sobota, 18 maja, 2024

Huta Szkła Szczakowa – przekazanie sztandaru

Strona głównaArchiwumHuta Szkła Szczakowa - przekazanie sztandaru

Huta Szkła Szczakowa – przekazanie sztandaru

- Advertisement -

Smutna uroczystość miała miejsce 3 maja 2013 roku w kościele pw. św .Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej. Swój ponad 100 letni żywot zakończyła Huta Szkła Okiennego Szczakowa.

Podczas mszy świętej odprawionej w intencji zmarłych i żyjących pracowników huty Jacek Madejczyk, były przewodniczący NSZZ Solidarność Huty Szkła „Szczakowa” oraz członkowie zarządu komisji zakładowej NSZZ Solidarność: Stanisław Strączyński, Janusz Fuchs Robert Stróżniak przekazali sztandar NSZZ”Solidarność” na ręce proboszcza parafii, Józefa Guta.

Pomysł ufundowania sztandaru zrodził się w 1981r., kiedy przewodniczącym komisji zakładowej Solidarności był Antoni Błachnio.

Na jednej stronie sztandaru jest wizerunek św. Floriana, patrona hutników a z drugiej na czerwonym tle wyhaftowany czerwoną nicią napis „Solidarność” i złotą Huta Szkła Okiennego „Szczakowa”.

Wykonanie sztandaru powierzono siostrom zakonnym z Bukowna, jednak wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. wstrzymało całe przedsięwzięcie. Związek został zdelegalizowany, niektórzy działacze aresztowani, Antoni Błachnio został zmuszony do emigracji do Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 90. zmarł.

W 1982r., za „nielegalną” zbiórkę pieniędzy aresztowano i osądzono kilku związkowców, m.in. Wojciecha Błachnio i Bogusława Engelhardta.

W roku 1989 po upadku komunizmu i reaktywowaniu „Solidarności” sztandar znalazł swoje miejsce w lokalu związku na terenie huty szkła.

5 maja 1990 miało miejsce uroczyste poświęcenie sztandaru podczas Mszy Świętej odprawionej przez proboszcza szczakowskiej parafii Bronisława Saługę. Poświęcenie odbyło się na parkingu przed hutą, w uroczystości uczestniczyli działacze związkowi z przewodniczącym Romanem Stadlerem, był także wczesny dyrektor huty Lucjan Fudała, pracownicy i licznie zgromadzeni mieszkańcy Szczakowej.

Od tej pory sztandar towarzyszył związkowcom podczas wielu uroczystości, ostatnią była Msza Św odprawiona rok temu z okazji 100-lecia huty.
Po likwidacji zakładu, zgodnie z życzeniem byłych pracowników i dzięki dobrej woli księdza proboszcza Józefa Guta sztandar znalazł miejsce w szczakowskim kościele, obok pierwszego sztandaru hutników przybyłych do pracy w hucie w 1911 r.

Dziś po hucie pozostały tylko wspomnienia pracowników oraz sentyment, smutek i żal po huty.

UWAGA: Archiwum dyskusji na forum znajdziesz tutaj.

[hana-flv-player video=”http://www.jaw.pl/wp-content/uploads/archive/video/39/47.flv” height=”auto” description=”” player=”2″ autoload=”true” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”true” splashimage=”http://www.jaw.pl/wp-content/uploads/archive/video/39/47.jpg” /]
- Advertisment -

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne prace remontowe. W związku z tym nastąpi zmiana organizacji...

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele mieszkańcy Jaworzna będą mogli zrobić zakupy? Niedziele handlowe w 2024...

Książka – mocne wsparcie. Nowy projekt biblioteki

,,KSIĄŻKA- MOCNE WSPARCIE” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie skierowany do dzieci i młodzieży. Jest to dla nich okazja popracować na rozwojem...