poniedziałek, 6 maja, 2024

Opowieść o bożonarodzeniowych szopkach

Strona głównaKulturaKościółOpowieść o bożonarodzeniowych szopkach

Opowieść o bożonarodzeniowych szopkach

- Advertisement -

Historia szopek bożonarodzeniowych sięga roku 1223, kiedy to Franciszek z Asyżu wprowadził po raz pierwszy w Greccio we Włoszech „żywy” żłóbek do liturgii Bożego Narodzenia. Odtwarzał on wydarzenia narodzin Dzieciątka Bożego. W drugiej połowie XV w. tradycję budowy szopek sprowadził do Polski zakon franciszkanów.

Początkowo był to sam żłóbek i figurki świętej Rodziny. Za najstarsze w Polsce figurki szopkowe uchodzą te z klauzurowego klasztoru klarysek w Krakowie. Pochodzą z lat 1370 – 1380. Zakupiła je dla klasztoru regentka Elżbieta Łokietkówna w warsztatach Nadrenii.

Bodaj najbardziej oryginalnymi relikwiami kościoła katolickiego są resztki betlejemskiego żłobka, które sprowadzono do Rzymu w IV w. Papież Liberiusz wzniósł dla nich bazylikę S. Maria Maggiore. Fragment tej relikwii w postaci kawałka drewna klonowego o długości 2,5 cm i szerokości ok. centymetra 29 listopada 2019 r. został przekazana franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie.

Pewnie każdy z nas widział kiedyś szopkę, która wywarła na nim ogromne wrażenie. A to ze względu na oryginalne postaci, zaskakującą konstrukcję czy choćby jej rozmiar. Za największą szopkę ołtarzową w Europie uchodzi ta budowana w bazylice w Katowicach-Panewnikach. W 2006 r. miała 25 m wysokości, 20 m szerokości i 12 m głębokości.

O jednej z jaworznickich szopek opowiada ks. Józef Gut z parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej. – Mam w oczach szopki związane z kolejnymi parafiami, w których byłem proboszczem. I tak pierwsza parafia na Pieczyskach i szopka, gdzie panowie wymyślili, że w tej szopce będą figurki ruchome. Widziałem niesamowitą radość dzieci, które przychodziły do szopki i patrzą a tutaj jadą różne postaci, posuwają się przed Panem Jezusem, że się kłaniają. Tak udało się to mechanicznie stworzyć, gdzie były różne postaci z różnych epok, figurki, które przypominały historię Polski i przypominały różnych ludzi, dla których Pan Jezus, dla których wiara była ważna.

Z jedną z największych ruchomych szopek w Polsce uchodzi ta powstała w latach 80-tych XIX w. szopka w Wambierzycach. Poruszana jest mechanizmem zegarowym, liczy 800 figurek, z których ruchomych jest ok. 300.

Ela Bigas

[vc_facebook]

- Advertisment -

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co dzień zajmuje się sprzedażą win i poradnictwem w ich zakresie...

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na marszałka województwa śląskiego. Za kandydaturą Saługi zagłosowało 29 radnych. Zaraz...

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości państwowe, okazja do grilla czy po prostu wolne. To także...