Categories: Kościół

O Trzech Królach i niezwykłym relikwiarzu

Wedle dawnej tradycji 6 stycznia do szopek bożonarodzeniowych wnoszone są postaci Trzech Króli. Niektórzy uznają, że byli to magowie lub mędrcy, przybyli ze wschodu.

Złożyli Dzieciątku Bożemu w darze mirrę, kadzidło i złoto. Ewangelie nie podają ani ich imion ani krajów, z których przybyli. Imiona nadano im dopiero w IX wieku, byli to więc Kacper, Melchior i Baltazar.

Uznano, że reprezentowali oni trzy kontynenty: czarnoskóry Baltazar pochodził z Afryki, obdarował małego Jezusa mirrą. To żywica, którą używano w starożytności do namaszczania zwłok). Melchior przyniósł w darze złoto, symboliczny dar dla króla. Kacper darował Jezuskowi kadzidło jako dar dla Boga. Szopkowe postaci tych trzech mędrców przyodziewano dawnymi czasy w kosztowne szaty, otaczano je egzotycznymi orszakami. Ks. Kitowicz w XVIII w. wymienia wśród figur orszaku dworzan i „asystencyi rozmaitego gatunku: Persów, Arabów, Murzynów, masztalerzów prowadzących konie pod bogatymi siądzeniami, słoniów, wielbłądów”. Były też figury wojska różnego autoramentu, „jezdne i piesze – pisze dalej ks. Kitowicz – murzyńskie i białych ludzi”, regimenty polskiej gwardii, a i też pruskiej i moskiewskiej, byli husarze, ułani, ordy kozackie i rajtarzy.

Relikwie Trzech Króli znajdują się wyłącznie w katedrze Świętego Piotra i Najświętszej Maryi Panny w Kolonii. Relikwiarz pochodzi z XII w. i jak się twierdzi to najwspanialszy z przedmiotów tego rodzaju jaki kiedykolwiek powstał. Relikwie przywieziono z wyprawy Fryderyka Barbarossy na Mediolan w 1164 r. Autorem relikwiarza jest Mikołaj z Verdun, niezwykłej biegłości emalier i złotnik. Sporządził projekt całości i wyrzeźbił figury proroków, resztę prac wykonali pomocnicy artysty. Relikwiarz przypomina trzynawową bazylikę, ma szerokość 110 cm, wysokość 153 cm i długość 220 cm. Wykonano go z drewna dębowego, a najważniejsze figury z pozłacanego srebra. Pokryto go złotą, srebrną i miedzianą blachą. Na relikwiarz składają się trzy mniejsze sarkofagi, w każdym z nich złożono relikwie każdego z Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w parafii w Jeleniu , 6 stycznia 2020 r.

Od kilku lat 6 stycznia ulicami polskich miast wędrują kolorowe orszaki Trzech Króli, w taki sposób wierni publicznie wyznają swoją wiarę. W tym trudnym pandemicznym roku tradycja ta zostanie przerwana.
Ela Bigas

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Piękna zorza nad Jaworznem

Mieszkańcy mieli okazję zaobserwować zorzę na jaworznickim niebie. Czy udało się wam ją sfotografować? Zorza…

13 minut ago

Problemy ze zgłaszaniem awarii w sprawie zanieczyszczenia wody w bloku na ul. Koszarowej

Komunikacja z jaworznickimi wodociągami w sprawie zanieczyszczonej wody bywa trudna. Przekonał się o tym mieszkaniec…

21 minut ago

Czym jest technika diamentowa i jakie ma zastosowanie?

Czym jest technika diamentowa i jakie ma zastosowanie? Czy wiercenie lub cięcie w betonie może…

3 godziny ago

Ranking drewnianych kuchni dla dzieci

Ranking drewnianych kuchni dla dzieci Drewniane kuchnie dla dzieci to fantastyczny pomysł na zabawkę w…

3 godziny ago

Produkty zwiększające bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym

Produkty zwiększające bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym Nawet jedna trzecia wszystkich zgłoszonych wypadków przy pracy ma…

4 godziny ago

Zaginęła kotka Diabolina

Zaginęła kotka rasy mainecoon. Jest leczona na serce. Poszukiwana jest zaginiona kotka rasy mainecoon. Wabi…

4 godziny ago