niedziela, 28 kwietnia, 2024

Jaworzno na starych mapach

Strona głównaHistoriaJaworzno na starych mapach

Jaworzno na starych mapach

- Advertisement -

Złotego pociągu i innych wielkich skarbów na dawnych mapach Jaworzna niestety nie ma. Jak przekonuje Piotr Burczy, geograf z Muzeum Miasta Jaworzna, stare mapy miasta i okolic właściwie zbadano i zinterpretowano dokładnie.

Jaworzno na starych mapach i tak prezentuje się ciekawie. Piotr Burczy opowiadał o tych mapach w piątek 13 października w Klubie Kasztan. Najstarsza mapa, na której widnieje Długoszyn, jako osobna miejscowość, pochodzi z 1562 roku. W latach 1801-1804 powstała mapa Galicji Zachodniej, terenów porozbiorowych, w których skład weszło Jaworzno. Zaznaczono na niej też kilka domów na Jeziorkach i w Koźminie. Jeśli ktoś chce sam prześledzić losy miasta na starych mapach, ma wielkie pole do popisu.

Na mapach pojawiają się też nazwy od dawna nieużywane, jak choćby – Nowa Wieliczka (dzisiejsza Stara Huta) czy Baran, nazwa pojawiająca się przy opisie młynów na obszarze całego miasta w różnych latach, Jankowe Górki i Aniół Stróż na Wilkoszynie.

Rzadkością jest mapa z 1874 roku, na której zaznaczono miejsca po pożarze latem tegoż roku. Spłonęły podówczas tereny dzisiejszego Rynku, bez dachu nad głową pozostało ok. 1000 mieszkańców. Gdyby dobrze poszukać to i niejedną mapę by się pewnie odnalazło.

Na mapach szczegółowych z początków XIX w. w okolicach dworca w Szczakowej zaznaczono sięgającą tam wówczas… Pustynię Błędowską. Czego to się człowiek ze starych map nie dowie.

[vc_facebook]

3 KOMENTARZE

    • Jest to błąd powstały gdzieś na drodze wykład – zapis w notesie przez osobę obserwującą – publikacja na jaw.pl, w którego sprawie napisałem już na e-mail redakcji. Pechnik pechnikiem stoi, a Nowa Wieliczka zawierała się w granicach dzisiejszej Starej Huty. Pozdrawiam!

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Inspirująca samotność

Mam tu na myśli samotność zarówno tych, którzy się szczerze nawrócili, jak i tych, którzy poważnie traktując swoją wiarę, nie znajdują zrozumienia prawie u...

Jaworzno mało znane – Wędrujące kamienie

Nazwa „Wędrujące kamienie” kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki...

Obchody 3 maja w ZSP nr 3 oraz podpisanie umowy z Politechniką Śląską i firmą Enitec

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W tym wyjątkowym dniu szkoła podpisała...