wtorek, 30 kwietnia, 2024

Praca dla opiekunek w Niemczech – jak zacząć i czy warto?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrznePraca dla opiekunek w Niemczech – jak zacząć i czy warto?

Praca dla opiekunek w Niemczech – jak zacząć i czy warto?

- Advertisement -

Chcesz zmienić pracę? A może dorobić, na przykład w czasie wakacji Jeśli myślisz o zostaniu opiekunką osób starszych w Niemczech, dowiedz się w jaki sposób szukać atrakcyjnych ofert, jak zacząć pracę i czy warto.

Czy warto podjąć pracę w Niemczech dla opiekunek? Z całą pewnością tak – wynagrodzenie jest bardzo atrakcyjne – dużo wyższe niż w Polsce, a sama praca satysfakcjonująca. W wolnym czasie opiekunka ma możliwość poznania innego kraju i kultury. Choć oczywiście jak każda praca może być momentami stresująca. Jak zacząć i jak szukać pracy w tym zawodzie?

Można szukać na własną rękę, ale najlepiej zgłosić się do firmy specjalizującej się w zatrudnianiu opiekunek. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Gdzie szukać pracy w Niemczech dla opiekunek?

Można szukać ofert samemu – w Internecie dostępnych jest wiele różnych ofert zamieszczanych przez bliskich niemieckich seniorów. Można je znaleźć zarówno w polskich, jak i niemieckich portalach ogłoszeniowych. Szukając pracy w ten sposób,  trzeba pamiętać, że jest to dość ryzykowne, ponieważ nigdy nie wiadomo kto jest autorem ogłoszenia. Zdarzają się fałszywe oferty, które służą wyłudzaniu pieniędzy. Niemieckie rodziny dość rzadko szukają opiekunek na własną rękę, wolą korzystać z usług profesjonalistów, ponieważ zatrudnienie jest wtedy bezpieczniejsze i szybsze. Taka firma ma obowiązek sprawdzenia kandydatki na opiekunkę.

Wiele opiekunek znajduje pracę z polecenia. Rodziny szukające opiekunki często korzystają z rekomendacji znajomych zadowolonych z czyjejś pracy. Także same opiekunki polecają znajome opiekunki innym rodzinom. Podejmując pracę z polecenia, trzeba pamiętać, by nie pracować bez umowy i ubezpieczenia. Sytuacje zatrudniania opiekunek na czarno zdarzają się.

Najlepsze rozwiązanie to zatrudnienie się przez firmę, która otrzymuje bezpośrednie oferty od niemieckich klientów, których weryfikuje. Na podstawie określonych przez rodzinę wymagań znajduje kandydatkę na opiekunkę. Kandydatka jest sprawdzana pod kątem doświadczenia w opiece i znajomości języka, a po pozytywnej weryfikacji podpisuje umowę. Zatrudnienie za pośrednictwem firmy to gwarancja legalnej i bezpiecznej pracy (wynagrodzenie na czas i składki na ubezpieczenie), pomocy w organizacji wyjazdu i pobytu, zapewnienia pomocy opiekuna kontraktu na miejscu oraz bezpłatnych szkoleń z zakresu opieki i językowych.

Szeroki wybór atrakcyjnych ofert pracy w Niemczech dla opiekunek można znaleźć na stronie: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/.

Promedica24 to lider rynku opieki domowej w Europie. Zapewnia opiekunkom wysokie zarobki oraz specjalne bonusy, bezpieczną i legalną pracę oraz szkolenia.

Jakie cechy i predyspozycje powinna mieć opiekunka osób starszych w Niemczech?

Aby pracować jako opiekunka należy mieć kilka niezbędnych cech, tj. sympatię do osób starszych, dużą dozę empatii, cierpliwość, łatwość adaptacji i nawiązywania kontaktów. Cechy te są niezbędne, by móc w prawidłowy sposób komunikować się z podopiecznym i jego rodziną. Osoby, które nie lubią seniorów lub boją się starości nie mogą wykonywać tego zawodu. Bardzo ważna jest empatia – opiekunka musi umieć wczuć się w emocje podopiecznego, ale im nie ulegać.

Przyda się także sprawność fizyczna, choć nawet w przypadku podopiecznego leżącego ważniejsze niż siła są techniki podnoszenia i przenoszenia chorych, które opiekunki poznają na kursach z zakresu opieki. czasem może przydać się prawo jazdy – taki wymóg jest jasno określony w danej ofercie.

Opiekunki nie muszą mieć wykształcenia kierunkowego, choć mile widziane są osoby wykonujące zawody medyczne. Warto jednak pamiętać, że zakres zadań opiekunki nie obejmuje wykonywania jakichkolwiek czynności pielęgniarsko-medycznych.

Czy praca opiekunki jest ciężka?

Opieka seniora w Niemczech nie jest ciężką pracą, choć wiąże się z pewnymi wyzwaniami i czasami może być trudna. Jest to zajęcie szczególne – opiekunka jest odpowiedzialna za podopiecznego, który często jest niesamodzielny. Musi wykonywać swoje obowiązki rzetelnie i nie podejmować się zadań, które nie wchodzą w zakres jej umowy. Jeśli podopieczny lub jego rodzina wymagają wykonywania prac, których opiekunka nie ma obowiązku wykonywać, powinna to wyjaśnić, a w razie wątpliwości skontaktować się z opiekunem kontraktu.

Mogą zdarzyć się także sytuacje ciężkie pod względem psychicznym – na przykład gdy stan zdrowia podopiecznego się pogorszy lub gdy umrze. Opiekunka powinna znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, by mogła szybko zareagować w nagłych wypadkach.

- Advertisment -

Mężczyzna groził i zaatakował policjantów

34-letni mężczyzna groził i zaatakował policjantów na służbie, kiedy ci interweniowali w sprawie naruszenia przez niego sądowego zakazu zbliżania się. Najbliższe 3 miesiąc spędzi...

Wywiad z Maciejem Bochenkiem

Wywiad z Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Górnik" Maciejem Bochenkiem na temat problemów niedopłat, z którymi z ostatnim czasie musieli się zmierzyć mieszkańcy lokali pod...

Majowe wydarzenia w Klubie To i Owo

Klub ,,To i Owo" zaplanował na miesiąc maj szereg wydarzeń dla członków klubu. Będą to m.in. zajęcia ruchowe, wieczory muzyczne, spotkania przy kawie i...