Categories: Kościół

Dzisiaj Zielone Świątki

Zielone Świątki to ludowa nazwa święta Zesłania Ducha Świętego, jego data jest ruchoma, święto to przypada w 50 dni po Wielkanocy i kończy okres wielkanocny. Jak podają Dzieje Apostolskie na zebranych w wieczerniku apostołów i Marię z Nazaretu zstąpił Duch św. Wydarzenie to zapowiedział Jezus przed swoim Wniebowstąpieniem.

W wyniku zesłania Ducha św. apostołowie posiedli umiejętność przemawiania w różnych nieznanych sobie językach czyli tzw. ksenolalię. Otrzymali również charyzmaty czyli nadprzyrodzone dary od Boga, wśród nich dar uzdrawiania i poznanie prorockie.

W ludowej tradycji Zielone Świątki łączono zawsze z radością i zabawą. Zaczynały się one od majenia domostw i kościołów gałązkami wierzby lub brzozy. Zdobiono w ten sposób okna, drzwi, ściany i płoty. Izby i podwórka wyściełano tatarakiem, jago woń miała odstraszać muchy i przy tym wspomóc płuca i zapewnić zdrowie. Zdarzało się również zdobienie domostw papierowymi pajacykami, przyklejanymi na szybach. Tego dnia bawiono się również w tzw. „maj”. Przynoszono z lasu wielką sosnę, ostrugiwano ją do gołego pnia, po czym stawiano najczęściej koło karczmy. Zabawa polegała na wdrapywaniu się na tę sosnę i zabieraniu z jej wierzchołka tego, co na nim umieszczono, a były to wstążki, chusteczki i inne rzeczy zabrane dziewczętom. Żądano za owe rzeczy okupu. Przytrafiały się też butelki z okowitą.

W Zielone Świątki obwożono po wsiach wózek z „gaikiem” czyli z cudacznymi figurkami. Wśród dziewcząt znany był zwyczaj „chodzenia z królewną”. Za „królewnę” przebierano małe dziewczynki, które w otoczeniu czterech „marszałków”, orszaku i kapeli obchodziły granice swojej wsi. Śpiewano przy tym różne pieśni. Po zmroku zabierano „królewnę” do karczmy, gdzie jej rodzice jako wykup dla orszaku i kapeli podejmowali wszystkich wódką i kiełbasą. W krakowskim nie czekano na sobótki do nocy świętojańskiej, zapalono je już w Zielone Świątki. Chłopcy biegali po polach z zapalonymi miotłami, aby „przyzwyczaić” pola do błyskawic.

Dawnymi czasy w poniedziałek po Zielonych Świątkach odbywały się tzw. filantropijne wesela. Wydawano za mąż losowo wybrane ubogie, cnotliwe córki jednego z mieszczan. Owe wesela zaszczycał swoją obecnością Stanisław August.
Od 1931 r. Zielone Świątki obchodzone są jako święto ruchu ludowego.
Ela Bigas

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Potrącenie kobiety na ulicy Chopina

Kobieta została potrącona na pasach. Do zdarzenia doszło na ulicy Chopina. 53-letnia kobieta została potrącona…

14 minut ago

Wyniki zabawy „Mięsko zjedz, ziemniaczki zostaw”

W naszej internetowej zabawie, w której do wygrania były trzy podwójne wejściówki na stand-up Mamy…

50 minut ago

Mistrzostwa szkół ponadpodstawowych w piłce nożnej

W Jaworzanie odbyły się rejonowe mistrzostwa szkół ponadpodstawowych w piłce nożnej. W finale zmierzył się…

1 godzinę ago

Święto Rodziny w Ciężkowicach

W Ciężkowicach odbył się piknik z okazji Święta Rodziny. Główną atrakcją były występy artystyczne dzieci,…

2 godziny ago

Europoseł Łukasz Kohut wizytował Jaworzno

Poseł Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut odwiedził Jaworzno. Jego wizyta miała związek z trwająca kampanią wyborczą…

4 godziny ago

Na Małym Rynku tętni życie

Na Małym Rynku w Jaworznie tętni życie. Co wtorek i piątek, mieszkańcy licznie odwiedzają to…

4 godziny ago