niedziela, 5 maja, 2024

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma czytanie?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJaki wpływ na rozwój dziecka ma czytanie?

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma czytanie?

- Advertisement -

Jeśli jesteś rodzicem, zapewne dbasz o rozwój swojego dziecka i starasz się od najmłodszych lat uczyć je dobrych nawyków. Kładziesz nacisk na zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, higienę czy utrzymywanie porządku. Wiadomo — są to niezwykle ważne aspekty w wychowaniu malucha. Jednak czy starasz się wpoić dziecku miłość do książek? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że rytuał codziennego czytania wspiera jego rozwój umysłowy i ma wiele pozytywnych skutków w przyszłości? Jeśli z jakiegokolwiek powodu ciągle mijasz w sklepach półki z książkami dla dzieci, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego unikając czytania popełniamy ogromny błąd!

Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne?

Istnieje wiele kampanii zachęcających do wspólnej lektury z dzieckiem, jednak wciąż jeden na trzech Polaków nie przeczytał swojemu maluchowi ani jednej książki w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Gdybyśmy mieli świadomość, jakie to niesie za sobą korzyści zarówno dla rodzica, jak i dziecka, prawdopodobnie czytalibyśmy wszyscy.

Niestety tak nie jest. Często odkładamy książkę na dalszy plan, tłumacząc się brakiem czasu, niechęcią do lektury lub wybieramy wówczas łatwiejszą alternatywę, podając dziecku gotową bajkę w sieci czy telewizji.

Tymczasem codzienne czytanie to nie tylko przyjemność dla dziecka. Znacząco wpływa na rozwój umysłu, a także pomaga budować więź z rodzicem. Dzieci, którym czytano od wczesnych lat życia, mają bogatsze słownictwo, wiedzę i wyobraźnię. Czas spędzony na lekturze pod żadnym pozorem nie jest stracony!

Wpływ czytania na mózg

Warto czytać dzieciom już od najmłodszych lat życia. Dzięki temu przyswajają znacznie więcej słów oraz uczą się wrażliwości emocjonalnej. Naukowcy twierdzą jednak, że to nie wszystko. Wspólna lektura aktywuje w mózgu pozytywne zmiany w obszarach odpowiadających za tworzenie obrazów, pamięć, rozwój mowy czy prawidłowe rozumienie.

Głośne czytanie to również doskonały trening pamięci i koncentracji, który skutkuje zdolnością przyswojenia większej ilości wiedzy w krótkim czasie, nawet w dorosłym życiu. Dzieci, którym rodzice regularnie czytali, w późniejszych latach osiągają znacznie lepsze wyniki w nauce.

Wspólne czytanie a budowanie bliskości

Być może pamiętasz z dzieciństwa piękne chwile, kiedy to Twoi rodzice czytali Tobie. Takie wspomnienia zostają na całe życie i wywołują przyjemne uczucie ciepła na sercu. Czytając dziecku, dajesz komunikat, że je kochasz i chcesz poświęcić mu swój czas.

Ten codzienny rytuał buduje silną więź emocjonalną. Ponadto na młodsze dzieci głos rodzica działa uspokajająco, pomaga się wyciszyć i pozbyć na przykład lęku przed zaśnięciem, czy negatywnych emocji nagromadzonych w trakcie dnia.

U starszych dzieci wspólne czytanie to świetny sposób na naukę wyciągania wniosków, nazywania uczuć i wyrażania poglądów. Nie bój się zaprosić latorośl do rozmowy na temat tego, o czym było opowiadanie i jaki z niego płynie morał.

Czy książki wpływają na poczucie własnej wartości?

Mówiliśmy już o tym, że czytanie książek rozwija wyobraźnię, ale czy wiesz, że wpływa także na pewność siebie? Dziecko poprzez wizualizację przygód w bajkowym świecie i wczuwanie się w nie, może znacznie łatwiej nawiązywać kontakty z rówieśnikami.

Natomiast utożsamianie się z bohaterami pozwala budować poczucie własnej wartości, a także ciekawość świata. Ponadto bajki wyrabiają poczucie humoru, również cenione w kontakcie z innymi ludźmi.

Książka dobra na wszystko

Nie zapominajmy o tym, że czytanie bajek, zarówno wspólne, jak i samodzielne, to dla dzieciaka wielka przyjemność i sposób na odskocznię od rzeczywistości. Z ich pomocą maluch może kreować swój własny świat marzeń i przygód.

Natomiast poruszane w książkach trudne tematy przygotowują na prawdziwe przeszkody mogące pojawić się w życiu dziecka. Dzięki czytaniu łatwiej jest przetrwać kłótnię z przyjacielem, pierwszą złą ocenę czy nawet rozwód rodziców. Świat książek to doskonały „plaster” na negatywne emocje i smutki.

Jak wprowadzić dziecku nawyk czytania?

Aby czytanie dzieciom przyniosło dobroczynne skutki, musi być ono przede wszystkim regularne. Świadomy rodzic będzie kłaść nacisk na wyrobienie nawyku sięgania po książkę u swojej pociechy. Często nie jest to łatwe, gdyż obecnie dzieciaki są wręcz bombardowane ilością bajek animowanych i gier komputerowych, które wydają się być atrakcyjniejsze od książki.

Aby zachęcić malucha do lektury, zacznij już na etapie zakupów książek. Wybierz taką, która jest zgodna z jego zainteresowaniami lub opowiada o ulubionych bohaterach animacji. Opowiedz, o czym jest książka i spróbuj tym samym zaciekawić dziecko.

Ciekawym pomysłem może być aranżacja specjalnego kącika tylko do czytania, z wygodnym siedziskiem i nastrojowym, bajkowym klimatem. Dzieciom z pewnością spodoba się możliwość wyboru ciekawych dodatków bądź ozdobienie go własnoręcznie narysowanymi ilustracjami do przeczytanych książeczek.

Kiedy zacząć wspólną lekturę?

Właściwie nie ma żadnej reguły mówiącej o zainicjowaniu nawyku  czytania. Warto zacząć już bardzo wcześnie, nawet jeśli maluch jeszcze dobrze nie umie mówić. Dzięki książeczce łatwiej nauczy się nowych słów.

Czytając dla maluszka, często pojawia się pokusa zniekształcania wyrazów, aby brzmiały bardziej „dziecięco”. To spory błąd, gdyż uczymy je nieprawidłowej wymowy. Starajmy się raczej czytać czysto i poprawnie intonować głos wyrażając przy tym emocje.

Należy pamiętać, aby książka, którą czytamy dziecku, była odpowiednia do wieku. Dla młodszych dobrze sprawdzą się krótkie bajki i wierszyki z łatwiejszym słownictwem, natomiast starszakowi podsuńmy dłuższe książki o bardziej rozbudowanej fabule.

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania?

Czasem zdarza się tak, że dziecko chętnie słucha, kiedy czyta mu rodzic, jednak unika samodzielnej lektury. Pamiętaj, aby nie zmuszać siłą do czytania. Może to spowodować niechęć, a nawet traumę, co tylko pogorszy sytuację.

Jeśli Twoje dziecko nie chce czytać, spróbuj zachęcić je drobną nagrodą. Ponadto wprowadzanie nawyku zawsze powinno być stopniowe, dlatego zacznij od kilku minut dziennie i stopniowo wydłużaj czas przeznaczony na lekturę.

Dobrze sprawdzą się pochwały po każdym skończonym czytaniu, dzięki którym dziecko poczuje się docenione. Możesz także zachęcić do opowiedzenia własnymi słowami przeczytanej właśnie  historii.

Jakie ciekawe książki dla dzieci?

Czytanie dzieciom to nie tylko wspieranie ich rozwoju czy ćwiczenie koncentracji, ale również wprowadzenie do ich życia pewnych wartości. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby treści były przystosowane dla dzieci, wolne od agresji czy niestosownych fragmentów.

Oczywiście muszą być także ciekawe,  chyba żadne dziecko nie będzie zainteresowane nudną opowieścią. Znacznie łatwiej zachęcić do czytania wciągającej historii z interesującymi bohaterami.

Ponieważ asortyment w księgarniach jest naprawdę szeroki, często mamy problem z zakupem konkretnej lektury. Najlepiej wybierać sprawdzone już przez innych rodziców książki dla dzieci i młodzieży, cieszące się opinią ciekawych i wartościowych publikacji. Jest spora szansa, że jeśli dana pozycja spodobała się rówieśnikom, to spodoba się również i Twojemu dziecku.

Dzieciństwo to piękny czas, kiedy jest się w stanie wyobrazić najwspanialsze przygody. Dzięki książkom Twoja pociecha może przenieść się w zupełnie inne strony świata, zostać wielkim czarodziejem, najlepszym detektywem, groźnym piratem szukającym skarbu, podróżnikiem, którego wzywa nowa przygoda, lub odkrywcą nieznanych lądów. I to jest największy cel czytania książek – radość dziecka. Podaruj mu ją więc i nie wahaj się zakupić pierwszej książki już dziś!

- Advertisment -

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek. Dziś, 4 maja, w dzień ich patrona św. Floriana,...