niedziela, 28 kwietnia, 2024

Palą śmieci w piecach i zatruwają okolicę

Strona głównaDzielniceCentrumPalą śmieci w piecach i zatruwają okolicę

Palą śmieci w piecach i zatruwają okolicę

- Advertisement -

Nawet wysokie kary i kontrole prowadzone przez straż miejską nadal nie odstraszają mieszkańców, którzy w swoich piecach palą śmieciami.

Palenie śmieci w przydomowych piecach pogarsza jakość powietrza. Problem śmieci palonych w mieszkaniach dotyczy przede wszystkim domków jednorodzinnych lub lokatorów starych kamienic, w których wciąż można spotkać piece kaflowe. Niestety, takie osoby w ramach pozornych oszczędności, paląc śmieciami w piecach, trują siebie i swoich sąsiadów.

Nawet latem ten problem dotyka mieszkańców naszego miasta. Jak napisał w liście do redakcji pan Mariusz – Od kilku dni jestem nowym mieszkańcem ulicy Różanej i notorycznie zamykamy okna wieczorami, kiedy ze starych domów przy ulicy Sportowej zaczynają palić w piecach – chyba gotując wodę do mycia. Smród nieobadany – palą czym się da. Zapraszam wieczorami około godziny 18 czy 19 do pierwszego bloku przy ulicy Różanej i poobserwować kominy w starych nieocieplonych domach.

Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko głupotą, ale również – wykroczeniem, za który grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Tylko w tym roku straż miejska przeprowadziła łącznie 184 kontrole w domach jednorodzinnych.

Jeżeli podejrzewamy, że w gospodarstwie domowym spalane są śmieci, dzwonimy do Straży Miejskiej i zawiadamiamy o podejrzeniu popełnienia wykroczenia, polegającego na spalaniu odpadów podając miejsce i czas zdarzenia.

Do palenia w piecu domowym, kotle c.o. i kominku służą wyłącznie:

  • węgiel i koks,
  • drewno ( o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami, lakierami lub innymi powłokami ochronnymi),
  • trociny, wióry, ścinki drewniane ( z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinek pochodzących z obróbki płyt wiórowych),
  • odpady kory i korka,
  • papier i tektura.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia ludzi jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna i mebli. Zanieczyszczenia z domowego komina opadają w promieniu 10-krotności jego wysokości czyli na Twój dom i najbliższe otoczenie.

Spalanie odpadów w paleniskach gospodarstw domowych to czynnik wpływający w  drastyczny sposób na pogorszenie zdrowia mieszkańców oraz stanu środowiska.

Podczas spalania do atmosfery przedostają się niebezpieczne substancje:

  • tlenki węgla, azotu, dwutlenek siarki,
  • metale ciężkie takie jak: kadm, rtęć, tytan, ołów,
  • pyły, sadze, substancje smoliste,
  • nieograniczone związki chloru i fluoru.

Powodują one zachorowania na choroby układu oddechowego, układu krążenia wywołane niedotlenieniem, układu nerwowego, choroby nowotworowe.

Spalanie w domowych piecach odpadów komunalnych ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. mokrej sadzy. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji, a w jego efekcie pożaru Twojego domu.

[vc_facebook]

- Advertisment -

Z perspektywy: Miasto nasze nie skończy się w poniedziałek

Kiedy piszę ten tekst, trwa głosowanie w II turze wyborów na prezydenta naszego miasta. Ze względu na obowiązki zawodowe zmuszony jestem przesłać ten tekst...

Oczywista Nieoczywistość – Na Janie…

W dzisiejszym, coraz bardziej laicyzującym się świecie, niejednokrotnie odżegnujemy się od różnego rodzaju kontekstów czy nawiązań religijnych. Są jednak takie miejsca, które bardzo mocno...

Słowo na niedzielę: Inspirująca samotność

Mam tu na myśli samotność zarówno tych, którzy się szczerze nawrócili, jak i tych, którzy poważnie traktując swoją wiarę, nie znajdują zrozumienia prawie u...