poniedziałek, 20 maja, 2024

Rodzaje pomp ciepła: powietrze – woda, gruntowe

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneRodzaje pomp ciepła: powietrze – woda, gruntowe

Rodzaje pomp ciepła: powietrze – woda, gruntowe

- Advertisement -

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają znaczącą rolę w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym i użytkowym. Jednym z rozwiązań, które cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów są pompy ciepła. Pompy ciepła wpływają na poprawę komfortu życia mieszkańców domów jednorodzinnych oraz bloków, a także klientów budynków użyteczności publicznej. Wybierając pompy ciepła znanych i cenionych producentów zyskujemy pewność ich wysokiej sprawności, wydajności i bezawaryjnej pracy przez długi czas użytkowania.

Pompy ciepła dla obiektów mieszkalnych i niemieszkalnych w Poznaniu

Interesują Państwa pompy ciepła – Poznań to miasto, na terenie którego możecie skorzystać z zalet ekologicznych urządzeń grzewczych pozyskujących energię z:

  • gruntu,
  • powietrza,
  • wody.

Pozyskana za pomocą pompy ciepła energia może być wykorzystana do:

  • ogrzewania budynku,
  • ogrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Co istotne nowoczesne pompy ciepła odznaczają się wysoką sprawnością, dzięki czemu już najprostsze w montażu pompy powietrzne dostarczają optymalną ilość energii do zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniu.

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła typu powietrze-woda cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów, którzy wybierają je przede wszystkim ze względu na relatywnie prosty i tani montaż – instalacja pompy powietrznej nie wymaga wykonywania kosztownych nawiertów i może być z powodzeniem przeprowadzona zarówno w obiekcie nowopowstającym, jak i modernizowanej nieruchomości.

Jak działa tego typu pompa powietrza?

Pompa powietrze-woda pobiera energię z powietrza i wykorzystuje ją do podgrzewania wody użytkowej. Podgrzana w ten sposób woda może być wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń (instalacje centralnego ogrzewania lub ogrzewania podłogowego) lub jako ciepła woda użytkowa do celów gospodarczych. Pompy ciepła mogą być użytkowane z dodatkowym źródłem ciepła, jakim jest kocioł elektryczny lub gazowy. Zastosowanie dodatkowego źródła ciepła jest szczególnie zalecane w miejscach, w których ze względu na klimat panują ostre zimy.

Pompa gruntowa

Alternatywą dla pompy powietrze-woda jest pompa gruntowa. Pompa gruntowa pozyskuje energię cieplną z gruntu. Dzięki temu jest o wiele bardziej wydajna niż pompa powietrzna i może stanowić jedyne źródła ogrzewania nieruchomości. Podobnie jak pompy powietrzne pompy gruntowe mogą być wykorzystywane w zakresie budynków nowych i modernizowanych. Ich montaż wiąże się jednak z wyższymi kosztami, co wynika z konieczności wykonania odpowiednio głębokich nawiertów gruntu.

- Advertisment -

Rozpoczął się sezon ogrodniczy. Co sadzimy w ogródkach?

Sezon ogrodniczy już się rozpoczął, a co za tym idzie – wzmożone prace na ogródkach. Jesteśmy w trakcie rozpoczętego już sezonu ogrodniczego. Wiąże się on...

Piotr Regulski nowy prezes zarządu ElectroMobility Poland S.A.

Rada Nadzorcza ElectroMobility Poland S.A. ogłosiła powołanie Piotra Regulskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Regulski obejmie swoje obowiązki 20 maja 2024 roku. Z dniem 19...

Nowe centrum stomatologiczne w Jaworznie oferuje kompleksowe leczenie w jednym miejscu

W Jaworznie powstało nowoczesne centrum stomatologiczne, jakiego w mieście jeszcze nie było. Uśmiechnij Mi Się! oferuje swoim pacjentom m.in. leczenie pod narkozą dla osób...