Categories: Kościół

2 listopada – Zaduszki

Chrześcijański obrzęd Zaduszek wywodzi się z roku 988. Wtedy to opat Odilon z  benedyktyńskiego klasztoru w Cluny (Francja) polecił, by w klasztorach odprawiano oficjum za zmarłych. Była to część obrzędu liturgicznego nie należąca do składników nabożeństwa. Ostatecznie w roku 999 papież Sylwester II święto to zatwierdził. W Polsce kościelne Zaduszki obchodzone są od przełomu XIV i XV wieku.

Sens tego obyczaju to pamięć o tych, którzy odeszli. Jeszcze do XIX w. zachował się w Polsce zwyczaj rzucania na mogiły gałązek z drzew, co było symbolem dorzucania drewna podczas spalenia zwłok w czasach pogańskich.

Dwoma głównymi elementami zaduszkowych obrzędów było „karmienie dusz” i „Palenie ogni”. Wynikało to z głębokiej wiary w istnienie duszy i życia pozagrobowego. W 1274 r. kościół ogłosił dogmat o istnieniu czyśćca, w którym pokutę za grzechy odbywają dusze zmarłych. Od tego czasu wykształcił się system wierzeń i czynności, które miały pomóc duszom w bytowaniu w zaświatach.

Zwyczaj „karmienia dusz” zachował się najdłużej. Wierzono, że w określone dni zmarli odwiedzają domy krewnych, błąkają się po lasach i polach, zaś w Dzień Zadusznych przychodzą do własnych grobów. W noc z 1 na 2 listopada na zewnętrznych parapetach domów wystawiano potrawy dla zmarłych. Na grobach urządzano uczty, podczas których dzielono się jadłem ze zmarłymi. Obecnie zwyczaj ten zachował się wśród Romów.

Współcześnie w kościołach obrządku greckiego i prawosławnego odpraw się panichidy czyli nabożeństwa żałobne, w których modlitwy łączy się z ucztami na cmentarzach i paleniem świateł.

Wszystkie te obrzędy wynikały z wiary, że w Dzień Zmarłych dusza w tajemniczy sposób utrzymuje kontakt ze świtem żywych.

Istotnym elementem było również palenie tego dnia ogni. Palone na rozstajach miały ogrzać wędrujące dusze i oświetlić im drogę. Na przestrzeni XV i XVI w. rozpalano ogniska w pobliżu grobów lub bezpośrednio na grobach. Obecnie palenie zniczy na grobach jest wspomnieniem tego zwyczaju.
Ela Bigas

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13…

5 godzin ago

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach,…

12 godzin ago

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek.…

13 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 5 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

14 godzin ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele…

1 dzień ago

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

2 dni ago