niedziela, 5 maja, 2024

Wycieczka pod ziemię: WOŚP na ZG Sobieski

Strona głównaNewsWycieczka pod ziemię: WOŚP na ZG Sobieski

Wycieczka pod ziemię: WOŚP na ZG Sobieski

- Advertisement -

Zwycięzcy aukcji WOŚP, którzy zdecydowali się odwiedzić kopalnię ZG Sobieski, TAURON Wydobycie zrealizowali swoje marzenie i zobaczyli, jak wygląda górnicza praca w jaworznickiej kopalni.
Katarzyna Śmiertka i Wawrzyniec Sosnowski z Krakowa zdecydowali się osobiście sprawdzić jak przebiega podziemna praca górników.

Wycieczka odbyła się pod czujnym okiem Nadsztygara BHP ZG Sobieski, mgr inż. Jarosława Jędrychowskiego i nadsztygara Górniczego GNG1 ZG Sobieski.
Śmiałkowie wraz z ekipą telewizyjną zostali najpierw przeszkoleni z zakresu bezpieczeństwa, zapoznali się z obsługą aparatów ucieczkowych, po czym został im przedstawiony plan podziemnej wycieczki.
Każdy z uczestników dostał specjalny ekwipunek: robocze ubranie, kask, rękawice, okulary. Dopasowane gumowce i prawidłowo założone na stopy onuce to gwarancja podziemnego komfortu.
Wszyscy uczestnicy przed zjazdem pobrali na markowni odpowiednie identyfikatory, kolejno górnicze lampy i tak przygotowani stawili się na nadszybiu. Pierwszy kontakt z powracającymi ze zmiany zmęczonymi górnikami zwiastował trudy dnia.
W ekspresowym tempie winda przetransportowała śmiałków pod ziemię. Jasne i przewietrzone podszybie zapraszało do podziemnych korytarzy. Po kilku metrach nastała ciemność, a pod nogami grząski i mokry spąg. W języku górniczym spąg to podłoże podziemnego korytarza.
W stronę wyrobiska kieruje podwieszana kolejka spalinowa. To nią, aby wydłużyć efektywny czas pracy górników, transportowani są ludzie.
Po dotarciu do obszaru górniczego G3, ostatni fragment drogi ekipa musi przebyć pieszo. Tutaj warunki są coraz cięższe. Zapylenie, wilgotność i temperatura zwiastują bliskość ściany wydobywczej.
Tutaj można zobaczyć górniczy kombajn, hydrauliczne obudowy i przenośniki do odstawy urobku. To serce kopalni robi wrażenie na gościach. W tym miejscu docenia się trud pracy górniczej.
Po wizycie na przodku ekipa musi wrócić na powierzchnie. Droga powrotna to chwila refleksji nad codzienną pracą w podziemnych korytarzach. Zmęczone, czarne twarze po wyjeździe na powierzchnie wymagają gruntownego mycia.
Dla uczestników wycieczki dyrekcja przygotowała pamiątkowe certyfikaty i bryłki jaworznickiego węgla. Tym zakończyła się kolejna już wycieczka w głąb ziemi z okazji WOŚP w Jaworznie.
Dziękujemy zarządowi TAURON Wydobycie za zorganizowanie wycieczki. Szczytny cel, jakim jest wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zawsze spotyka się ze zrozumieniem zarządu firmy.

[vc_facebook type=”standard”]

kopalnia2 kopalnia1

- Advertisment -

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek. Dziś, 4 maja, w dzień ich patrona św. Floriana,...