sobota, 4 maja, 2024

71. rocznica wyzwolenia Jaworzna

Strona głównaHistoria71. rocznica wyzwolenia Jaworzna

71. rocznica wyzwolenia Jaworzna

- Advertisement -

Dokładnie 22 stycznia 1945 roku Jaworzno zostało wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej przez Armię Czerwoną. Jako pierwsze zostały wyzwolone Ciężkowice. Walki trwały do 23 stycznia, a ostatni niemieccy żołnierze opuścili miasto 26 stycznia. W rocznice wyzwolenia Jaworzna założono pod pomnikami kwiaty oraz zapalono znicze.

Przed południem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych bohaterów w walce z faszyzmem hitlerowskim w lesie w Jeziorkach. Uczniowie wysłuchali także krótkiej historii wyzwolenia miasta. Jak się okazuje, chociaż są bardzo młodzi, doskonale wiedzą, co wydarzyło się 71 lat temu. O lojalnej historii dowiadują się głównie w szkole, ale również od swoich dziadków.

Jak co roku członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w rocznicę wyzwolenia Jaworzna złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy radzieckich na cmentarzu pechnickim. Rocznica wyzwolenia Jaworzna jest różnie odbierana przez poszczególne środowiska. Jak podkreśla Wacław Chudzikiewicz w Jaworznie ta rocznica jest zapomniana, a wyzwolenie przez wojska radzieckie było ważnym dniem w historii miasta.

SLD rocznica wyzwolenia Jaworzna

Po wyzwoleniu Jaworzna przyszedł czas na kolejne trudne lata w naszym kraju – okres komunizmu.

36 KOMENTARZE

    • Będąc dzieckiem już wiedziałam jak było mój dzidziuś był w obozie jenieckim w Rosji dopiero Anders ich wyzwolil wiem jak było opowiadał co przeżył jak poszedł 17 września 1939 to wrócił dopiero w 1948 roku ale w każdym państwie są różni ludzie żołnierze którzy gwalca którzy rabuja ale też byli uczciwi nawet niemiec mógł dac czekoladę dziecku znam to z opowiadań rodziców moi dziadkowie mieszkali na wschodzie także dużo przeszli. A pomijając wszystko zapelenie świeczki dla tych co przyczynili się do naszej wolności żadnej ujmy nam nie przyniesie wszędzie są żołnierze co maja mogiły…..

      • okupant… jak to łatwo zrobić znak równości. Czyli cała wierchuszka AK to zdrajcy ojczyzny. W końcu przez cały okres okupacji niemieckiej Niemcy nie zdekonspirowali AK, a NKWD żołnierzy wydano bez problemu ujawniając ich by pomagali Armii Czerwonej. Można powiedzieć, że przez całą wojnę AK pomagała ZSRR bo transporty niemieckie na wschód zostawały wysadzane na torach. Czyż to nie dziwne stanowisko skoro wiedziano już o Katyniu, a przede wszystkim po 17 września 1939 r. i na pewno po tym co się działo na kresach.
        Niewinni Polacy płacili za to krwią. Całe szczęśćie, że nikomu nie przyszło do głowy robić z Krakowa miasta twierdzy w 1939 r.

  1. jakoś o gwałtach na terenie Jaworzna panuje zmowa milczenia… może niektórym pasowała okupacja niemiecka, niestety historia potoczyła się tak, a nie inaczej. Te osoby, które leżą na cmentarzu zginęły podczas wyzwolenia naszego miasta i przynajmniej za to należy im się szacunek.
    No tak, lepiej czcić amerykanów i anglików, którzy nas sprzedali za parę lat spokoju.

    • „Zmowa milczenia” jak w wielu przypadkach gwałtów. No cóż kiedyś nie było fejsa czy twittera by światu o tragedii kobiet opowiadać. Ciekawe że gdy „ludzie” gadają że ksiądz ma dziecko jest to oczywista prawda dla niektórych, wystarcza pogłoski… w przypadku opowieści zhanbionych przez ruskich „wyzwolicieli” kobiet okrzykujesz je teskniacymi za Niemcem. No, proszę Ty idź świeczki zapal, nie żałując że inni tego nie robią.

      • „gadają”, a o „gwałtach” jakoś nic w Jaworznie nie gadają. Nie neguję gwałtów jako takich, ale u nas w mieście chyba ich nie było skoro nie „gadają”.
        Cały czas bronisz księży, że nie wszyscy są pedofilami, a jakoś łatwo ci zrobić z innych morderców i gwałcicieli. Z wszystkich, którzy w lasach po wojnie walczyli z władzą zrobiono „żołnierzy wyklętych” chociaż część na to miano nie zasługiwała bo byli po prostu rabusiami. Tego raczej nie zauważasz…

    • Panie Danielu Sołtysik. Pan jako” Polak i jako historyk” stwierdza ,że wyzwolenie Jaworzna i sposób jego przedstawiania jest skandaliczny. Dla Pana wejście Armii Czerwonej i jak Pan stwierdził rzekome wyzwolenie Jaworzna jest złem w porównaniu z okresem panowania Niemców na tym terenie. Te zbiorowe egzekucje kolejarzy, egzekucje na terenie Jaworzna. wymordowania praktycznie 2/3 Szczakowy to tylko wypadek przy pracy ” dobrych ” niemieckich żołnierzy. A może jako 'Polak” był i jest Pan przeciwny jakiejkolwiek formie oporu przed tym lub innym okupantem?. Nikt nie pytał żołnierzy armii Czerwonej czy chcą walczyć na tym terenie i ewentualnie zginąć. Ich poświęcenie powodowane różnymi okolicznościami powinno być przez nas uszanowane. Skoro tak Pana nauczyli na studiach historycznych to wstyd mi za takich wychowawców i wykładowców.

      • Państwa logika wygląda następująco: Mąż bił żonę kablem od żelazka, ale potem wyszła za mąż powtórnie i następny okładał ją już wyłącznie pięściami. Czy żona została wyzwolona?

        Albo czy ofiara gangstera, który został przegoniony przez innego gangstera i teraz płaci haracz innemu jest wyzwolona?

        Minimum logiki proszę.

        Ja nie jestem przeciwnikiem zapalenia zniczy tym ludziom. Jestem przeciwnikiem czczenia ich jako wyzwolicieli. Kluczowy nie jest fakt, że Ci ludzie walczyli z Niemcami tylko o co walczyli. Nie mam się za co wstydzić i nie zatkają mi państwo ust tymi frazesami oraz sugerowaniem, że skoro nie jestem fanem Armii Czerwonej to jednocześnie jestem fanem Wermachtu. Po raz kolejny – minimum logiki.

        Pozdrawiam ozięble.

        • Historyku z Bożej łaski a może histeryku. Zastanów się kto i kiedy sprzedał Polskę a później wypowiadaj się. Do dzisiaj oczekiwałbyś, że armia amerykańska wyswobodzi Cię czy to z niewoli niemieckiej ( chociaż może dla Ciebie nie była to niewola) czy sowieckiej. Może by i przyszła gdyby w Jaworznie były złoża ropy. wtedy w ramach pomocy i krzewienia demokracji stacjonowały by tu wojska jankeskie. Mamy przykład Iraku itp

          • Wiem dokładnie kto i kiedy sprzedał, ale to nie przesłania mi realnej oceny Armii Czerwonej i jej przybudówek. Po raz kolejny logika zawodzi, więc trzeba się uciekać do obelg i insynuacji. Nie kocham ani Jankesa, ani Niemca ani Rusa. Uważam że świadomy Polak nie może całować ani klamki w Moskwie ani Waszyngtonie. Demokratą ani zachodnim, ani wschodnim, ani jakimkolwiek innym również nie jestem. Także kulą w płot towarzyszu.

        • chyba coś pan nie trafił z porównaniami. Jakoś pod „okupacją” radziecką można było się uczyć polskiego w szkole za co groziła kulka od innego okupanta.
          Myśli pan o co walczyli żołnierze Armii Czerwonej? O zniewolenie Polski czy też o wyzwolenie bratnich narodów od faszyzmu. Proszę pamiętać, że propagandę mieli całkiem dobrze rozwiniętą, a ludźmi się nie liczono. Wiemy o oddziałach NKWD, które strzelały do żołnierzy, którzy chcieli się wycofać. W Jaworznie zginęło kilkuset żołnierzy czyli wyzwolenie naszego miasta zapłacono sporą daniną krwi, dużo ich poległo na rynku.
          Chciałbyś by żołnierzy Andersa spod Monte Cassino Włosi zaczęli traktować jako okupantów? Kwestia spojrzenia na historię, a neonaziści zaczynają rosnąć w siłę.

  2. Pan W.Ch jest żywym dowodem na to, iż należy radykalnie poszerzyć zakres lekcji historii w szkołach. Składający kwiaty nieco się pomylili, bowiem „wyzwolenie” nie zaczęło się 22 stycznia, a zaczęło się wcześniej bo 17.09.39r. i objawiało się w międzyczasie Katyniem, Miednoje, Charkowem, Bykownią itp. Pięknym symbolem naszych bratnich wyzwolicieli stał się obóz koncentracyjny w Jaworznie i Siemianowicach Śląskich.

    • Obóz koncentracyjny w Jaworznie i Siemianowicach utworzyli Niemcy a nie sowieci czy ich poplecznicy. O ile mnie pamięć nie zawodzi w Jaworznie po wyzwoleniu był obóz pracy. Ale może mnie inni historycy uczyli, mniej zakochani czy to w sowietach czy też w tzw.demokracji zachodniej. Przynajmniej byli to ludzie myślący, którzy nie bali się mówić prawdy i skłaniający uczniów do myślenia a nie bezkrytycznego powtarzania zasłyszanych wiadomości

    • Panie Josefie Cabala, kilku Jaworznian w myśl idei z polskiego filmu Miś: „Korzystając z okazji, bo w końcu awaria też jest jakąś okazją”, zapalają świeczki czy kładą wieńce, „wyzwolicielowi”… że wyzwoliciel też był oprawcą… pocieszające jest to, że wokół pomnika nie ma tłumów, jest ich cooooraz mniej… Niech świeczki palą, ale niech nie wymagają czczenia pamięci „wyzwoliciela” od innych… Ja płomienia tych świeczek nie zgaszę, sam zgaśnie.

    • 17 września zaczęła się wojna tylko „kompetentna” sanacja zamiast wypowiedzieć wojnę pouciekała za granicę i kazała się wojskom poddać, albo unikać walki. Dzięki temu był Katyń, Miednoje i inne. Bo praktycznie czasami tłum wojska pilnowało paru czerwonoarmistów. Gdybyśmy byli w stanie wojny z ZSRR to Alianci mieliby ciężki orzech do zgryzienia by zawrzeć z nimi sojusz.
      Podobóz Aushwitz założyli Niemcy, potem władza ludowa dopiero zaczęła go wykorzystywać tak jak główny obóz w Oświęcimiu. Dzięki więźniom stoi m.in. Elektrownia II.
      AsiaN „wyzwoliciele” w Jaworznie wg opracowań już po zakończeniu PRL to nie oprawcy. Nikt nie tworzy o nich mitu. Za to w Narodzie stworzono piękny mit „Kościół zawsze bronił niepodległości Polski”. Jak to się ma do Targowicy pobłogosławionej przez samego Papieża i popartej przez polskich biskupów i Prymasa tego już nikt nie chce wyjaśniać.

  3. Antykatolicką fobią?? Panie Danielu S. to Pan napisał. że tylko prawdziwy Polak to katolik. Więc proponuję przenieść się do Watykanu. tak są sami prawdziwi katolicy ale nie tylko Polacy. Proponuję tylko pilnować swojego odbytu. Gratuluję jeszcze znajomości haseł z ” pamiętnika bolszewika” widać przyswoił sobie Pan tą pozycje równie dobrze co książeczkę do naborzeństwa.

- Advertisment -

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele miasta oraz mieszkańcy zgromadzili się pod Pomnikiem Niepodległości, aby...

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną się w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, gdzie...

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny jaworznickiej straży pożarnej otrzymał około godziny 15.30. Paliły się nieużytki...