REKLAMA

Rezonans magnetyczny (MRI) to małoinwazyjne i bezbolesne badanie diagnostyczne, wykorzystujące oddziaływanie silnego pola magnetycznego na atomy wodoru znajdujące się w ludzkim organizmie, dzięki czemu udaje się uzyskać dokładne obrazy przekrojów tkanek i narządów. Rezonans wykonuje się m.in. w diagnostyce nowotworów oraz wszelkich urazów. Kluczem do uzyskania wiarygodnych wyników badania jest odpowiednie przygotowanie pacjenta.

Wprowadzanie do diagnostyki medycznej zjawisk fizycznych dotyczących oddziaływania pola magnetycznego na atomy wodoru znajdujące się w organizmie człowieka trwało już od końca XIX wieku, jednak znany współcześnie rezonans magnetyczny jest wykorzystywany w medycynie dopiero od kilkudziesięciu lat. MRI znajduje zastosowanie w diagnostyce nowotworów, urazów oraz różnych chorób atakujących organy wewnętrzne człowieka. – W najnowocześniejszych aparatach do MRI wdraża się rozwiązania techniczne i technologiczne, które zwiększają jakość obrazowania i wykrywalność patologii, ale też udogodnienia, które jednocześnie gwarantują pacjentowi dużo większy komfort – powiedział agencji informacyjnej Newseria Cezary Szary, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej ze Szpitala Medicover.

Przygotowania do badania metodą rezonansu magnetycznego

MRI polega na wprowadzeniu leżącego pacjenta do specjalnego aparatu, przypominającego wyglądem tunel. Przebywa on tam nieruchomo przez określony czas. Aby badanie przyniosło jak najbardziej wiarygodne rezultaty, pacjent powinien się do niego odpowiednio przygotować. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem, czyli specjalnym środkiem barwiącym, który pozwala uzyskać o wiele bardziej wyraźny obraz, zwłaszcza narządów wewnętrznych. Zazwyczaj jest on podawany pacjentowi doustnie lub dożylnie. Z tego powodu maksymalnie 7 dni przed MRI należy wykonać badanie na poziom kreatyniny we krwi – jest to wskaźnik oceniający pracę nerek pod kątem podania kontrastu.

Co najmniej 5-6 godzin przed rezonansem magnetycznym z wykorzystaniem kontrastu nie wolno spożywać posiłków. Można natomiast pić niegazowaną wodę mineralną. Do przychodni, w której będzie wykonywane badanie, należy zgłosić około 45 minut wcześniej – związane jest to z koniecznością podania środka kontrastującego. Co ważne, nie ma potrzeby zmian sposobu przyjmowania dotychczasowych leków – rezonans magnetyczny nie wpływa na skuteczność leczenia farmakologicznego, a sam kontrast nie wchodzi w reakcje z zawartymi w lekach substancjami.

Do rezonansu magnetycznego pacjent nie musi się rozbierać, ale ubranie nie może zawierać żadnych elementów metalowych, takich jak guziki, zaczepki czy zamki błyskawiczne. Z tego powodu kobiety prosi się o zdjęcie biustonoszy, gdyż zazwyczaj zawierają one tego typu elementy. Dlatego jeśli nagość jest dla pań kłopotliwa, na badanie lepiej jest założyć sportowy biustonosz-top. Dopuszczalny nie jest również makijaż ani lakier na włosach – kosmetyki mogą bowiem zaburzać obraz. Przed umieszczeniem w aparacie, pacjent musi zdjąć biżuterię, okulary, zegarek, a nawet wyjąć aparat słuchowy lub protezy zębowe. Lekarza prowadzącego badanie należy także poinformować o wszelkich protezach, implantach, śrubach (np. w kościach), wypełnieniach zębów, rozruszniku serca czy nawet wkładce domacicznej – w takich sytuacjach badanie nie będzie mogło zostać przeprowadzone.

Dla niektórych pacjentów (np. cierpiących na klaustrofobię lub dzieci) pozostawanie bez ruchu przez dłuższy czas może być sporym kłopotem. W takich przypadkach wskazane jest podanie środków uspokajających. Jeśli zaś rezonans magnetyczny dotyczy przede wszystkim jamy brzusznej, możliwe jest wcześniejsze zastosowanie leków hamujących ruchy jelit.

Rezonans magnetyczny może być wykonany w placówkach publicznych, ale wówczas należy posiadać skierowanie od specjalisty oraz naszykować się na dość długie oczekiwanie. W klinikach prywatnych, w zależności od obszaru badania, ceny rezonansu wahają się w granicach 300-1000 zł Dokładne ceny w poszczególnych miastach możesz sprawdzić tu: www.tourmedica.pl/ceny/badania-metoda-rezonansu-magnetycznego.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki