poniedziałek, 6 maja, 2024

Poznać, pokochać, chronić. Gąsiorowa Góra

Strona głównaEkosektorPoznać, pokochać, chronić. Gąsiorowa Góra

Poznać, pokochać, chronić. Gąsiorowa Góra

- Advertisement -

Gąsiorowa Góra była kolejnym celem przyrodnika Piotra Grzegorzka, który co miesiąc w cyklu Poznać, pokochać, chronić zabiera nas w podróż po przyrodniczo wartościowych miejscach na Śląsku.

Gąsiorowa Góra w Imielinie jest niewielkim wzniesieniem, jednak bardzo różnorodnym pod względem gatunków roślin, a na jej terenie odnajdywano stanowiska archeologiczne. Takie miejsca warto chronić i pozwalać by pełniły przyjemną funkcję społeczną i rekreacyjną.

Integralna częścią programu jest zbiór najistotniejszych informacji dotyczących Funduszu z poprzedniego miesiąca. WFOŚiGW w Katowicach jak co roku by należycie uczcić Dzień Ziemi organizuje konkurs Zielone Czeki. W tegorocznej edycji nagroda wyniesie 10 tys. zł. Konkurs jest jednym z najważniejszych w regionie i ma na celu promowanie działań ekologicznych. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: Ekologiczna Osobowość Roku, Gmina Przyjazna dla Czystego Powietrza, Inwestycja Proekologiczna Roku, oraz Programy i Akcje na rzecz Ochrony Przyrody i Edukacji Ekologicznej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2024 roku.

23 kwietnia 2024 roku o godzinie 10:00 odbyło się kolejne spotkanie on-line z Doradcami Energetycznymi WFOŚiGW. Tematem dyskusji był „Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu”. Spotkanie poprowadzili Doradcy Energetyczni z Funduszu w Poznaniu oraz gość specjalny, Pan Andrzej Socha, Zastępca Burmistrza Urzędu Gminy w Czempiniu. Podczas webinarium uczestnicy omówili, czym jest miejski plan adaptacji do zmian klimatu oraz jakie działania w tej dziedzinie może podejmować samorząd.

Od 22 kwietnia 2024 roku obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”, które wprowadzają obowiązkową listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), jednorazową szansę na uzyskanie najwyższego dofinansowania, szczegółowe zasady prefinansowania i pełnomocnictwa, a także dodatkowe wsparcie budżetu ze środków europejskich. Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), podkreśliła, że zmiany mają na celu ochronę wnioskodawców oraz eliminację nieuczciwych praktyk.

Zmiany w programie dotyczą m.in. wymogu wyboru urządzeń tylko z listy ZUM od 14 czerwca 2024 roku, co ma gwarantować wybór urządzeń o potwierdzonej jakości. Wniosek złożony przed 22 kwietnia pozwala na korzystanie z dotacji na urządzenia niewymienione na liście ZUM, a wniosek złożony od tego dnia i dowód zakupu do 13 czerwca również. Od 14 czerwca wnioski będą mogły dotyczyć tylko urządzeń z listy ZUM.

Dodatkowo, najwyższe dofinansowanie będzie dostępne tylko raz na jeden budynek, a wnioski o dofinansowanie można składać do 120 dni od daty wypłaty zaliczki na wykonanie umowy. W przypadku pełnomocnictw, wymagane jest notarialnie poświadczone pełnomocnictwo.

Program „Czyste Powietrze” zyskał również nowe finansowanie z programu FEnIKS, co umożliwi dotacje dla ponad 145 tys. gospodarstw domowych na wymianę starych źródeł ciepła i termomodernizację budynków.

Wprowadzenie tych zmian poprzedziło specjalne szkolenia dla dla pracowników gmin biorących udział w realizacji Programu Czyste Powietrze. Omówiono planowane zmiany w programie, w tym finansowanie pomp ciepła oraz kotłów zagazowujących drewno i na pellet z listy ZUM, oraz ograniczenie finansowania na najwyższym poziomie dla kilku budynków. Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Funduszu, Mateusz Pindel, który podziękował gminom za ich wkład w program i podkreślił znaczenie czystego powietrza dla regionu. Wspomniał również, że finansowanie programu ze środków FEnIKS w wysokości 710 mln zł zapewni jego ciągłość. Do tej pory, w ramach programu, do katowickiego Funduszu wpłynęło 120 tys. wniosków.

W ramach Cyklicznych Spotkań Informacyjnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprosił na spotkanie on-line zatytułowane „Wodór paliwem przyszłości”. Spotkanie odbyło się 16 kwietnia 2024 roku o godzinie 10:00 i zostało poprowadzone przez Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Katowicach oraz gościa specjalnego, Pana Janusza Kopra, Zastępcę Prezydenta Miasta Rybnik. Podczas webinarium omówiono praktyczne aspekty wykorzystania technologii wodorowych w jednostkach samorządu terytorialnego, podkreślając ich potencjał jako ekologicznego paliwa przyszłości.

Za treści przedstawione w programie dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

- Advertisment -

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co dzień zajmuje się sprzedażą win i poradnictwem w ich zakresie...

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na marszałka województwa śląskiego. Za kandydaturą Saługi zagłosowało 29 radnych. Zaraz...

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości państwowe, okazja do grilla czy po prostu wolne. To także...