poniedziałek, 20 maja, 2024

Nawożenie dolistne makroelementami

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneNawożenie dolistne makroelementami

Nawożenie dolistne makroelementami

- Advertisement -

Nawożenie dolistne makroelementami ma przede wszystkim charakter interwencyjny, ponieważ największe ilości najważniejszych pierwiastków, potrzebnych do prawidłowego rozwoju, roślina powinna pobierać z gleby. Nie oznacza to jednak, że prewencyjne nawożenie dolistne jest czymś niewskazanym.

Dokarmianie dolistne zbóż oraz roślin okopowych

Nie jest tajemnicą, że dokarmianie dolistne mikroelementami to optymalny sposób na dostarczenie roślinie pierwiastków pokroju miedzi, żelaza, cynku czy boru. Ich przyswajalność jest w tym przypadku o wiele wyższa, niż wtedy, gdy chcemy dostarczyć naszym uprawom mikroelementów w tradycyjny sposób, poprzez nawożenie doglebowe. 

Nawożenie dolistne warto jednak przeprowadzić nie tylko w sytuacji, gdy zależy nam na dostarczeniu roślinom mikroelementów. Jeżeli stwierdzimy, że młode rośliny mogą potrzebować dodatkowej dawki makroelementów, dokarmianie dolistne jest świetnym sposobem na uzupełnienie tego rodzaju niedoborów.

Nawożenie dolistne jako doskonałe uzupełnienie nawożenia doglebowego

Dostarczenie makroelementów roślinom w formie nawozu dolistnego warto rozważyć w kilku sytuacjach:

  • Znaczne wahania temperatur lub niekorzystne zjawiska pogodowe (susza, długotrwałe ulewy) mogą zaburzyć przyswajanie poszczególnych makroelementów.
  • Rośliny są słabo ukorzenione, na przykład ze względu na nadmierne zasolenie gleby, jej niską jakość, niedobór fosforu czy suszę.
  • Wiadomo, że w glebie występują znaczne niedobory łatwo przyswajalnego azotu.
  • Gleba jest przenawożona. Jest to dość specyficzna sytuacja, ponieważ polega ona na tym, że nadmiar jednego składnika może blokować przyswajalność drugiego. Dzieje się tak chociażby wtedy, gdy przesadziliśmy z potasem, skutkiem czego jest zaburzone przyswajanie magnezu przez roślinę. 
  • Gleba posiada nieuregulowany odczyn (najczęściej jest zbyt kwaśna). Przyswajanie niektórych makroelementów z takiego podłoża może ulec zaburzeniu. Dotyczy to szczególnie magnezu lub azotu.

Decydując się na dokarmianie dolistne makroelementami warto pamiętać, że jest to mimo wszystko zabieg uzupełniający. Takie pierwiastki, jak azot, fosfor, potas, magnez, siarka czy wapń powinny być pobierane przez roślinę przede wszystkim przez system korzeniowy z gleby.

Owszem, jeżeli nie ma innej możliwości, wówczas dokarmianie dolistne jest nie tylko wskazane, ale wręcz wymagane. Jednak słabo ukorzenionej roślinie, znajdującej się w glebie wyjałowionej, kwaśnej i ubogiej w składniki odżywcze, nawet najlepszy nawóz dolistny może nie pomóc.

Nawożenie dolistne – nie tylko podczas niedoborów składników odżywczych

Do niedawna nawożenie dolistne uznawane było głównie za zabieg interwencyjny. Obecnie się to zmieniło – dokarmianie dolistne zbóż traktowane jest na równi z nawożeniem przedsiewnym czy uprawkami przedsiewnymi. Innymi słowy jest to zabieg wręcz obowiązkowy, który zastosowany jesienią lub wiosną na młode rośliny, dostarczy im koniecznych składników odżywczych, zapewniając przy tym równomierny rozwój i chroniąc przed chorobami.

- Advertisment -

Rozpoczął się sezon ogrodniczy. Co sadzimy w ogródkach?

Sezon ogrodniczy już się rozpoczął, a co za tym idzie – wzmożone prace na ogródkach. Jesteśmy w trakcie rozpoczętego już sezonu ogrodniczego. Wiąże się on...

Piotr Regulski nowy prezes zarządu ElectroMobility Poland S.A.

Rada Nadzorcza ElectroMobility Poland S.A. ogłosiła powołanie Piotra Regulskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Regulski obejmie swoje obowiązki 20 maja 2024 roku. Z dniem 19...

Nowe centrum stomatologiczne w Jaworznie oferuje kompleksowe leczenie w jednym miejscu

W Jaworznie powstało nowoczesne centrum stomatologiczne, jakiego w mieście jeszcze nie było. Uśmiechnij Mi Się! oferuje swoim pacjentom m.in. leczenie pod narkozą dla osób...