sobota, 4 maja, 2024

Pranie odzieży sportowej. Co musisz wiedzieć?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrznePranie odzieży sportowej. Co musisz wiedzieć?

Pranie odzieży sportowej. Co musisz wiedzieć?

- Advertisement -

Uprawiasz fitness, biegasz, ćwiczysz aerobik lub tańczysz? Niezależnie od tego, którą dyscyplinę sportu uprawiasz, na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że nic tak bardzo jak odzież sportowa nie wymaga regularnego prania i odświeżania. Pranie odzieży treningowej wymaga jednak więcej zaangażowania i wiedzy, niż pranie ubrań, które nosimy na co dzień. By nasze koszulki, szorty i legginsy nie traciły swoich technicznych właściwości, konieczne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do prania odzieży sportowej oraz przestrzeganie określonych reguł. Jakich? Tego dowiesz się z tego poradnika! Zachęcamy do dalszej lektury.

Odzież sportowa – zasady prania

Piorąc sportowe ubrania, musimy mieć na uwadze kilka kluczowych reguł, których nieprzestrzeganie grozi zniszczeniem naszych ulubionych legginsów.

Co masz zrobić jutro, zrób teraz

Nie czekaj z praniem ubrań po treningu do jutra czy, o zgrozo, do następnego tygodnia. Najlepiej będzie, gdy wypierzesz je od razu po powrocie z treningu. Niestety, im dłużej trzymasz przepocone ubrania w torbie, tym trudniej będzie Ci usunąć z nich nieprzyjemny zapach, nie wspominając o tym, że wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, które po tygodniu w torbie urządzą sobie na Twojej koszulce, niezłą ‘imprezę’.

Najwyższy czas otulić się miękkością?

Niekoniecznie! O ile faktycznie lubimy otulać się miłym i miękkim swetrem lub kocem, o tyle dodawanie płynów zmiękczających do prania odzieży funkcyjnej jest karygodne. Tego typu produkty zawierają lanolinę, która uszkadza splot włókien w materiałach, z których robione są sportowe ubrania. By jak najdłużej cieszyć się swoim ulubionym treningowym setem, unikaj lanoliny i… wybielaczy. Tak! One też nie lubią się z technicznymi materiałami.

Ogranicz wysokie temperatury

Piorąc ubrania funkcyjne, ustawiaj temperaturę zgodnie z informacją, jaką podaje na metce producent. Zwykle jest to między 30 a 40 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może zniszczyć bardzo wrażliwą tkaninę i jej zdolności do oddychania. Wkładając ubrania do bębna pralki, nie zapominaj również o wywinięciu ich na lewą stronę i zasunięciu zamków oraz zatrzaśnięciu zatrzasków. Wszelkie ostre, odstające elementy będą niszczyć pozostałe tkaniny.

Krótkie pranie – długie używanie

Zaleca się, by piorąc delikatne materiały wybierać jak najkrótszy program, najlepiej ten dedykowany odzieży funkcyjnej, jeśli Wasza pralka go posiada. Mocno ubrudzone ubrania faktycznie potrzebują czasu, jednak przepocone, cienkie legginsy, które mieliście na sobie około godziny, bez problemu wypiorą się w 15 lub 30 minut.

W czym prać? Postaw na specjalistyczny płyn do prania odzieży sportowej!

Nie bez różnicy jest fakt, jakiego detergentu używamy podczas prania sportowych ubrań. Silna chemia nie zdaje w tym przypadku egzaminu. Najlepszym wyborem są produkty o delikatnych składach, jak np. DR REINER płyn do prania odzieży sportowej. Dzięki takim preparatom Wasze ubrania na dłużej zachowają swoje właściwości, kolor i piękny wygląd. Wybierając taki produkt, zwróćcie też uwagę na jego wydajność. Jeśli regularnie uprawiacie sport i codziennie pierzecie ubrania, zużycie takiego produktu może być naprawdę spore.

Pierz z głową

Rozsądek i rozwaga – pamiętajcie o nich podczas prania specjalistycznej odzieży. Stosując się do oznaczeń na metce macie gwarancję, że poprawnie dobierzecie temperaturę i długość prania, co pozwoli Wam cieszyć się nieskazitelnym stanem ubrań przez wiele miesięcy.

- Advertisment -

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek. Dziś, 4 maja, w dzień ich patrona św. Floriana,...