niedziela, 28 kwietnia, 2024

Paweł Bańkowski: Wiwat Seniorzy!

Strona głównaKulturaPaweł Bańkowski: Wiwat Seniorzy!

Paweł Bańkowski: Wiwat Seniorzy!

- Advertisement -

W sobotę na płycie rynku odbyły się „Senioralia na Wesoło”, których organizatorem był Jaworznicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Cieszę się, że sejmowa Komisja Polityki Senioralnej, której jestem członkiem, objęła honorowy patronat nad tą imprezą. A sama impreza – znakomita. I tu wielkie gratulacje dla Organizatorów.

W życiu nas wszystkich polityka senioralna odgrywać będzie coraz większe znaczenie. I nie chodzi tylko o to, że wcześniej czy później dotyczyć będzie nas wszystkich, ale również ze względu na sytuację demograficzną. Dlatego też ta prognoza demograficzna powinna być dodatkowym źródłem nowych możliwości w procesie rozwoju potencjału społecznego dzięki wykorzystaniu intelektualnych zasobów twórczych osób starszych.

W grudniu 2013 roku, rząd wówczas Donalda Tuska przyjął Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020, formułując wtedy obszary interwencji. W sferze merytorycznej należy objąć wsparciem aktualnie tego wymagające obszary (zatrudnienie, zdrowie i opieka, aktywność obywatelska i społeczna, edukacja i kultura) i zachować elastyczność, wynikającą z możliwości otwierania się nowych. W wymiarze operacyjnym należy wziąć pod uwagę integrację i koordynację działań różnego typu podmiotów, mających bezpośredni kontakt z seniorami, jak i pośrednio oddziaływujące na to środowisko, od jednostek administracji publicznej przez jednostki edukacyjne oraz kultury po organizacje i inicjatywy obywatelskie. Konieczna jest rozbudowa sieci tych podmiotów oraz wytworzenie mechanizmów współpracy, prowadzących także do popularyzacji tzw. dobrych praktyk.

To za rządów PO do ustawy o samorządzie gminnym 2013 roku została wpisana możliwość tworzenia gminnych rad seniorów, a dokładnie rok temu rząd Platformy Obywatelskiej przyjął ustawę osobach starszych. Ustawa określa zakres monitorowania i przedstawiania informacji o sytuacji osób starszych, podmioty uczestniczące w realizacji tego zadania oraz źródła jego finansowania. Zakresem monitorowania sytuacji osób starszych obejmuje się: sytuację demograficzną, sytuację dochodową, warunki mieszkaniowe, aktywność zawodową, sytuację rodzinną i strukturę gospodarstw domowych, sytuację osób niepełnosprawnych, aktywność społeczną i obywatelską, aktywność edukacyjną i kulturalną, aktywność sportową i rekreacyjną, stan zdrowia, dostępność i poziom usług socjalnych, równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek oraz realizację polityki senioralnej.

Sprawy Seniorów są mi szczególnie bliskie, dlatego też z przykrością słucham o działaniach PiSu, która rękami skompromitowanej posłanki Kukiza wyrzuca seniorów z Sejmu. A wszystko za zgodą marszałka Marka Kuchcińskiego. Chodzi oczywiście o wycofanie patronatu i wyrzucenie poza budynek Sejmu planowanego posiedzenia Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Rosnąca w siłę grupa Seniorów to naturalny skutek zmian w naszym społeczeństwie. Od ich aktywności i od tego jak będziemy potrafili wykorzystać ich potencjał (tu m.in. tzw. Srebrna Gospodarka – Silver Economy), zależy także tempo rozwoju gospodarki, czyli jakości życia nas wszystkich.

Jestem pod wrażeniem kreatywności, witalności i pogody ducha naszych Seniorów, a sobotnia impreza na rynku była tego najlepszym przykładem. Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie i możliwość spędzenia tego czasu w Państwa obecności. Wiwat Seniorzy!

[vc_facebook]

Paweł Bańkowski

poseł na sejm RP

- Advertisment -

Z perspektywy: Miasto nasze nie skończy się w poniedziałek

Kiedy piszę ten tekst, trwa głosowanie w II turze wyborów na prezydenta naszego miasta. Ze względu na obowiązki zawodowe zmuszony jestem przesłać ten tekst...

Oczywista Nieoczywistość – Na Janie…

W dzisiejszym, coraz bardziej laicyzującym się świecie, niejednokrotnie odżegnujemy się od różnego rodzaju kontekstów czy nawiązań religijnych. Są jednak takie miejsca, które bardzo mocno...

Słowo na niedzielę: Inspirująca samotność

Mam tu na myśli samotność zarówno tych, którzy się szczerze nawrócili, jak i tych, którzy poważnie traktując swoją wiarę, nie znajdują zrozumienia prawie u...