sobota, 4 maja, 2024

Jak wybrać bezpieczną zabawkę?

Strona głównaBez kategoriiJak wybrać bezpieczną zabawkę?

Jak wybrać bezpieczną zabawkę?

- Advertisement -

Kupując zabawkę, chcemy, aby spodobała się ona naszemu dziecku. Jednak jako odpowiedzialni rodzice musimy przede wszystkim brać pod uwagę jego bezpieczeństwo. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam nie zgubić się w labiryncie półek z zabawkami.

Znak CE

Każda zabawka sprzedawana w Polsce powinna zawierać znak CE, który potwierdza zgodność produktu z dyrektywami unijnymi. Oznacza to, że produkt ma odpowiednią wytrzymałość, konstrukcję i wykonany jest z bezpiecznych materiałów. Wszystkie zabawki oferowane przez odpowiedzialnych sprzedawców, np. w sklepie Merlin.pl, posiadają ten symbol. Szczególnie należy uważać na wyróżniające się korzystną ceną przedmioty pochodzące z krajów spoza UE, zwłaszcza z Chin. Ze względu na brak odpowiednich norm mogą one być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, co potwierdzają liczne kontrole Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka

Dokument ten, wraz z certyfikatem Państwowego Zakładu Higieny, oznacza, że wybrana zabawka pomyślnie przeszła wszelkie testy, którym poddali ją specjaliści. Daje nam to całkowitą gwarancję bezpieczeństwa produktu.

Inne istotne oznaczenia

Wybierając zabawkę, warto również zwrócić uwagę na oznaczenia świadczące o bezpieczeństwie użytych do produkcji substancji (TUV) oraz zgodności produktu z podstawowymi wymogami bezpieczeństwa (EN 71). Osoby dbające o środowisko powinny szukać oznaczenia PEFC, potwierdzającego wyprodukowanie zabawki w sposób ekologiczny.

Zachowajmy ostrożność

Chociaż wyżej wymienione oznaczenia są dla rodziców pewnym wyznacznikiem, bezpieczeństwo dziecka wymaga od nas odpowiedniej dozy nieufności. Dlatego poświęćmy czas na dokładniejsze zapoznanie się z zabawkami, które chcemy kupić. Po pierwsze, uważnie czytajmy ich opisy. Informacje takie jak ta, że produkt zawiera substancje mogące powodować alergie, powinna być dla nas znakiem, że lepiej odłożyć ją na półkę. Po drugie, nawet jeśli dane klocki lub samochodzik posiadają oznaczenie o przeznaczeniu dla dzieci poniżej 3. roku życia, dokładnie przyjrzyjmy się zabawce. Jeśli posiada ona drobne elementy, które maluch może łatwo połknąć, lub ostre krawędzie, to z całą pewnością nie będzie ona dla niego odpowiednia. Po trzecie, zwróćmy uwagę na dźwięk wydawany przez zabawkę. Zbyt wysoki poziom głośności będzie nie tylko niezwykle męczący dla nas, ale też bardzo niebezpieczny dla dziecka. Hałas przekraczający dopuszczalny limit 80 decybeli może nawet grozić uszkodzeniem słuchu.

tekst sponsorowany

- Advertisment -

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele miasta oraz mieszkańcy zgromadzili się pod Pomnikiem Niepodległości, aby...

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną się w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, gdzie...

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny jaworznickiej straży pożarnej otrzymał około godziny 15.30. Paliły się nieużytki...