wtorek, 7 maja, 2024

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Strona głównaŻycie miasta1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

- Advertisement -

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W ramach obchodów w Jaworznie, w najbliższą sobotę, 29 lutego o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury odbędzie się koncert patriotyczny Tadka Polkowskiego. Wstęp bezpłatny.

W ramach obchodów, w sobotę, 29 lutego o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie odbędzie się uroczysta gala organizowanego przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną V wojewódzkiego konkursu pn. „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego walczących o niepodległość Polski po II wojnie światowej oraz upamiętnienie Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Na laureatów trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół podstawowych (klasy 7,8) oraz szkół ponadpodstawowych, czekają wyjątkowe nagrody – wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W związku z tym, że jest to jubileuszowa edycja Konkursu, zaproszenie do Brukseli otrzymają także nauczyciele, opiekunowie prac laureatów. Wszyscy finaliści otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na koncert patriotyczny Tadka Polkowskiego (Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie, sobota, 29 lutego, godz. 16.00). Wstęp bezpłatny.

W związku z przypadającym w marcu Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza do obejrzenia wystawy pt. Precz z kajdanami bolszewizmu… Oddział partyzancki „Wiarusy” 1947-1949, którą do 27 marca br. można oglądać w przestrzeni Biblioteki Głównej. Autorem prezentacji jest Dawid Golik, a organizatorem Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Wystawa opowiada o dziejach jednego z wielu oddziałów partyzanckich, które po śmierci Józefa Kurasia „Ognia” postanowiły kontynuować walkę z komunistyczną władzą. Ich działalność koncentrowała się w Gorcach i Beskidach. Za pomocą wcześniej niepublikowanych zdjęć i dokumentów ukazano dwuletnie zmagania żołnierzy podziemia niepodległościowego z wszechwładnym systemem zniewolenia.

Z kolei w czwartek, 12 marca o godz. 10.00, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie poświęcone jednemu z Niezłomnych – Józefowi Kurasiowi, postaci wciąż wzbudzającej wielkie emocje i kontrowersje. Prelekcję wygłosi Michał Miwa-Młot z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

***

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Tak brzmiało uzasadnienie projektu ustawy w sprawie ustanowienia 1 marca świętem bohaterów powojennej konspiracji niepodległościowej.

Aż do powstania Solidarności, społeczność „Żołnierzy Wyklętych” była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu narodu polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia – 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Wybranie na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca nie było przypadkowe. Tego dnia w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

[vc_facebook]

info/foto: UM Jaworzno

- Advertisment -

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co dzień zajmuje się sprzedażą win i poradnictwem w ich zakresie...

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na marszałka województwa śląskiego. Za kandydaturą Saługi zagłosowało 29 radnych. Zaraz...

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości państwowe, okazja do grilla czy po prostu wolne. To także...