niedziela, 28 kwietnia, 2024

Komosa mierzliwa

Strona głównaEkosektorKomosa mierzliwa

Komosa mierzliwa

- Advertisement -

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów. W czterdziestym trzecim epizodzie poznamy komosę mierzliwą – Chenopodium vulvaria z rodziny szarłatowatych-Amaranthaceae.

Bohaterkę tego filmu znam osobiście tylko z jednego stanowiska w Jaworznie. To początek ulicy Świętej Barbary od strony Placu Św. Jana. Po raz pierwszy zobaczyłem ją tam 14 lipca 2016 roku. Od tego czasu utrzymuje się w tej okolicy. Pierwszą sesję filmową wykonałem 13 sierpnia 2021 roku. Tutaj ma idealne warunki rozwoju. Miejsce jest bogate w związki azotu, o czym świadczy ponadto obfitość pokrzyw.

Drugą sesję filmową wykonałem 22 czerwca 2022 roku. Na tym tle posłuchajcie kilku najważniejszych informacji.

To roślina o charakterystycznych rombowych jajowatych blaszkach liściowych osadzonych na długich ogonkach. Wyróżnia ją mączyste owłosienie i odrażający śledziowy zapach. Określenie to dotyczy śledzi, które dawno straciły przydatność do spożycia.

Jest gatunkiem rodzimym dla flory Europy, Afryki i Azji. Dla naukowców to epekofit pochodzący z obszaru śródziemnomorsko-irano-turańskiego. Poza tym rozwleczono ją po świecie.

We florze Polski ma status gatunku rzadkiego, wręcz zagrożonego w ciągu najbliższych stu lat wymarciem. Dostąpił nawet zaszczytu wpisania go na Czerwoną Listę w kategorii EN – zagrożony. Liczniej występuje w południowo-zachodniej części naszego kraju.

To dziwne, ponieważ miejsc, w których ten gatunek mógłby się znakomicie urządzić, jest sporo. Są to siedliska ruderalne, przydroża, przypłocia o glebach lekkich zasobnych w azot. Im cieplej, tym lepiej.

I na zakończenie zamiast tradycyjnej mantry ciekawostka natury osobistej. Wspomniany na wstępie odrażający, śledziowy zapach, tej rośliny wyczuwają wszyscy, którym ją pokazuję w tym miejscu od 2016 roku. Ja jeszcze tego nie doświadczyłem, chociaż bez trudu wyczuwam inne, mocne, nierzadko odrażające zapachy.

Piotr Grzegorzek

[vc_facebook]

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Inspirująca samotność

Mam tu na myśli samotność zarówno tych, którzy się szczerze nawrócili, jak i tych, którzy poważnie traktując swoją wiarę, nie znajdują zrozumienia prawie u...

Jaworzno mało znane – Wędrujące kamienie

Nazwa „Wędrujące kamienie” kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki...

Obchody 3 maja w ZSP nr 3 oraz podpisanie umowy z Politechniką Śląską i firmą Enitec

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W tym wyjątkowym dniu szkoła podpisała...