niedziela, 28 kwietnia, 2024

12 lat sportowej stagnacji. Czas na zmiany!

Strona głównaSport12 lat sportowej stagnacji. Czas na zmiany!

12 lat sportowej stagnacji. Czas na zmiany!

- Advertisement -

Paweł Silbert jest prezydentem Jaworzna już trzecią kadencję. Tymczasem mieszkańcy w listopadzie br. zadecydują czy powierzyć władzę obecnemu prezydentowi na kolejne cztery lata. Zanim jednak odda się swój głos, warto coś wiedzieć na temat dotychczasowych dokonań danego kandydata.
Nie brakuje opinii mówiących o tym, że to sport jest najlepszą formą promocji dla miasta. O tym w jakim stopniu do jego rozwoju przyczynił się Paweł Silbert opowiada Krzysztof Lehnort, radny niezależny, prezes spółki Elvita oraz klubu sportowego Energetyk.
Rafał Jarząbek: Zadam pytanie bardzo ogólne, jednakże stanowiące meritum rozmowy- dlaczego sport w Jaworznie stoi na tak niskim poziomie? Dlaczego w miastach ościennych, jak Będzin czy Dąbrowa Górnicza, da się stworzyć sekcję sportową będącą wizytówką miasta, a u nas nie?
Krzysztof Lehnort: Przede wszystkim, aby klub z danego miasta mógł osiągnąć sukces, musi równocześnie współgrać kilka elementów. Klub musi mieć: utalentowanych piłkarzy, działaczy, którzy oprócz tego, że chcą działać, muszą robić to skutecznie, instruktorów, pracowników medycznych oraz sponsorów, reklamodawców i wsparcie ze strony władz miasta. Niezbędne jest też grono kibiców i sportowe szczęście. Jeżeli któryś z tych elementów zawiedzie, to albo nie uda się w ogóle uzyskać wyniku sportowego, albo osiągnie się efekt krótkotrwały.
– Ma pan na myśli jakiś konkretny przykład?
– Dobrym przykładem jest Szczakowianka Jaworzno i jej sukcesy sportowe, zwłaszcza kiedy awansowała do I ligi (obecna ekstraklasa). Funkcjonowały wtedy wszystkie wspomniane elementy. Powstał nawet nowoczesny stadion miejski i gdy wydawało się, że jaworznicki klub na długie lata zagości w ligowej czołówce, zaczęło dziać się coś niedobrego. Mianowicie w omawianym okresie obecne były wszystkie niezbędne elementy prócz jednego- wsparcia ze strony władz miasta, które notorycznie dopatrywały się jakichś niezrozumiałych, niekorzystnych dla miasta podtekstów politycznych. Pojawiało się wiele powodów byleby tylko nie pomóc klubowi. Jaskrawym przykładem jest zaprzepaszczenie również w tym czasie przez władze Jaworzna wspaniałej inicjatywy mieszkańców naszego miasta, mającej na celu rozwój Szczakowianki, a mianowicie utworzenia Sportowej Spółki Akcyjnej Szczakowianka w Jaworznie. W czasie kiedy mieszkańcy miasta, w zależności od zasobności portfela, wpłacali prywatne pieniądze na konto Szczakowianki, a kibice i miłośnicy piłki nożnej wykupywali tzw. cegiełki na rzecz jaworznickiego zespołu, władze miasta z prezydentem Pawłem Silbertem na czele całkowicie odwróciły się od klubu. Znaczący wpływ na kondycję klubu miała z pewnością tzw. „afera barażowa”, jednak nie można powiedzieć, że była ona bezpośrednią przyczyną upadku klubu. Szczakowianka zdegradowana została wtedy przecież do II ligi, a obecnie od nowego sezonu występować będzie na piątym szczeblu rozgrywkowym.
– Co do wsparcia ze strony miasta, Szczakowianka otrzymała ponad 300 tys. zł dofinansowania, jednakże na przelaniu pieniędzy pomoc nie powinna się kończyć…
– Miasto niekoniecznie musi, choć powinno finansować sport i to nie tylko ze środków przeznaczonych na kulturę fizyczną, ale również z innych obszarów finansowania działalności miasta. Miasto, a mam tu na myśli osobę prezydenta, zastępców, naczelników, powinno natomiast stwarzać warunki dla potencjalnych sponsorów i reklamodawców chcących prowadzić swoje kampanie marketingowe poprzez finansowanie sportu. W mieście powinien być opracowany, w oparciu o obowiązujące prawo, system zachęt dla potencjalnych sponsorów i reklamodawców. Tymczasem nie toczą się żadne rozmowy.
Wracając do finansowania sportu w Jaworznie w 2014 r., w tym do wymienionej kwoty ponad 300 tysięcy złotych dla Szczakowianki, trzeba zaznaczyć, że wzrost środków finansowych na sport nastąpił dzięki uchwale Rady Miasta Jaworzna. Prezydent jedynie odpowiedzialny jest za realizację uchwały. Muszę dodać, że jestem niezmiernie szczęśliwy, że jako radny niezależny mogłem zgłosić inicjatywę zwiększenia w 2014 r. pieniędzy na sport, a inicjatywa ta została przyjęta. Zdarzenia z ostatnich miesięcy pokazują, że jeżeli jest tylko wola większości radnych to odpowiednie środki w budżecie miasta z przeznaczeniem na sport mogą zostać zagwarantowane. Jest to wyraźna wskazówka na przyszłość. Szkoda tylko, że wiele lat zostało zmarnowanych i nie było wcześniejszej inicjatywy ze strony prezydenta, bo z kolei sponsorów i ludzi oddanych Szczakowiance w ostatnich latach nigdy nie brakowało. Mam tu na myśli nie tylko takie firmy jak PKE czy PKW, ale przede wszystkim osoby, którym dobro klubu zawsze leżało na sercu i którzy nie szczędzili pieniędzy na klub. Mam nadzieję, że te osoby nie będą miały mi za złe, gdy je wymienię, a z pewnością należy wspomnieć o Piotrze Wronie, Henryku Grabowskim, Robercie Śmierciaku, Wiesławie Koraliku, Wiesławie Ledzie czy Tadeuszu Rutkowskim.
– Infrastruktura sportowa również kuleje. Zwłaszcza młodzież nie ma gdzie trenować. Niedawno Jerzy Ryba, wiceprezes Górnika Jaworzno, powiedział mi, że zaproponowano mu, aby jego podopieczni ze szkoły podstawowej odbyli trening na hali na Osiedlu Stałym o… pierwszej w nocy, bo nie ma wolnych terminów.
– Ostatnie wydarzenie w kontekście rozwoju infrastruktury sportowej, w którym uczestniczyło miasto, miało miejsce 12 lat temu- przy okazji modernizacji stadionu miejskiego oraz budowy hali zlokalizowanej na Osiedlu Stałym. Było to jednak jeszcze przed pierwszą kadencją Pawła Silberta. Z kolei kluczowe inwestycje miały miejsce w… latach dziewięćdziesiątych, kiedy to dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Jana Kurpa, ówczesnego prezesa Elektrowni Jaworzno III, przy wielkim wsparciu pracowników tego zakładu, oddana została do dyspozycji mieszkańców nowoczesna kryta pływalnia, a także ukończono halę sportową w centrum miasta, wybudowano kręgielnie, stadninę w Ciężkowicach, strzelnicę i kilometry ścieżek rowerowych. Jak widać gdyby nie zaangażowanie energetyków z Jaworzna infrastruktura sportowa byłaby delikatnie mówiąc skromna. Ponadto kopalnia wybudowała nieistniejący już obiekt Górnika Jaworzno. Nie rozumiem zatem dlaczego niektórzy politycy próbują „podpinać” się pod te inwestycje.
– Żeby nie było aż tak pesymistycznie, jest pan w stanie wysnuć jakąś pozytywną prognozę dla Szczakowianki i jaworznickiego sportu na przyszłość? Ekstraklasa pozostaje zarówno w sferze marzeń jak i wspomnień, ale pierwsza czy druga liga to minimum dla miasta liczącego blisko 100 tys. mieszkańców. Za rządów prezydenta Silberta to możliwe?
– Jesteśmy teraz w ciekawym okresie przedwyborczym. Każdy kto chce utrzymać lub dojść do władzy składa różne deklaracje i obietnice. Nie odważę się prognozować co do przyszłych działań obecnego prezydenta. Proponuję jednak, aby oceniać kandydatów na przyszłego prezydenta i radnych nie po tym co obiecują, ale po tym co robią lub już zrobili. Bardzo istotne jest zaangażowanie. Jakiś czas temu byłem obecny na spotkaniu zorganizowanym przez wojewodę śląskiego. Był on zaniepokojony poziomem sportowym we wschodniej części Śląska, m.in. w Jaworznie. Z kolei nie był na nim Paweł Silbert, tłumacząc swoją absencję tym, że…  przecież nie musiał być obecny. To skoro nie musi, bo nie obligują go do tego żadne przepisy, to ja życzyłbym sobie prezydenta, który nie będzie musiał, a będzie chciał coś w kwestii sportu zrobić. Nieporozumieniem jest też nieobecność władz miasta na spotkaniu z okazji 60-lecia Górnika Jaworzno. To niecodzienne wydarzenie z udziałem tak zasłużonego klubu nie powinno być zlekceważone. Należy też pamiętać, że jeżeli ktoś przez wiele lat nie był i nie jest przyjaźnie nastawiony do rozwoju sportu i kultury fizycznej, to taka osoba nagle się nie zmieni. Jeżeli ktoś mający władzę przez kilkanaście lat nie wszedł do szatni Szczakowianki, Górnika czy wcześniej Victorii i nie dodał otuchy zawodnikom przed ważnym meczem, nie przekazał konkretnych deklaracji, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że nagle zacznie to robić.

Z Krzysztofem Lehnortem rozmawiał Rafał Jarząbek

[vc_facebook type=”standard”]

23 KOMENTARZE

  1. Popieram w 100% slowa Pana Krzysztofa Lehnorta , ze w miescie nie ma sportu z prawdziwego zdarzenia .
    Nie mowie zeby byla ekstraklasa dla Szczakowianki ale rozgrywki na szczeblu centralnym pzpn by sie w miescie przydaly ( I LIGA LUB II LIGA)
    Tak samo twierdze ,ze co bylo grane w hali widowiskowej ,tez by sie przydalo dla miasta :
    -siatkarze (fajnie by bylo jak by byla plus liga ) ale czasy grajacego Energetyka Jaworzno w I lidzie dla miasta i kibicow by starczyly
    -koszykarze (wszyscy by chciele grac w Tauron basket lidze ,dla wszystkich miejsc tam nie ma) mogla byc dalej 1 liga w jaworznie ,ale miasto nie chcialo pomoz to spadli po roku z skad awansowali
    Jaworznie tylko drogi ,obwodnice sa na 1 planie itp.
    A sport na ostatnim miejscu
    Chcecie utrzymywac druzyny radzcie sobie sami ,a ja nie to urzad da jalomurzne !!!!!!

  2. Z całą przykrością trzeba stwierdzić że w pewnym momencie sport w naszym mieście stał się walką polityczną a kto na tym cierpi? zwykli kibice,sympatycy sportu.

    W dalszym ciągu nie chce mi się wierzyć ze w naszym mieście gdzie ponoć żyje się jakościowo tak wspaniale, mieszkańcy zarabiają dużo wpłacając wysokie podatki do budżetu miasta – nie może się znaleźć sponsor strategiczny który współpracując z władzami pociągnął by któryś z naszych klubów na poważny poziom sportowy.

  3. @ SmokJaworzno86

    Ja mysle że to jest zemsta polityczna. Inaczej tego nie potrafie logicznie zrozumiec bo nie jesteśmy wsią tylko solidnym miastem. Oni się po prostu umówili ze sportu nie będzie. Tak jak w 1989 przy okrągłym stole roku się ponoc umiówono że prawica nigdy nie może dojsc do władzy w Polsce.

    • Zgodze sie sie z toba w 100%
      Widzial ktos czy widzieli mieszkancy Jaworzna Silberta na jakies imprezach lub meczach sportowych ,ze on sam wreczal medale , puchary ,dyplomy .Widac tylko kumpla jego Kaczmarczyka jak cos daje w jego imieniu nagrody ,medale ,puchary ,itp.
      Boi sie lub ma sport w miescie w dupie ,chce go doprowadzic do upadlosci
      Zburzyc stadion miejski przy krakowskiej ( mogly byc jupitery za darmo ,jak chcialy grac cracovia i wisla . Po co prosic sie innych ,Silbert wybuduje swoje lub buduje i nie moze zbudowac jupiterow )
      To teraz burzymy stadion jak nie pociagu na sport ,budujemy drogi ,parkingi ,sklepy,itp.
      Tak samo z hala widowiskowa w centrum nie ma kto grac zburzyc ,zbudowac cos innego

  4. A dlaczego miasto ma dokładać do sportu i się nim zajmować? Ja ze swojej strony sobie nie życzę utrzymywania z moich podatków dziadów latających za piłką i innych pseudo sportowców.
    Jak chcę uprawiać sport to kupuję sobie to co mi potrzebne we własnym zakresie a nie wyciągam łapy po publiczne pieniądze. I narzekam, że prezydent nie chce mi dać kasy.
    Ma ktoś problem w Jaworznie w piłkę zagrać czy w koszykówkę albo w tenisa? Czy pobiegać??
    Bez przesady.

  5. @Smokjaworzno86

    No, ale jak otwarcie jakiegoś nowego marketu budowlanego to juz Prezydent musi byc… no bo jaka wielka tragedia stalaby sie jakby nie bylo? a to że jakis mecz, jubileusz klubu.. to co tam 😀 to nie Prezydenta 'branża’

    @ Ganicus

    Ty chyba nie do konca przeczytales ten wywiad. Równie dobrze mozna znalezc ludzi którzy sobie to życzą. Ale meritum jest takie :

    ” Miasto niekoniecznie musi, choć powinno finansować sport i to nie tylko ze środków przeznaczonych na kulturę fizyczną, ale również z innych obszarów finansowania działalności miasta. Miasto, a mam tu na myśli osobę prezydenta, zastępców, naczelników, powinno natomiast stwarzać warunki dla potencjalnych sponsorów i reklamodawców chcących prowadzić swoje kampanie marketingowe poprzez finansowanie sportu. W mieście powinien być opracowany, w oparciu o obowiązujące prawo, system zachęt dla potencjalnych sponsorów i reklamodawców. Tymczasem nie toczą się żadne rozmowy. „

  6. A ja sobie wypraszam radny Lehnort, żeby moimi podatkami futrować działaczy sportowych i zawodowych sportowców. Spadać. Tak samo jak nie dałem mandatu gościom z Platformy Obywatelskiej, żeby za zdarte ze mnie podatki żarli ośmiorniczki i wołowe policzki.

    Jak niby ma wyglądać ten deal między Gminą a sponsorami zawodowego sportu – my przymkniemy oko, że trujemy rzekę toksycznymi ściekami, za to wy posponsorujecie klub piłkarski, albo ustawimy pod was przetarg, albo kupimy coś co nam nie jest potrzebne, albo nagniemy przepisy po to, żeby działaczom mogły rosnąć brzuchy?

    Ja tam wolę, by Sibert z działaczami wódki nie pił. Nie po to go wybierałem. Ma dawać na sport dzieciaków, na boiska przyszkolne, na ścieżki rowerowe, na parki, na rekreację wszystkich mieszkańców.

  7. Pavel dobry sport w Jaworznie zniszczył były prezes F. z Fryzjerem (niestety) A dobry boks upadające górnictwo w tamtych czasach. Miasto nie miało by szans utrzymać Szczakowianki, Górnika, siatkarzy, bokserów na wysokim poziomie. Niestety jak zauważyliście w mieście nie ma strategicznego sponsora który by chciał inwestować w jakiś klub. A miasto tego nie zrobi. I nie tylko obecne władze ale i każde następne. Bo ile można wydać z kasy miejskiej na dotację sportową kiedy są inne pilne potrzeby? Miasto nie ma jeszcze wszędzie kanalizacji, dróg, dróg asfaltowych, stare budynki oświatowe, dziury w istniejących drogach etc Chcielibyście dawać spore pieniądze na sport i mieć dziurawą drogę pod domem, brudną wodę w kranie czy rozpadające autobusy. Owszem miasto powinno wspierać sport ale rekreacyjny, czyli boiska ze sztuczną nawierzchnią, orliki, lodowisko, korty, skate park itp Niech odda za darmochę boisko na Krakowskiej Szczakowiance a Szczakowianka niech się stara o sponsora.

    SmokJaworzno. Miasto nie buduje parkingów, sklepów, galerii, kina itp rzeczy. To nie zadania miasta. Drogi tak bo jakoś trzeba wyjechać, dojechać, przejechać od punktu do punktu. Np z domu do pracy, szkoły, centrum itp

  8. „Nie brakuje opinii mówiących o tym, że to sport jest najlepszą formą promocji dla miasta. ” – kto takie opinie wygłasza? Z pewnością działacze sportowi, żeby naciągnąć polityków na kasę. Coraz więcej społeczności lokalnych przejrzało na oczy i mają jasność jak „sportowe” cwaniaki dymają nas na publiczne pieniądze. Wynik olimpijskiego referendum w Krakowie pokazuje – nie ma już przyzwolenia społecznego na taki skok na kasę.

    A więcej przyczynia się dla wizerunku miasta pojawienie na trzecim w miejscu w Polsce w rankingu jakości życia. Bo takie coś skłoni mieszkańca Sosnowca, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej… by przeprowadził się do nas. To, a nie nawet największy sukces Zespołu kopaczy w piłkę

    • rankingi i rankingi, średnia płaca 4 tys zł 😀 eldorado normalnie. Obserwator jakoś połowa klubów ówczesnej I ligii też zrobiła „reklamę” w tym samym czasie i ukarano tylko Szczakowiankę. Mają jednak sponsorów i grają w Ekstraklasie. Górnik Zabrze jest przykładem jak miasto wspomaga sport, nie dali w Zabrzu upaść klubowi gdy ten potrzebował pieniędzy. U nas była taka sama sytuacja gdy graliśmy w II lidze i nie awansowaliśmy z powrotem ponieważ jak wyszło po latach i Cracovia i Pogoń i KGHM kupowali mecze. Dzieci wychowuje się także poprzez sport, tak robi Górnik Jaworzno i to bez wsparcia miasta. Dzięki temu nie mamy całkiem straconego pokolenia ludzi wirtualnych lecz także aktywnych.
      Redbaron masz ciekawe zdanie o sponsoringu. Trzeba się w takim razie przyjrzeć firmom biorącym udział we wszystkich imprezach firmowanych przez UM. Jeżeli sponsorują to pewnie prezesi dostają za to kasę lub są ustawiane przetargi?

      • Nie wiem, co Cię bardziej boli. To, że nie dociągasz do średniej w zarobkach, czy to, że miasto nie wyrzuca pieniędzy w błoto na sponsorowanie jakby nie było PRYWATNEJ FIRMY pod nazwą „Szczakowianka”? Mam nadzieję, że wiesz na czym polega Sportowa Spółka Akcyjna? Chcesz im pomóc, to kup akcje Szczakowianki. Będziesz miał udział w zyskach, jakie osiągnie ten klub w I lidze. 🙂
        Ja mam tylko nadzieję, że Radny Niezależny Krzysztof Lehnort nie ma w niej udziałów, bo w przeciwnym razie takie domaganie się kasy od miasta dla prywatnej firmy, której jest się udziałówcem prowadzi do spotkania z prokuratorem.

  9. I tak sie nic nie zmieni. Silbert wygra kolejne wybory bo ma rezultaty które kazdy widzi nawet ten co nie czyta gazet a CT tak jak głaskało Prezydenta latami nie odwróci tego w rok chocby nie wiadomo jak sie staralo. Ale postraszyc moze.

    Szkoda ze nie mamy jakiejs fajnej druzynki na strzeblu centralnym i nie mowie ze miasto ma pompowac kase ale ze no nie ma sponsora, no nie wiem dla mnie to dziwne.. bo tak jak mowie jestesmy miastem blisko 100 tys, w miare poukladanym.

    Jesli nie ma firm chcacych sponsorowac to ich sprawa i wola, bo to ich pieniadze ale chcialbym wierzyc ze nie chca bo nie chca a nie dlatego ze urząd sprawuje obecny Prezydent.

    Bo tu nie chodzi o zmiane Prezydenta ale aby cos sie zmienilo w sporcie w naszym miescie.

  10. To ja może przetłumaczę w kilku zdaniach, co Pan Radny Niezależy Krzysztof Lehnort chciał powiedzieć w tym wywiadzie:. Ponieważ 12 lat temu Szczakowianka zrobiła miastu „reklamę” na całą Polskę i do dzisiaj żaden poważny sponsor nie chce z naszym klubem rozmawiać, a lokalna elektrownia i kopalnia są teraz w Tauronie i nie mamy do nich dojścia, to trzeba wyciągnąć trochę kasy od miasta, bo nasi działacze już ledwie ciągną i dalej tak nie da się żyć. Przecież to nieważne, że Szczakowianka gra teraz w 5 lidze. Jakby prezydent sypnął kasą albo znalazł nam jakiegoś bogatego sponsora, to w try miga awansujemy przynajmniej do I ligi, a miasto będzie miało z tego … reklamę 😉

    • to juz nie jest lokalna firma, wiec nie ma co bojkotowac. Za chwile prezesem bedzie niejaki Grad z PO. Za nic nie robienie w energetyce jadrowej bierze 130tys zl miesiecznie. W Tauronie ma zarabiac tylko 120tys zl miesiecznie. Taka POlityka rzadzacych krajem

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Inspirująca samotność

Mam tu na myśli samotność zarówno tych, którzy się szczerze nawrócili, jak i tych, którzy poważnie traktując swoją wiarę, nie znajdują zrozumienia prawie u...

Jaworzno mało znane – Wędrujące kamienie

Nazwa „Wędrujące kamienie” kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki...

Obchody 3 maja w ZSP nr 3 oraz podpisanie umowy z Politechniką Śląską i firmą Enitec

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W tym wyjątkowym dniu szkoła podpisała...