niedziela, 28 kwietnia, 2024

Nowoczesne kotły kontra problem smogu

Strona głównaEkosektorNowoczesne kotły kontra problem smogu

Nowoczesne kotły kontra problem smogu

- Advertisement -

Nie ma co ukrywać, powietrze w naszym kraju jest bardzo złej jakości. Sytuacja dramatycznie się pogarsza w sezonie grzewczym, kiedy to normy zanieczyszczeń powietrza bywają przekroczone nawet kilkaset razy.

Skąd te zanieczyszczenia?

Szacuje się, że co roku w Polsce sprzedawane jest 200 000 pieców węglowych, przy czym aż siedemdziesiąt procent z nich to kotły o bardzo złych parametrach emisji spalin. W większości krajów Unii Europejskiej takie kotły w ogóle nie zostałyby dopuszczone do użytku.

Sytuację w naszym kraju pogarsza fakt, że dla właścicieli kotłów ogólnie dostępny jest również miał i muł węglowy. Są to paliwa bardzo niskiej jakości, o wysokiej zawartości siarki, chloru i popiołu. W innych krajach uznawane za odpad, u nas wciąż cieszą się dość wysoką popularnością ze względu na niską cenę. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że większość właścicieli kotłów na węgiel spala w nich również śmieci, w tym plastik i tworzywa sztuczne, mamy gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego alarmy smogowe w naszym kraju rozbrzmiewają niemal codziennie.

Kotły w gospodarstwach domowych

Okazuje się, że za ponad pięćdziesiąt procent zanieczyszczeń powietrza w Polsce odpowiedzialne są gospodarstwa domowe. To dosyć pokaźna liczba, biorąc uwagę, że przy zanieczyszczeniach powodowanych przez auta wynosi ona dokładnie dziesięć procent.

Emisja kotła zasilanego drewnem wynosi aż 800 miligramów na metr sześcienny. Jeśli chodzi o wciąż popularne piece kaflowe, wartość ta maleje do 560. Przy niskosprawnych kotłach węglowych wynosi ona 420. Są to ogromne liczby, biorąc pod uwagę fakt, że na przykład w Czechach od pierwszego września 2022 roku kotły będą musiały spełniać standard emisyjny nie przekraczający poziomu 125 miligramów na metr sześcienny.

Corocznie w gospodarstwach domowych przybywa aż sto czterdzieści tysięcy kotłów, których emisja zanieczyszczeń jest na niedopuszczalnym poziomie. Już teraz można przewidzieć, że skutki nie podjęcia żadnych działań mogących temu zapobiec będą katastrofalne dla i tak mocno zanieczyszczonego powietrza w Polsce.

Jak temu przeciwdziałać?

Ratunkiem oraz jedynym wyjściem, by wyeliminować lub chociaż ograniczyć problem smogu w Polsce, jest wymiana wszystkich przestarzałych kotłów w gospodarstwach domowych. Jeśli chodzi o opalanie domów węglem, zalecany jest montaż kotłów piątej klasy, spełniających warunki emisji pyłów.

Kotły co piątej klasy mogą pochwalić się emisją na poziomie 40 miligramów na metr sześcienny, co jest rzeczywiście bardzo dobrym wynikiem.

Innym rozwiązaniem jest korzystanie z kotła na pellet drzewny, którego emisja pyłów do atmosfery jest niemal znikoma. Najlepszymi wynikami poszczycić się mogą piece co napędzane paliwem gazowym, których emisja spalin bliska jest zeru.

Warto wiedzieć, że ten moment to ostatni dzwonek na podjęcie działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Kolejnych kilka sezonów spalania w kotłach niskiej jakości śmieci, kiepskiego opału i tworzyw sztucznych, a może okazać się, że obraz polskich miast przesłoniętych smogiem stanie się codziennością.

Artykuł poleca producent pieców i kotłów CO Kotły Witkowski

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Inspirująca samotność

Mam tu na myśli samotność zarówno tych, którzy się szczerze nawrócili, jak i tych, którzy poważnie traktując swoją wiarę, nie znajdują zrozumienia prawie u...

Jaworzno mało znane – Wędrujące kamienie

Nazwa „Wędrujące kamienie” kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki...

Obchody 3 maja w ZSP nr 3 oraz podpisanie umowy z Politechniką Śląską i firmą Enitec

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W tym wyjątkowym dniu szkoła podpisała...