niedziela, 5 maja, 2024

VWAP – identyfikuj trendy rynkowe, inwestując w fundusze ETF

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneVWAP – identyfikuj trendy rynkowe, inwestując w fundusze ETF

VWAP – identyfikuj trendy rynkowe, inwestując w fundusze ETF

- Advertisement -

Dywersyfikując swój portfel inwestycyjny, zdecydowałeś się na fundusze ETF? Aby lepiej rozpoznawać trendy, możesz korzystać z różnych narzędzi analizy technicznej, w tym VWAP. Czym jest i jak działa VWAP?

VWAP, czyli średnia cena ważona wolumenem

Jak wskazuje nazwa, VWAP (Volume Weighted Average Price) to wskaźnik, który informuje o średniej cenie danego instrumentu w ciągu dnia, uwzględniając przy tym zarówno jego cenę, jak i wolumen. Jak obliczyć VWAP? W tym celu wykorzystuje się wzór, który prezentuje się następująco:

Całkowita wartość obrotu instrumentem / wolumen transakcji

Samodzielne obliczanie wartości wskaźnika VWAP nie jest konieczne. Jeżeli chcesz inwestować w fundusze ETF (informacje znajdziesz na stronie Saxo Bank Polska), możesz wybrać platformę brokerską oferującą to i wiele innych narzędzi. To usprawnia inwestowanie – interesujące Cię informacje, na podstawie których będziesz mógł podejmować decyzje, otrzymasz natychmiast.

Kto korzysta ze wskaźnika VWAP?

VWAP wykorzystują zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i prywatni. Różnica sprowadza się do sposobu interpretacji informacji, do jakiej daje dostęp to narzędzie.

Przez inwestorów instytucjonalnych wskaźnik VWAP jest używany w celu uniknięcia wywarcia dużego wpływu na rynek przy zawieraniu transakcji. Nie można zapominać, że wolumeny transakcji zawieranych przez inwestorów instytucjonalnych są nieporównywalnie wyższe od tych, które dotyczą inwestorów prywatnych. Wykorzystanie VWAP pozwala uniknąć nagłych wahań cen – cena sprzedaży czy zakupu przez cały czas oscyluje wokół średniej.

Jak średnia cena ważona wolumenem jest stosowana przez inwestorów prywatnych? Uzyskane dzięki niej informacje wykorzystują oni przy realizowaniu swojej strategii inwestycyjnej – wskaźnik pozwala potwierdzić zaobserwowany trend. W zależności od tego, jak kształtuje się cena w odniesieniu do VWAP, inwestor może otworzyć pozycję długą (gdy cena jest wyższa niż VWAP) lub pozycję krótką (gdy cena jest poniżej VWAP).

Jak jest różnica między VWAP a średnią kroczącą?

To jedno z pytań, które zadają początkujący inwestorzy. Powodem jest sposób prezentowania VWAP i średniej kroczącej na wykresach – linie te przebiegają blisko siebie. Czym zatem VWAP różni się od średniej kroczącej? Najprościej mówiąc, są to dwa różne wskaźniki, z których tylko pierwszy uwzględnia wolumen transakcji. Wzory na obliczenie VWAP i średniej kroczącej są różne.

Czy powinieneś korzystać z VWAP, jeżeli jesteś zainteresowany funduszami ETF? VWAP – podobnie jak inne narzędzia – ma swoje ograniczenia. Przykładowo powinien być wykorzystywany jako wskaźnik jednodniowy – wyliczenie za jego pomocą średniej z kilku dni jest praktycznie niemożliwe, bo wynik zostaje zniekształcony. Ponieważ jednak wartość VWAP może być cenną wskazówką, z pewnością warto ten wskaźnik przetestować.

- Advertisment -

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek. Dziś, 4 maja, w dzień ich patrona św. Floriana,...