. Maszyny wykorzystywane w zróżnicowanych procesach technologicznych ulegają zużyciu oraz awariom, co determinuje konieczność prowadzenia kompleksowych prac konserwacyjnych i serwisowych.

Jakie mogą być skutki zatrzymania pracy maszyny? Jest to ostatnia rzecz, jakiej chcieliby doświadczyć inżynierowie odpowiedzialni za przebieg procesu technologicznego. Przerwa w pracy jednej z maszyn oznacza najczęściej przerwę w pracy całego systemu wytwórczego.

Proces produkcyjny jest zbiorem powiązanych, następujących po sobie czynności oraz operacji. Każdy zakład przemysłowy powinien posiadać dział odpowiedzialny za utrzymanie ruchu, a więc za to, aby proces nie został zastopowany z powodu niezdatności do pracy jednego z elementów systemu.

Eksploatacja stacji sprężonego powietrza

Wydajna eksploatacja systemów sprężarkowych to prosta droga do utrzymywania wysokiego poziomu energooszczędności, co przekłada się na odpowiednio niższe koszty zużycia energii, ale także serwisowania sprzętu z powodu zaniedbań. Obsługa instalacji sprężonego powietrza wymaga specjalistycznej wiedzy, ale przede wszystkim stosowania się do ścisłych zaleceń producenta. W innym wypadku, możemy być narażeni na bardzo kosztowne naprawy, a nawet wymianę instalacji bądź jej istotnej części. W przypadku małych firm, może to doprowadzić do zadłużenia i braku płynności finansowej.

Podsumowując – profesjonalne podejście do eksploatacji stacji sprężonego powietrza niesie za sobą takie korzyści, jak:

  • zmniejszenie kosztów wytwarzania sprężonego powietrza,
  • redukcja zużycia energii elektrycznej,
  • zwiększenie bezpieczeństwa podczas użytkowania maszyny.

Potencjał w zakresie zużycia energii elektrycznej przez systemy sprężarek jest duży. Według danych statystycznych, sprężarki w Europie w 2000 r., a więc kilkanaście lat temu zużyły 80 miliardów kWh. Szacuje się, że nawet 1/3 z tej sumy można zaoszczędzić.

Jak utrzymać wysoką wydajność oraz niskie zapotrzebowanie na energię?

Efektywność energetyczna maszyn i urządzeń to współcześnie jeden z absolutnie kluczowych parametrów dla współczesnych inżynierów. W przypadku sprężarek powinniśmy wykonywać wszystkie wymagane czynności serwisowe związane przede wszystkim z wymianą elementów zużywających się, np. płynów eksploatacyjnych. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne instalacje wyposażone w sterownik mikroprocesorowy informujący o potrzebie wykonania konkretnej czynności serwisowej. Dzięki temu, możemy być pewni, że nie pominiemy np. wymiany oleju.

W kontekście maksymalizacji sprawności sprężarki, nawet po wielu latach eksploatacji, konieczne jest nadzorowanie wszelkiego rodzaju nieszczelności, zwłaszcza w rurach transportujących sprężone powietrze do maszyn. Jakikolwiek ubytek na tym etapie to prosta droga do znacznego zmniejszenia efektywności energetycznej całego układu. Ostatecznie, do finalnych odbiorców (maszyn wykorzystujących sprężone powietrze) trafia mniej energii, przez co mogą one wykonać mniejszą ilość pracy.

Do czynności, o których także należy pamiętać podczas eksploatacji sprężarki, należą:

  • Monitorowanie poziomu oleju bądź wody (w zależności od wykorzystywanego rodzaju czynnika smarującego). Zbyt niski poziom płynu smarującego może doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnych sił tarcia elementów sprężających, co w efekcie prowadzi do podwyższenia temperatury i przegrzania maszyny.
  • Dbanie o system oczyszczania powietrza – oczyszczanie ich poprzez usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń.
  • Sprawdzanie mocowań i dokręcanie przewodów zasilających silnik.
  • Wymiana filtrów po określonym czasie wskazanym przez producenta.
  • Okresowe czyszczenie chłodnicy oraz wnętrza agregatu sprężarkowego.
  • Wymiana łożyska silnika po określonym czasie.

Pozornie znaczne nakłady finansowe na dokładne serwisowanie, konserwację oraz wymianę zużytych części mogą nas uchronić przed znacznie bardziej dotkliwymi finansowymi awariami paraliżującymi pracę zakładu oraz prowadzącymi do konieczności zakupu nowej instalacji.

Źródło: Almig.pl

- Advertisment -

Będzie się działo… 1 maja – 7 maja 

Będzie się działo… 1 maja - 7 maja  1 – 3 maja – godz. 12.00 – 16.00, Majówka w GEOsferze, ul. Św. Wojciecha 100 2 maja...

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 1 maja

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 1 maja. 1 maja (środa) w związku z organizacją biegów ulicznych w Katowicach...

Mężczyzna groził i zaatakował policjantów

34-letni mężczyzna groził i zaatakował policjantów na służbie, kiedy ci interweniowali w sprawie naruszenia przez niego sądowego zakazu zbliżania się. Najbliższe 3 miesiąc spędzi...