sobota, 4 maja, 2024

Czy w Długoszynie był zamek?

Strona głównaDzielniceDługoszynCzy w Długoszynie był zamek?

Czy w Długoszynie był zamek?

- Advertisement -

21 lutego 2019 w Muzeum Miasta Jaworzna miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Długoszyn karty z historii”. Autorem wystawy jest historyk Jarosław Sawiak we współpracy z Muzeum Miasta Jaworzna.

Wystawa przy pomocy dokumentów , zdjęć, eksponatów obrazuje historię osady Długoszyn od XII wieku do czasów nam współczesnych. Cieszy duże zainteresowanie tematem i samą wystawą , o czym świadczą licznie zgromadzeni goście na jej inauguracji.

Historia Długoszyna jest niezwykle ciekawa, zaskakująca, fascynująca, kryje w sobie wiele tajemnic. Jest to jedna z najstarszych osad z terenu obecnego Jaworzna, której nazwa zapisana została na kartach najstarszych zachowanych dokumentów pisanych .

Dzięki badaczom historii Długoszyna : Czesławowi Kempińskiemu, Marii Leś Runickiej, Stanisławowi Pankowi , Jarosławowi Sawiakowi i innym, spora część kart jego historii została już odkryta .

Jednak nadal w historii Długoszyna istnieje wiele białych plam i zaskakujących zagadek .

Dwie największe zagadki , które nadal czekają na rozwiązanie to :

  1. Co przesądziło o tym , że Długoszyn jako jedyna osada z terenu dzisiejszego Jaworzna i jedyna wieś w Polsce, była umieszczona na dziesiątkach map Polski i Europy od XVI do XVIII wieku ?

Jeden z mieszkańców Długoszyna wspomniał na otwarciu wystawy o tym , że na mapie Polski z XVI w znajdującej się w Sanktuarium w Licheniu znajduje się Długoszyn , obok Będzina , Sławkowa i oczywiście Krakowa.

  1. Gdzie w Długoszynie znajdował się zamek lub gród , którego ruiny opisywał na koniec XVIII w naoczny świadek Hipolit Kownacki .

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia wystawy, którą można oglądać przez 2 miesiące w Muzeum Miasta Jaworzna w godzinach jego otwarcia.

Jeżeli ktoś chciałby bliżej poznać historię Długoszyna może nabyć w Muzeum książkę autorstwa Jarosława Sawiaka „Długoszyn zarys dziejów od średniowiecza do końca okresu staropolskiego (XII-XVII wiek)”.

Jarosław Sawiak przygotowuje już drugą część monografii , która obejmie okres historii Długoszyna od końca okresu staropolskiego do czasów współczesnych, która w dużej mierze ma być wzbogacona zdjęciami i dokumentami zebranymi od mieszkańców .Autor prosi wszystkie osoby posiadające stare, historyczne zdjęcia Długoszyna , mieszkańców Długoszyna , wydarzeń historycznych Długoszyna, o wypożyczenie ich w celu skopiowania do celów publikacji przez pracowników Muzeum Miasta Jaworzna.

Jerzy Nieużyła

[vc_facebook]

 

Czytaj też:

O Długoszynie z tajemnicą w tle – wystawa

1 KOMENTARZ

  1. Także mnie męczy to pytanie. Jeśli zamek był to został, stosując się do retoryki Kubusia Puchatka bardzo udanie „zniknięty”. Przy dzisiejszych kosmicznych technologiach skanowania powierzchni oraz tego co jest niekoniecznie płytko pod nią ujawnienie zarysu fundamentów powinno być łatwe.

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek. Dziś, 4 maja, w dzień ich patrona św. Floriana,...

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 5 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele mieszkańcy Jaworzna będą mogli zrobić zakupy? Niedziele handlowe w 2024...