REKLAMA

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich gospodarstwach domowych. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi fotowoltaiki oraz jej samodzielnego montażu.

Energia słoneczna to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich gospodarstwach domowych. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi fotowoltaiki oraz jej samodzielnego montażu.

Czym jest fotowoltaika i co warto o niej wiedzieć?

Fotowoltaika to bardzo popularna dziedzina techniki, która polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Specjalne panele przechwytują promienie słoneczne i zmieniają je na prąd. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, bezpieczne dla środowiska.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułu fotowoltaicznego, inwertera, kontrolera, regulatora napięcia, a także akumulatora. Dodatkowo warto wspomnieć o specjalnym wyświetlaczu danych, centrali komunikacyjnej, a także systemowi montażu.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są ze specjalnych ogniw krzemowych. Najpopularniejsze modele pokryte są dodatkowo cienką siatką, która zabezpiecza folię tak, aby utworzyć osłonę hermetyczną. Całość zostaje umieszczona w ramie aluminiowej.

Korzyści związane z instalacją fotowoltaiczną

Panele fotowoltaniczne wiążą się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim jest to bardzo dobry sposób na oszczędności. Ekspolatacja jest całkowicie darmowa. Panele uniezależniają konsumenta od ciągle wzrastających cen prądu. Generowanie własnej energii to także wielka szansa na podniesienie wartości danego budynku.

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo i pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Produkowanie energii nie wiąże się z emisja żadnych, szkodliwych substancji.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych

Aby obniżyć koszt inwestycji, z powodzeniem można samemu podjąć się montażu paneli fotowoltaicznych. Przed rozpoczęciem działań, warto jednak skonsultować projekt z inżynierem budowlanym, który dokona sprawdzenia stanu dachu. W zdecydowanej większości dachy są projektowane z pewną rezerwą, dlatego nie ma obawy przy instalacji.

Warto jednak pamiętać, że każdy element instalacji musi pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Wszelkie elementy montażowe muszą być wykonane z materiałów odpornych.

Przed samodzielnym montażem, warto dokładnie zapoznać się ze szczegółową instrukcją, aby całość w pełni spełniała swoje zadanie. Najlepiej, żeby cała instalacja była zwrócona w kierunku południowym, ewentualnie w kierunku południowo – wschodnim lub południowo – zachodnim. Znaczenie ma także właściwe nachylenie.

Na płaskich dachach bardzo ważną kwestią jest dodatkowe wykonanie specjalnej konstrukcji, która pozwoli na osiągnięcie właściwego nachylenia paneli. Konstrukcja może być balastowa lub inwazyjna. Bardzo ważne jest także zwrócenie uwagi na wzajemne zacienienie rzędami. Każdy z nich powinien być oddalony przynajmniej o trzykrotną wysokość poprzedniego rzędu. W razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości, warto zasięgnąć porady specjalistów, którzy z pewnością doradzą właściwe rozwiązanie.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki