niedziela, 5 maja, 2024

Rozliczanie projektów unijnych – co warto wiedzieć?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneRozliczanie projektów unijnych – co warto wiedzieć?

Rozliczanie projektów unijnych – co warto wiedzieć?

- Advertisement -

Projekty unijne mogą być realizowane zarówno przez przedsiębiorców, samorządy, jak i osoby fizyczne. Otrzymane środki należy spożytkować na zadeklarowany cel, a następnie się z nich rozliczyć. Czy wiesz, jak prawidłowo zarządzać projektem unijnym i jak prawidłowo rozliczać projekty z fundusze unijnych?

Rozliczanie projektów unijnych – co warto wiedzieć?

Projekty unijne mogą być realizowane zarówno przez przedsiębiorców, samorządy, jak i osoby fizyczne. Otrzymane środki należy spożytkować na zadeklarowany cel, a następnie się z nich rozliczyć. Czy wiesz, jak prawidłowo zarządzać projektem unijnym i jak prawidłowo rozliczać projekty z fundusze unijnych?

Sprawozdania z postępów prac w projekcie

Z funduszy unijnych mogą być realizowane cele długoterminowe. Jeżeli otrzymałeś pieniądze, to musisz nie tylko rozliczyć się z otrzymanych środków, lecz także składać sprawozdania. Częstotliwość ich przekazywania jest określona w umowie – najczęściej informacja o tym, jak są realizowane projekty unijne, musi być składana co trzy miesiące.

Składanie sprawozdań to część rozliczania się z przyznanych środków unijnych. W sprawozdaniach musisz informować m.in. o podejmowanych działaniach i ponoszonych kosztach. Poprawne rozliczenie projektów jest niezbędne do uruchomienia następnej transzy środków z funduszy unijnych.

Rozliczenie poniesionych kosztów

Jako beneficjent masz obowiązek składać m.in. zestawienie wydatków oraz załączniki w postaci kopii dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. W zależności od realizowanego projektu, może się okazać, że niezbędne jest też dołączenie protokołu z odbioru prac.

Może zdarzyć się, że projekty unijne nie były realizowane przez Ciebie samodzielnie, ale w ramach projektu zatrudniłeś pracowników lub podwykonawców. Wówczas do rozliczenia będą potrzebne odpowiednie umowy oraz dokumenty z ZUS-u i urzędu skarbowego.

Rozliczenie projektów – jak uniknąć błędów?

Projekty unijne podlegają licznym kontrolom. Jeżeli ze wsparciem z funduszy unijnych realizujesz więcej niż jeden projekt, spodziewaj się kontroli krzyżowej. Polega ona na tym, że kontrolerzy sprawdzają, czy wykorzystałeś środki na zrealizowanie zadeklarowanych celów. Rozliczenie projektów oraz skrupulatne opisywanie i księgowanie dokumentów jest zatem niezbędne.

Przy prowadzeniu projektów i przy ich rozliczaniu zdarza się popełnić błędy – niektóre z nich mogą być kosztowne, np. jeśli okaże się, że pieniądze zostały wykorzystane w sposób niepoprawny, może to oznaczać konieczność zwrotu dofinansowania. Jeżeli Twoja firma wystąpiła o środki po raz pierwszy, a Twoim zadaniem jest ich rozliczenie, przydadzą Ci się szkolenia z prowadzenia i rozliczania projektów unijnych.

Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć otrzymane środki

Na rynku są firmy szkoleniowe, które specjalizują się w szkoleniach na temat rozliczania projektów unijnych. Jedną z takich firm jest JGT. Firma od wielu lat prowadzi szkolenia z tematów związanych z projektami unijnymi, współpracuje z uznanymi na rynku ekspertami i doradcami. Szkolenia z projektów unijnych skierowane są do wszystkich osób zaangażowanych i odpowiedzialnych za realizowanie i rozliczanie projektów, zarówno po stronie beneficjentów jak i po stronie instytucji zarządzających funduszami unijnymi.

W czasie szkolenia specjaliści wskazują jak prawidłowo rozliczyć otrzymane środki publiczne, jak usprawnić proces rozliczeń projektów, które są finansowane lub współfinansowane z funduszy unijnych. Uczestnicy poznają też m.in. zasady rozliczania kosztów osobowych i rzeczowych. Uzyskanie specjalistycznej wiedzy pozwala uniknąć kosztownych błędów i ułatwi uzyskanie kolejnych dotacji w przyszłości.

- Advertisment -

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek. Dziś, 4 maja, w dzień ich patrona św. Floriana,...