sobota, 4 maja, 2024

Jak opiekować się chorym na Alzheimera?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak opiekować się chorym na Alzheimera?

Jak opiekować się chorym na Alzheimera?

- Advertisement -

Chorobę Alzheimera odkryto blisko 100 lat temu, ale do tej pory nie udało się wynaleźć skutecznego lekarstwa, które pozwoliłoby ją w pełni hamować czy też leczyć.

Nie da się ukryć, że już we wczesnej fazie rozwoju daje ona niekorzystne objawy, które są uciążliwe nie tylko dla pacjenta. Walkę z chorobą toczą także najbliżsi chorego. Okazuje się, że Alzheimer szybko wprowadza szereg dysfunkcji do życia całej rodziny.

Warto, by chory na Alzheimera otoczony był właściwą opieką. O ile na początku zaniki pamięci czy brak możliwości skupienia uwagi mogą wydawać się niegroźne, to pamiętajmy, że choroba szybko postępuje. W kolejnym stadium pacjent nie nadaje się już do samodzielnego funkcjonowania, bo objawy tego schorzenia mogą przyczyniać się do stwarzania sytuacji zagrażających życiu pacjenta oraz osób, które znajdują się w jego otoczeniu. Jak zadbać o chorego na Alzheimera? O czym powinni wiedzieć bliscy seniora, dla którego opieka alzheimerowa ma priorytetowe znaczenie? Sprawdźcie sami.

Dobór odpowiedniego opiekuna

Najczęściej to rodzina chorego chce sprawować nad nim opiekę. Trudno wyobrazić sobie, że ukochanego tatę czy babcię trzeba oddać do domu opieki. Niestety, w zaawansowanych stadiach choroby jest to najlepsze rozwiązanie. To tam pacjent ma szansę na to, by opieka alzheimerowa przebiegała w sposób odpowiedni. Bliscy nie zawsze mają czas oraz właściwe kompetencje, by taką realizować.

Ważny jest opiekun, który będzie mógł poświęcić cały swój czas dla chorego. Nie chodzi tutaj o jego pilnowanie, ale również rehabilitację. Tak ważne jest przecież ćwiczenie pamięci oraz procesów koncentracji uwagi. Opiekun musi wyróżniać się stoickim spokojem, cierpliwością, opanowaniem. Pamiętajmy, że chory nie zawsze jest świadomy swojego zachowania, a agresja, nerwy, gniew i krzyki nie będą wpływać na niego pozytywnie.

Właściwy plan dnia

Warto zaznaczyć, że opieka alzheimerowa to nie tylko podawanie choremu odpowiednich farmaceutyków. Tak samo ważny jest wpływ na jego stan psychiczny. Aby zapobiegać utracie pamięci i świadomości ważne jest, by pacjent prowadził regularny tryb dnia. Należy więc ustalić dokładne pory spożywania posiłków, godzinę, w której rozpoczyna się jego rehabilitacja, porę kąpieli czy snu. Dzięki temu osoby borykające się z chorobą Alzheimera będą w stanie łatwiej funkcjonować i prowadzić codzienną aktywność.

Bezpieczna samodzielność

Nie ma wątpliwości, że chory na Alzheimera nie może czuć się ubezwłasnowolniony. Opieka alzheimerowa ma zakładać dawanie mu swobody w podejmowaniu codziennych aktywności oraz świadomych decyzji. Pacjent powinien zachować własną, prywatną przestrzeń, w jakiej może czuć się naprawdę swobodnie. Trzeba jednak zadbać, by takie miejsce było dla niego w pełni bezpieczne. Jeśli rzeczywiście bliscy chorego decydują się na trud samodzielnej opieki, powinni chociaż zasięgnąć porad specjalistów z profesjonalnych domów opieki. To właśnie takie obiekty są właściwie przystosowane do przyjmowania chorych na Alzheimera w każdym stadium choroby.

- Advertisment -

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele miasta oraz mieszkańcy zgromadzili się pod Pomnikiem Niepodległości, aby...

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną się w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, gdzie...

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny jaworznickiej straży pożarnej otrzymał około godziny 15.30. Paliły się nieużytki...