Małe i duże, ładne i mniej ładne, domowe i dzikie – z myślą o wszystkich zwierzakach człowiek wymyślił Światowy Dzień Zwierząt, przypadający na 4 października.

REKLAMA

Ciekawi nas jak świętują wasze domowe futrzaki, pierzaste i inne najukochańsze stworzonka?
Pochwalcie się i wyślijcie ich odświętne fotosiki na nasz FB.

Przy okazji serdecznie całujemy mordki, dzióbki i ściskami łapki z życzeniami radosnego żywota.

Na marginesie, naukowcy bezdyskusyjnie stwierdzili, że właściciele zwierzaków domowych mają się lepiej niż ci bez zwierzaków. Np. właściciele psów mają lepszą kondycję i są generalnie w lepszych nastrojach. Ponadto przebywanie z psem, zwłaszcza zaś jego głaskanie obniża ciśnienie krwi właściciela, uśmierza ból i polepsza stan układu sercowo naczyniowego. Ba! Może nawet przedłużyć życie.

Mruczenie kota naukowcy określili jako falę akustyczną określonej częstotliwości, która ma właściwości uspakajające i relaksujące. Dobra wiadomość dla połamanych – fala ta pomaga w… zrastaniu się uszkodzonych kości. Same zalety. Nawet pomysłowe kocie i psie wariacje jesteśmy w stanie wybaczyć, przecież to nasze najukochańsze stworzonka.

W świecie dzikich zwierząt dziwne jest to, że ilość ich gatunków maleje w miarę oddalania się od równika. Np. na Kostaryce występuje ok. 600 gatunków ptaków, w Kalifornii ok. 390, a na Alasce zaledwie 200. Widać zwierzaki lubią klimaty ciepłe.

W średniowieczu wierzono, że zwierzęta mają duszę ale są nierozumne i głupie. Jeśli wyrządzały krzywdę człowiekowi, uważano iż są złe i opętane. Wtedy podlegały ekskomunice. Po raz ostatni w 1541 r. nałożono karę na rój szarańczy, które niszczyły zbiory na północy Włoch.

Dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, że zwierzaki są rozumne i mają emocje. W końcu lat 60-tych ubiegłego wieku odkryto zaskakujące umiejętności uczenia się zwierząt. Amerykańscy badacze nauczyli szympansa ponad 150 słów w języku migowym. Inne szympansy również nauczyły się tego systemy porozumiewania się i tak też się pomiędzy sobą porozumiewały. Dziwny świat.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki